Prvním dokladem o existenci mlýna je záznam z r. 1683, kdy zde umrzl mlynář Blažej Mašek. Od konce 19. století v majetku rodiny Malých. V r. 1952 provoz mlýna ukončen. Po r. 1989 mlýn navrácen potomkům posledního mlynáře.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Maškův mlýn se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v polích asi 2 km jihovýchodně od obce Krasonice na potoce Želetavka. Kolem mlýna a rybníka „U Mašků“ prochází zelená turistická stezka. Areál je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 24.11. 2021
historie

Prvním dokladem o existenci mlýna je záznam z roku 1683, v kterém se uvádí, že mlynář Blažej Mašek ,,zmrzl u mlýna". Po něm nese mlýn také svůj název. V roce 1700 se uvádí mlynář Michal Bruner, v roce 1700 Tomáš Chromý a žena Lucie, v roce 1701 Josef Hledík a žena Alžběta, roku 1708 Tomáš Olyva s ženou Alžbětou, roku 1718 Jiří Hledík a Ludmila, v roce 1743 Jan Hledík a žena Běla, v roce 1746 Donát Chromý a Marie, roku 1753 František Pabouk, roku 1784 Josef Nechvátal a Petronila, v roce 1800 Antonín Hanousek a Marie, v roce 1828 se zmiňuje mlynář František Smetana a žena Rosalie, v roce 1840 Václav Hamršmíd a Terezie, později Josef Brázda a žena Marie, v roce 1862 František Píša se ženou Marií, později Tomáš Vacek a Anna, poté Josef Brázda a Josefa. V roce 1887 byl mlynářem František Malý z Radkovic a Anna roz. Korábová taktéž z Radkovic.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/3644-maskuv-mlyn a další, 24.11. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Krasonice

Místa v okolí

 boží muka
 Kyprův mlýn
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Knínice
 Šášovice
 Budeč
 Budeč
 Zdeňkov
 kaple sv. Magdaleny
 Želetava
 kaple
 Horní Slatina
 Želetava
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Štítky
 Oponešice
 Červený Hrádek
 Čížov
 Hradiště
 kaple sv. Kříže
 Budíškovice
 Lesonice
 Dašovice
 kaple
 Mařenka
 Jakubov
 Krumvald, Grünwald
 Dašovský mlýn
 Litohoř
 Kapistránská lípa
 Sedlatice
 městské opevnění
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
 Štěměchy
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Bílkov
 Hornice
 Radkov
 Borek
 Sádek
 kaple sv. Anny
 Nové Syrovice
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 fara
 Dyjice
 karner sv. Michala
 dům čp. 60
 masné krámy
 Černíč
 Krnčice
 Radotice
 Vimperk
 špitál
 Dačice
 Dačice
 Myslůvka
 radnice
 Lesůňky
 židovský hřbitov
 Police
 kostel sv. Vavřince
 Oslednice
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Bačkovice
 Dačice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Heraltice
 kostel sv. Anny
 Čechočovice
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Lannerův dům
 Telč
 Panenská
 Vesce
 Staré Hobzí
 Chvalkovice
 Krahulov
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
Základní informace místa
ID místa: 15794
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama