Raně barokní sýpku dal roku 1642 vybudovat majitel jaroměřického panství Gerhard z Questenberka. Používána byla Ústřední vojenskou zásobárnou. Východní křídlo dobudoval Jan Antonín z Questenberka v roce 1648. Dnes budova je v soukromých rukou a stále slouží jako součást hospodářského areálu.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Nezvykle velkou raně barokní sýpku nechal v roce 1642 vybudovat majitel jaroměřického panství Gerhard z Questenberka. Byla používána na konci třicetileté války a i později pro účely Ústřední vojenské zásobárny. Východní křídlo je o několik let mladší, dobudoval ho až následující majitel panství Jan Antonín z Questenberka v roce 1648. Čtyřpodlažní dvoukřídlá budova je postavena ze smíšeného zdiva, je téměř bez ozdob. Zajímavými detaily jsou kamenná ostění a nárožích stále zřetelné iluzivní bosáže. Dnes je v soukromých rukou a slouží jako součást hospodářského areálu. I přes přístavby a adaptace v minulém století si uchovala takřka nezměněnou podobu. Památkově chráněná je od roku 1958, v roce 1968 byla zapsána do státního seznamu kulturních památek pod číslem 7-2689.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 31.7. 2021
Vysočina, Jaroměřice nad Rokytnou

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Bohušice
 Lesůňky
 Ratibořice
 Výčapy
 Lykodery
 kaple sv. Víta
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lhota u Lipníka
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Hostim
 Pulkov
 Vesce
 Litohoř
 Jakubov
 Sádek
 kostel sv. Barbory
 Lesonice
 Krhov
 Čáslavice
 Krnčice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Bukovina
 Biskupice
 Biskupice
 socha sv. Floriána
 Nové Syrovice
 Ctidružice
 Boskovštejn
 Litovany
 socha sv. Vendelína
 Valeč
 Valeč
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Hrotovice
 Slatina
 Stařík
 Holý mlýn
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Jevišovice
 Černý dům
 Třebíč
 Čechočovice
 Mstěnice
 Hrádek
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Jevišovice
 Pavlický dvůr
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Jevišovice
 smírčí kříž
 Újezd
 Dalešice
 Plešice
 Holoubek
 akciový pivovar
 Kozlov
 pivovar
 Krahulov
 Šášovice
 Dašovský mlýn
 Mařenka
 Dašovice
 Štěměchy
 Ratíšovice
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Hornice
 Heraltice
Základní informace místa
ID místa: 15842
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama