Nevýrazná zřícenina hradu z 1. poloviny 14. století. Pobořen zřejmě za válek krále Jiřího s uherským králem Matyášem. Od roku 1481 uváděn jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Z hradu Bukovina, 10. května 2008
© Jan Klapetek, 05/2008
K místu dojdete z Jiřice u Moravských Budějovic (asi 2 km po turist. značce), nebo z Boskovštejna (3 km), či z Jevišovic (5 km). Dochoval zbytek zdiva jižního dvouprostorového paláce s klenbou po průchodu mezi prostory, poté drobné zbytky hradebního zdiva a válcové věže. Jasně patrný je též zachovalý reliéf valů a příkopů.
Mass, Turyna Petr, 19.1. 2004
historie

První zmínka o hradu je z r. 1325, kdy se zde připomíná Heřman z Hostimi. Později byly obytné kapacity místa rozšířeny přístavnou jižního paláce. Rod vymřel roku 1417, hrad převzal Jan Vajtmilnar ze Žerotic. Pak zřejmě pustnul, archeologický výzkum nenašel žádné stopy obývání v druhé polovině 15. století. Až v roce 1464 tento pustý hrad získali Bítovští z Lichtenburka.

Mass, Turyna Petr ; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. I. díl, 19.1. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Podle Z. Měřínského a M. Plačka
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hostim

Místa v okolí

 Boskovštejn
 Hostim
 Pavlický dvůr
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ctidružice
 Pulkov
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 Vesce
 Šenkenberk
 kostel sv. Barbory
 Ratíšovice
 Újezd
 boží muka
 Kravsko
 Litovany
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 Plenkovice
 Bohušice
 Krnčice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesná
 poklona
 Lapikus
 Nové Syrovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 poklona
 poklona
 poklona
 Krhov
 poklona
 Mikulovice
 Lesůňky
 Lykodery
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Němčičky
 kaple sv. Víta
 zaniklá ves Mstěnice
 Tavíkovice
 Mstěnice
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Mstěnice
 Litohoř
 socha sv. Floriána
 Mniszkův kříž
 Čížov
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 boží muka
 Ratibořice
 Grundův mlýn
 socha sv. Vendelína
 jez
 měšťanský dům
 kostel sv. Vavřince
 Vranov nad Dyjí
 kostel sv. Prokopa
 Jakubov
 Únanov
 pivovar
 Hrotovice
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Vlčí dvůr
 Braitava
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lipňany
 Lesonice
 Dalešice
 akciový pivovar
 Čalonice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 117
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama