Zámek, jehož doba vzniku není písemně přesně doložena. Ale pravděpodobně byl vybudován v renesanční době, takže všichni držitelé panství ze 17. století zřejmě již sídlili na tomto zámku. Ve 2. polovině 19. století za Reichenbachů ztratil svoji rezidenční funkci i funkci správy dvora. Dnes slouží jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Areál od sz.
© Dušan Dohňanský 07/2018
Šlechtická sídla v podobě tvrzí se v Ratibořicích připomínají téměř při každém majetkovém převodu. První záznam je z roku 1385. Ovšem doba vybudování vlastního zámku není přesně známa. Podle zbytků renesančních fasád pod dnešní omítkou je velmi pravděpodobné, že byl vybudován v renesanci. Ze známých majitelů na zámku sídlili v 17. století např. Rechenberkové ze Želetic nebo Karel Gottlieb z Aichbuchelu. Ten ratibořické panství připojil k panství lesonickému. Po tomto spojení ztratil zámek svoji rezidenční funkci a sloužil jenom potřebám správy dvora. Majitelé zde pobývali jen výjimečně. Ve 2. polovině 19. století Reichenbachové vybudovali v jižní části obce dvůr nový, do něhož přešla i správa dvora. Zámek od této doby většinou sloužil už jen jako bytový dům. Zámek je jednopatrová obdélníková budova s valbovou střechou. Na jeho západní část je navázána sýpka. Interiéry jsou zmodernizované, exteriér je relativně zachován v původním stavu, samozřejmě s novou omítkou. Ves Ratibořice je nyní místní částí města Jaroměřice nad Rokytnou.
Dohňanský Dušan; zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 28.8. 2020

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Ratibořice

Místa v okolí

 Výčapy
 Lhota u Lipníka
 boží muka
 Lykodery
 boží muka
 Lesůňky
 Bohušice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Sádek
 Krhov
 kostel sv. Václava
 Stařík
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Valeč
 Hrádek
 Valeč
 Třebíč
 Čáslavice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
 pivovar
 socha sv. Floriána
 Pulkov
 socha sv. Vendelína
 synagoga
 pivovar
 Plešice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Čechočovice
 Kozlov
 Moravské Budějovice
 Lesonice
 Holoubek
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 hradební opevnění
 fara
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Jakubov
 Holý mlýn
 Krahulov
 akciový pivovar
 Litohoř
 Dalešice
 Hostákov
 Hostim
 Biskupice
 Biskupice
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Vesce
 Litovany
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 Čalonice
 kostel sv. Barbory
 Krnčice
 Bukovina
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Nárameč
 Okárec
 Mařenka
 Nové Syrovice
 Okříšky
 Újezd
 Heraltice
 škola T. G. Masaryka
 bývalý hostinec
 Přibyslavice
 Pyšel
 Tavíkovice
 Ratíšovice
 Vaneč
 Chaloupky
Základní informace místa
ID místa: 15185
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama