Zámek, jehož doba vzniku není písemně přesně doložena. Ale pravděpodobně byl vybudován v renesanční době, takže všichni držitelé panství ze 17. století zřejmě již sídlili na tomto zámku. Ve 2. polovině 19. století za Reichenbachů ztratil svoji rezidenční funkci i funkci správy dvora. Dnes slouží jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Areál od sz.
© Dušan Dohňanský 07/2018
Šlechtická sídla v podobě tvrzí se v Ratibořicích připomínají téměř při každém majetkovém převodu. První záznam je z roku 1385. Ovšem doba vybudování vlastního zámku není přesně známa. Podle zbytků renesančních fasád pod dnešní omítkou je velmi pravděpodobné, že byl vybudován v renesanci. Ze známých majitelů na zámku sídlili v 17. století např. Rechenberkové ze Želetic nebo Karel Gottlieb z Aichbuchelu. Ten ratibořické panství připojil k panství lesonickému. Po tomto spojení ztratil zámek svoji rezidenční funkci a sloužil jenom potřebám správy dvora. Majitelé zde pobývali jen výjimečně. Ve 2. polovině 19. století Reichenbachové vybudovali v jižní části obce dvůr nový, do něhož přešla i správa dvora. Zámek od této doby většinou sloužil už jen jako bytový dům. Zámek je jednopatrová obdélníková budova s valbovou střechou. Na jeho západní část je navázána sýpka. Interiéry jsou zmodernizované, exteriér je relativně zachován v původním stavu, samozřejmě s novou omítkou. Ves Ratibořice je nyní místní částí města Jaroměřice nad Rokytnou.
Dohňanský Dušan; zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 28.8. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Ratibořice

Místa v okolí

 Výčapy
 Lhota u Lipníka
 boží muka
 Lykodery
 boží muka
 Lesůňky
 Bohušice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Sádek
 Krhov
 kostel sv. Václava
 Stařík
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Valeč
 Hrádek
 Valeč
 Třebíč
 Čáslavice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
 pivovar
 socha sv. Floriána
 Pulkov
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 Plešice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Čechočovice
 Kozlov
 Lesonice
 Holoubek
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 fara
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Jakubov
 Holý mlýn
 Krahulov
 akciový pivovar
 Litohoř
 Dalešice
 Hostákov
 Hostim
 Biskupice
 Biskupice
 smírčí kříž
 Vesce
 Litovany
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 Čalonice
 kostel sv. Barbory
 Krnčice
 Bukovina
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Nárameč
 Mařenka
 Nové Syrovice
 Okříšky
 Újezd
 Heraltice
 Pyšel
 Tavíkovice
 Ratíšovice
 Vaneč
 Chaloupky
Základní informace místa
ID místa: 15185
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama