Hrází rybníka narušený reliéf tvrze, patřící k zaniklé osadě Lhota
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu přes příkop v jeho nejužším místě na vyvýšenou plochu jádra , snad vstupní část.
© Roman Řezáč 05/2006
Narušené zbytky tvrziště zvaného Lhota, která příslušela ke stejnojmenné zaniklé osadě, se nachází přímo na hrázi rybníka, asi 900 m severozápadně od středu obce Lipník. Polohu tvrze upřesnil a popsal M.Plaček, neboť její dřívější lokalizace nebyla přesná. Silnici spojující Lipník s blízkým Ostašovem lemuje kaskáda pěti rybníků na bezejmenném potoku. První rybník se nachází už přímo v Lipníku a tvrziště leží na hrázi (na straně dál od silnice) toho čtvrtého směrem na Ostašov, zvaného Vápeník. Je jasné, že stavba rybníku tvrziště zákonitě musela porušit a navíc pozměnila i původní okolní terén. Tvrz sice neměla žádnou výraznou polohu a díky dnešní hrázi se zdá že leží téměř v rovině, ovšem pokud si odmyslíme přilehlý rybník a především navážku zeminy tvořící 80 m dlouhou a několik metrů vysokou hráz, tak zjistíme že tvrz zaujala krátký výběžek z nevysoké náhorní planiny, nad zmíněný potok. Případně zde ani výrazný výběžek být nemusel, protože oblouk příkopu hluboko zasahuje do zmíněné planiny (dnes do přilehlého pole) a při představě že jádro má původní rozměry, domyšlená hrana planiny se s okolním původním terénem její hrany téměř kryje. Tvrz byla vykrojena obloukem příkopu, dnes asi 10 – 15 m širokého a dosud až 5 m hlubokého. Příkopem vydělené jádro má dnes přibližný tvar trojúhelníka, o nejdelší straně asi 15 m. Je však pravděpodobné, že jádro může být částečně odtěženo. Dokonce se nabízí jako snadný zdroj zeminy při stavbě na hrázi rybníka, které je na jádro přímo napojena. Jak lze usoudit z okolního terénu, náhorní planina je od dna potoku asi 7 – 8 m vysoko a je tedy možné, že na druhé straně od ní, směrem na jihozápad příkop už vůbec nebyl, případně dnes zmizel beze stopy. Na druhou stranu, pod tvrzí tekoucí potok mohl být snadno využit nejen jako zdroj vody, ale i pro obranu a pokud tedy nebyly zřízeny příkopy na všech stranách, které by jím byly zavodněné, mohl…  číst dále
Roman Řezáč, 21.7. 2006
historie

Tvrz se poprvé připomíná v roce 1379, kdy se po ní píše Mrakeš. Dalším významný držitelem byl Michek. Tvrz se zmiňuje dále v roce 1437 a v roce 1500 v souvislosti s Lidmilou. Zmiňuje se i v roce1535, po té byla Lhota připojena k většímu panství a to zřejmě znamenalo její zánik.

Roman Řezáč (dle Plaček, M., Nové a revidované lokality 2002), 21.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Ratibořice
 Lykodery
 Výčapy
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Valeč
 Valeč
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Krhov
 Lesůňky
 Plešice
 Kozlov
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Holoubek
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 socha sv. Floriána
 Třebíč
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Sádek
 Hostákov
 Dalešice
 akciový pivovar
 Kokštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Čalonice
 Čáslavice
 Pulkov
 Čechočovice
 Mstěnice
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Krahulov
 kaple sv. Víta
 Litovany
 Biskupice
 Nárameč
 Biskupice
 Lesonice
 Holý mlýn
 Přeckov
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 masné krámy
 Pyšel
 Hostim
 Jakubov
 Budišov
 Slatina
 Slatina
 Babylon
 Slatina
 Litohoř
 Ocmanice
 Vesce
 Lipňany
 Újezd
 Okříšky
 kostel sv. Barbory
 Vaneč
 Krnčice
 Tavíkovice
 Dub
 Nové Syrovice
 Střeliště
Základní informace místa
ID místa: 4434
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama