Hrází rybníka narušený reliéf tvrze, patřící k zaniklé osadě Lhota
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu přes příkop v jeho nejužším místě na vyvýšenou plochu jádra , snad vstupní část.
© Roman Řezáč 05/2006
Narušené zbytky tvrziště zvaného Lhota, která příslušela ke stejnojmenné zaniklé osadě, se nachází přímo na hrázi rybníka, asi 900 m severozápadně od středu obce Lipník. Polohu tvrze upřesnil a popsal M.Plaček, neboť její dřívější lokalizace nebyla přesná. Silnici spojující Lipník s blízkým Ostašovem lemuje kaskáda pěti rybníků na bezejmenném potoku. První rybník se nachází už přímo v Lipníku a tvrziště leží na hrázi (na straně dál od silnice) toho čtvrtého směrem na Ostašov, zvaného Vápeník. Je jasné, že stavba rybníku tvrziště zákonitě musela porušit a navíc pozměnila i původní okolní terén. Tvrz sice neměla žádnou výraznou polohu a díky dnešní hrázi se zdá že leží téměř v rovině, ovšem pokud si odmyslíme přilehlý rybník a především navážku zeminy tvořící 80 m dlouhou a několik metrů vysokou hráz, tak zjistíme že tvrz zaujala krátký výběžek z nevysoké náhorní planiny, nad zmíněný potok. Případně zde ani výrazný výběžek být nemusel, protože oblouk příkopu hluboko zasahuje do zmíněné planiny (dnes do přilehlého pole) a při představě že jádro má původní rozměry, domyšlená hrana planiny se s okolním původním terénem její hrany téměř kryje. Tvrz byla vykrojena obloukem příkopu, dnes asi 10 – 15 m širokého a dosud až 5 m hlubokého. Příkopem vydělené jádro má dnes přibližný tvar trojúhelníka, o nejdelší straně asi 15 m. Je však pravděpodobné, že jádro může být částečně odtěženo. Dokonce se nabízí jako snadný zdroj zeminy při stavbě na hrázi rybníka, které je na jádro přímo napojena. Jak lze usoudit z okolního terénu, náhorní planina je od dna potoku asi 7 – 8 m vysoko a je tedy možné, že na druhé straně od ní, směrem na jihozápad příkop už vůbec nebyl, případně dnes zmizel beze stopy. Na druhou stranu, pod tvrzí tekoucí potok mohl být snadno využit nejen jako zdroj vody, ale i pro obranu a pokud tedy nebyly zřízeny příkopy na všech stranách, které by jím byly zavodněné, mohl…  číst dále
Roman Řezáč, 21.7. 2006
historie

Tvrz se poprvé připomíná v roce 1379, kdy se po ní píše Mrakeš. Dalším významný držitelem byl Michek. Tvrz se zmiňuje dále v roce 1437 a v roce 1500 v souvislosti s Lidmilou. Zmiňuje se i v roce1535, po té byla Lhota připojena k většímu panství a to zřejmě znamenalo její zánik.

Roman Řezáč (dle Plaček, M., Nové a revidované lokality 2002), 21.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Ratibořice
 Lykodery
 Výčapy
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Krhov
 Lesůňky
 Plešice
 Kozlov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Holoubek
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 socha sv. Floriána
 Třebíč
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Sádek
 Hostákov
 akciový pivovar
 Dalešice
 Kokštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Čalonice
 Čáslavice
 Pulkov
 Čechočovice
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Krahulov
 Litovany
 kaple sv. Víta
 Biskupice
 Nárameč
 Biskupice
 Přeckov
 Holý mlýn
 Lesonice
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 fara
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Pyšel
 Hostim
 Jakubov
 Budišov
 Slatina
 Slatina
 Babylon
 Slatina
 Litohoř
 Ocmanice
 Vesce
 Lipňany
 Újezd
 Okříšky
 kostel sv. Barbory
 Vaneč
 Krnčice
 Tavíkovice
 Dub
 Nové Syrovice
 Střeliště
Základní informace místa
ID místa: 4434
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama