Hrází rybníka narušený reliéf tvrze, patřící k zaniklé osadě Lhota
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu přes příkop v jeho nejužším místě na vyvýšenou plochu jádra , snad vstupní část.
© Roman Řezáč 05/2006
Narušené zbytky tvrziště zvaného Lhota, která příslušela ke stejnojmenné zaniklé osadě, se nachází přímo na hrázi rybníka, asi 900 m severozápadně od středu obce Lipník. Polohu tvrze upřesnil a popsal M.Plaček, neboť její dřívější lokalizace nebyla přesná. Silnici spojující Lipník s blízkým Ostašovem lemuje kaskáda pěti rybníků na bezejmenném potoku. První rybník se nachází už přímo v Lipníku a tvrziště leží na hrázi (na straně dál od silnice) toho čtvrtého směrem na Ostašov, zvaného Vápeník. Je jasné, že stavba rybníku tvrziště zákonitě musela porušit a navíc pozměnila i původní okolní terén. Tvrz sice neměla žádnou výraznou polohu a díky dnešní hrázi se zdá že leží téměř v rovině, ovšem pokud si odmyslíme přilehlý rybník a především navážku zeminy tvořící 80 m dlouhou a několik metrů vysokou hráz, tak zjistíme že tvrz zaujala krátký výběžek z nevysoké náhorní planiny, nad zmíněný potok. Případně zde ani výrazný výběžek být nemusel, protože oblouk příkopu hluboko zasahuje do zmíněné planiny (dnes do přilehlého pole) a při představě že jádro má původní rozměry, domyšlená hrana planiny se s okolním původním terénem její hrany téměř kryje. Tvrz byla vykrojena obloukem příkopu, dnes asi 10 – 15 m širokého a dosud až 5 m hlubokého. Příkopem vydělené jádro má dnes přibližný tvar trojúhelníka, o nejdelší straně asi 15 m. Je však pravděpodobné, že jádro může být částečně odtěženo. Dokonce se nabízí jako snadný zdroj zeminy při stavbě na hrázi rybníka, které je na jádro přímo napojena. Jak lze usoudit z okolního terénu, náhorní planina je od dna potoku asi 7 – 8 m vysoko a je tedy možné, že na druhé straně od ní, směrem na jihozápad příkop už vůbec nebyl, případně dnes zmizel beze stopy. Na druhou stranu, pod tvrzí tekoucí potok mohl být snadno využit nejen jako zdroj vody, ale i pro obranu a pokud tedy nebyly zřízeny příkopy na všech stranách, které by jím byly zavodněné, mohl…  číst dále
Roman Řezáč, 21.7. 2006
historie

Tvrz se poprvé připomíná v roce 1379, kdy se po ní píše Mrakeš. Dalším významný držitelem byl Michek. Tvrz se zmiňuje dále v roce 1437 a v roce 1500 v souvislosti s Lidmilou. Zmiňuje se i v roce1535, po té byla Lhota připojena k většímu panství a to zřejmě znamenalo její zánik.

Roman Řezáč (dle Plaček, M., Nové a revidované lokality 2002), 21.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Ratibořice
 Lykodery
 Výčapy
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Krhov
 Lesůňky
 Plešice
 Kozlov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Holoubek
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 socha sv. Floriána
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Bohušice
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Sádek
 Hostákov
 akciový pivovar
 Dalešice
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Čalonice
 Čáslavice
 Pulkov
 Čechočovice
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Okárec
 Krahulov
 Litovany
 kaple sv. Víta
 Biskupice
 Nárameč
 Biskupice
 Přeckov
 Holý mlýn
 Lesonice
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 fara
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Pyšel
 Hostim
 Jakubov
 Budišov
 Slatina
 Slatina
 Babylon
 Slatina
 Litohoř
 Ocmanice
 Vesce
 Lipňany
 kříž
 Újezd
 Okříšky
 kostel sv. Barbory
 Vaneč
 Krnčice
 Tavíkovice
 Dub
 Nové Syrovice
 Střeliště
Základní informace místa
ID místa: 4434
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama