K plochostropému románskému kostelu (před r. 1328) s hranolovou věží v čele přistavěn (ve 2. třetině 14. stol. či po r. 1446) hluboký polygonálně zakončený závěr klenutý žebrovou klenbou a obdélná sakristie na severu. Ve 2. pol. 17. stol. barokní úpravy, další r. 1853, 1973 a naposledy 1997.
Hlavní obrázek místa
© František Nevoral, 09/2013
Kostel je jednolodní jen přibližně orientovaná stavba (pro účely popisu jej budeme považovat za orientovaný). S obdélnou plochostropou románskou lodí je na západě srostlá hranolová věž, jejíž přinejmenším spodní část je také románská. V severní stěně je zazděný románský vstup, dnes je kostel přístupný průchodem v podvěží. Na loď navazuje mírně odsazené obdélné (téměř stejně dlouhé jako loď) kněžiště zakončené třemi stranami osmiúhelníku. Kněžiště je zaklenuto žebrovou klenbou složenou z jednoho čtvercového křížového pole a šestiparskovou klenbou závěru. Obě pole jsou oddělena příporami, ostatní žebra spojená kruhovými svorníky zabíhají většinou přímo do stěn. Na závěrovém svorníku je dodatečný erb pánů z Olbramovic. Výběhům klenebních žeber na vnějším líci odpovídají neodstíněné opěrné pilíře. V koutě mezi lodí a presbytářem na severní straně je obdélná sakristie zaklenutá hrotitou valenou klenbou.
Zany podle © B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999 a Dobroslav Líbal: Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Unicornis, Praha 2001, 6.11. 2013
historie

Stavba kostela byla zahájena před rokem 1238 a z této doby pochází zachované jádro stavby - loď a spodní část věže. Původní vchod byl umístěn v severní stěně lodě. Ke kostelu přistavěn gotický polygonální presbytář se sakristií. V jeho datování se literatura neshoduje, podle D. Líbala pochází ze 2. třetiny 14. století, B. Samek datuje přestavbu do doby po r. 1446. Oporou mu je erb pánů z Olbramovic na svorníku presbytáře, D. Líbal jej však považuje za dodatečně osazený a v dataci vychází z tvarosloví klenby. Presbytář byl osvětlen pěti vysokými gotickými okny, v roce 1772 zazděnými. Dvě krajní byla znovu obnovena v roce 1835 v jiném tvaru a velikosti, zbylá tři byla v roce 1973 odhalena z vnější strany jako slepá. Také věž prošla barokními stavebními úpravami a v druhé polovině 17. století v ní byl prolomen nový vchod do kostela. Na jižní straně lodě se nachází na fasádě sluneční hodiny, o jejichž původu…  číst dále

František Nevoral (doplněno redakcí), 21.7. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románská fáze, šrafovaně gotická
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Lipník

Místa v okolí

 Lhota u Lipníka
 Lykodery
 Ratibořice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Výčapy
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Krhov
 boží muka
 Plešice
 pivovar
 Kozlov
 Holoubek
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 Lesůňky
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 akciový pivovar
 Dalešice
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 Bohušice
 židovský hřbitov
 Třebíč
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 Kokštejn
 Hostákov
 smírčí kříž
 Čalonice
 Sádek
 Mstěnice
 Pulkov
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Litovany
 Okárec
 Biskupice
 Biskupice
 Čáslavice
 Čechočovice
 kaple sv. Víta
 Nárameč
 Krahulov
 Slatina
 Pyšel
 Babylon
 Slatina
 dům čp. 60
 Hostim
 Přeckov
 masné krámy
 Slatina
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Lipňany
 fara
 Lesonice
 kaple sv. Anny
 Holý mlýn
 Čertův most
 Budišov
 Ocmanice
 Újezd
 kříž
 Jakubov
 Rabštejn
 Zňátky
 Litohoř
 Vesce
 stará radnice
 fara
 hrobka Haugwitzů
 pivovar
 barokní most
 Tavíkovice
 Vaneč
 kostel sv. Barbory
 Okříšky
 Krnčice
 Dub
 Nové Syrovice
 Horní Kounice
Základní informace místa
ID místa: 11317
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama