Gotický kostel se prvně připomíná v roce 1394. Roku 1569 byl zbořen a na jeho místě postaven kostel renesanční. Roku 1829 a 1853 proběhly úpravy kostela. V roce 1990 byly vysvěceny dva nové zvony, František a Marie.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Františka Serafinského v Hostimi
Pohled od východu
© Pavel Vítek 09/2007
Obec Hostim leží 9 km východně od Moravských Budějovic a 20 km severně od Znojma. Obec leží asi 5 km vpravo při jízdě po silnici č. I/38 Z Moravských Budějovic do Znojma. Kostel svatého Františka Serafinského najdeme v centru obce nedaleko zámku, v němž je umístěn domov důchodců. Zámek není veřejnosti přístupný.
16.9. 2007
historie

První písemná zmínka o hostimské farnosti je z roku 1322, kdy byla zapsána do majetku kanonie premonstrátek v Perneggu v Dolním Rakousku. Gotický kostel se však prvně připomíná až v roce 1394. V 15. století pod vlivem husitství převažovala v obci víra husitská a protestantská. Protestantský majitel hostimského panství Jiří Valečský z Mírova nechal zbořit kostel, původně katolický, a na jeho místě nechal postavit roku 1569 renesanční kostel, protestantský. Z původního kostela byly ponechány pouze tři zvony a umíráček pocházející z roku 1502.V roce 1598 Jiří Valečský z Mírova zemřel a on i jeho manželka jsou pochováni v kryptě kostela, kde jsou na zdi v pískovcových náhrobcích zobrazeni v životní velikosti. Katolická fara v Hostimě postupně upadala a po r. 1620 zanikla úplně. V období rekatolizace v první polovině 17. století připadl kostel opět katolické církvi, ale fara…  číst dále

Pavel Vítek, 16.9. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hostim

Místa v okolí

 Hostim
 Bukovina
 Boskovštejn
 Ctidružice
 Vesce
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Barbory
 Pulkov
 Jevišovice
 barokní sýpka
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 dům čp. 60
 masné krámy
 fara
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Jevišovice
 Krnčice
 Bohušice
 Biskupice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Nové Syrovice
 boží muka
 Šenkenberk
 kaple sv. Víta
 Lesůňky
 Litohoř
 Myslibořice
 Litovany
 kostel sv. Lukáše
 Újezd
 Ratíšovice
 Jakubov
 Lykodery
 Lesná
 Kravsko
 Krhov
 Ratibořice
 Plenkovice
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 poklona
 Výčapy
 Lapikus
 socha sv. Floriána
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Lesonice
 Mniszkův kříž
 poklona
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Mstěnice
 Grundův mlýn
 poklona
 Lhota u Lipníka
 jez
 měšťanský dům
 socha sv. Vendelína
 Vranov nad Dyjí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 poklona
 Vlčí dvůr
 pivovar
 Hrotovice
 Rumburak
 poklona
 Mikulovice
 smírčí kříž
 Němčičky
 Cornštejn
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 Plaveč
 Bítov
 boží muka
 Čáslavice
 Oslnovice
 Valeč
 kostel sv. Prokopa
 Přímětice
 Valeč
 Únanov
 kostel sv. Markéty
 Dalešice
 akciový pivovar
 Čalonice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hostim
671 54 Hostim 3
515 224 694
Základní informace místa
ID místa: 5653
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama