Areál bývalého kláštera servitů a loretánské kaple v Jaroměřicích nechal postavit podle projektu Jana Křtitele Erny hrabě Jan Antonín z Questenberka. Kaple byla postavena v letech 1668–1673, klášter 1675–1679. Zrušen byl r. 1787, loreta byla zbořena a areál byl přeměněn na faru, školu a byty.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Zřízení kláštera servitů (Řádu služebníků Mariiných) v Jaroměřicích předcházelo zřízení loretánské kaple v místě, kde dříve stával dům Koráb, který poskytoval přístřeší duchovním správcům nedalekého špitálu. Loretu dal postavit Jan Antonín z Questenberka jako poděkování za uzdravení z těžké nemoci. Výstavba začala v roce 1668 a dokončena byla roku 1673. Její podobu inspirovala loretánská kaple v Mikulově. Svatou chýši obklopoval ambit křížové chodby, pod její podlahou byla zřízena questenberská hrobka. Slavnostní mše při vysvěcení kaple 17. září 1673 se zúčastnil císař Leopold I. V roce 1675 převzali duchovní správu kaple servité, kteří si stejného roku začali v její bezprostřední blízkosti budovat svůj klášter. Dokončen a posvěcen byl 15. října 1679. Monumentální raně barokní budova kláštera byla zamýšlena jako protipól budově zámku. Stavba je přičítána brněnskému staviteli Janu Křtiteli Ernovi, který pro Questenberky v Jaroměřicích přestavěl mimo jiné zámek a špitál. Průčelí kláštera bylo dlouhé přes 50 m a bylo dvanáctiosé. V přízemí byly provozní místnosti, v patrech převorství, refektář, knihovna, archiv, noviciát a cely řeholníků. Klášterní areál sloužil svému účelu do roku 1784, kdy byl klášter v rámci reforem Josefa II. zrušen. Opuštěné budovy koupil Dominik Ondřej II. hrabě z Kounic a Questenberka, který v nich hodlal zřídit textilní manufakturu. O rok později přikoupil hrabě Kounic i areál loretánské kaple s ambity. Kapli nechal zbourat a ambity přeměnil na byty. V místech, kde stála kaple, je dnes Klášterní ulička. Ostatky z hrobky pod kaplí byly přeneseny nejprve do kaple svatého Josefa v sousedství zámku a poté na nový městský hřbitov. Klášterní zahrada byla rozparcelována a v 19. století na jejím místě byly postaveny rodinné domky. V budově kláštera od roku 1813 sídlí jaroměřická farnost a do roku 1899 zde byla…  číst dále
Milan Caha (zdroj: PLICHTA, A. Jaroměřicko. Dějiny Jaroměřic nad Rokytnou a okolí. Díl I. 1. vyd. Arca JiMfa: Třebíč, 1994. ISBN 80-85766-38-8), 29.7. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Jaroměřice nad Rokytnou

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Lesůňky
 Ratibořice
 Výčapy
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lhota u Lipníka
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 fara
 kaple sv. Anny
 Pulkov
 Hostim
 Vesce
 Krhov
 Litohoř
 Jakubov
 kostel sv. Barbory
 Sádek
 kostel sv. Václava
 Lesonice
 Bukovina
 Krnčice
 Biskupice
 Biskupice
 Čáslavice
 socha sv. Floriána
 Litovany
 socha sv. Vendelína
 Nové Syrovice
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Vavřince
 Valeč
 Boskovštejn
 pivovar
 Hrotovice
 Slatina
 Valeč
 Jevišovice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Jevišovice
 smírčí kříž
 Stařík
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Pavlický dvůr
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Újezd
 Třebíč
 Holý mlýn
 Hrádek
 Jevišovice
 smírčí kříž
 Čechočovice
 Dalešice
 židovský hřbitov
 akciový pivovar
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 pivovar
 Krahulov
 Ratíšovice
 Čalonice
 Dašovský mlýn
 Kokštejn
 Štěměchy
 Dašovice
 Mikulovice
Základní informace místa
ID místa: 15827
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama