Areál bývalého kláštera servitů a loretánské kaple v Jaroměřicích nechal postavit podle projektu Jana Křtitele Erny hrabě Jan Antonín z Questenberka. Kaple byla postavena v letech 1668–1673, klášter 1675–1679. Zrušen byl r. 1787, loreta byla zbořena a areál byl přeměněn na faru, školu a byty.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Zřízení kláštera servitů (Řádu služebníků Mariiných) v Jaroměřicích předcházelo zřízení loretánské kaple v místě, kde dříve stával dům Koráb, který poskytoval přístřeší duchovním správcům nedalekého špitálu. Loretu dal postavit Jan Antonín z Questenberka jako poděkování za uzdravení z těžké nemoci. Výstavba začala v roce 1668 a dokončena byla roku 1673. Její podobu inspirovala loretánská kaple v Mikulově. Svatou chýši obklopoval ambit křížové chodby, pod její podlahou byla zřízena questenberská hrobka. Slavnostní mše při vysvěcení kaple 17. září 1673 se zúčastnil císař Leopold I. V roce 1675 převzali duchovní správu kaple servité, kteří si stejného roku začali v její bezprostřední blízkosti budovat svůj klášter. Dokončen a posvěcen byl 15. října 1679. Monumentální raně barokní budova kláštera byla zamýšlena jako protipól budově zámku. Stavba je přičítána brněnskému staviteli Janu Křtiteli Ernovi, který pro Questenberky v Jaroměřicích přestavěl mimo jiné zámek a špitál. Průčelí kláštera bylo dlouhé přes 50 m a bylo dvanáctiosé. V přízemí byly provozní místnosti, v patrech převorství, refektář, knihovna, archiv, noviciát a cely řeholníků. Klášterní areál sloužil svému účelu do roku 1784, kdy byl klášter v rámci reforem Josefa II. zrušen. Opuštěné budovy koupil Dominik Ondřej II. hrabě z Kounic a Questenberka, který v nich hodlal zřídit textilní manufakturu. O rok později přikoupil hrabě Kounic i areál loretánské kaple s ambity. Kapli nechal zbourat a ambity přeměnil na byty. V místech, kde stála kaple, je dnes Klášterní ulička. Ostatky z hrobky pod kaplí byly přeneseny nejprve do kaple svatého Josefa v sousedství zámku a poté na nový městský hřbitov. Klášterní zahrada byla rozparcelována a v 19. století na jejím místě byly postaveny rodinné domky. V budově kláštera od roku 1813 sídlí jaroměřická farnost a do roku 1899 zde byla…  číst dále
Milan Caha (zdroj: PLICHTA, A. Jaroměřicko. Dějiny Jaroměřic nad Rokytnou a okolí. Díl I. 1. vyd. Arca JiMfa: Třebíč, 1994. ISBN 80-85766-38-8), 29.7. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Jaroměřice nad Rokytnou

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Bohušice
 Lesůňky
 Ratibořice
 Výčapy
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lhota u Lipníka
 kaple sv. Víta
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 Pulkov
 Hostim
 Vesce
 Krhov
 Jakubov
 Litohoř
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Sádek
 Lesonice
 Bukovina
 Krnčice
 Biskupice
 Biskupice
 Čáslavice
 socha sv. Floriána
 Litovany
 socha sv. Vendelína
 Nové Syrovice
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Vavřince
 Valeč
 pivovar
 Hrotovice
 Slatina
 Boskovštejn
 Valeč
 Jevišovice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 smírčí kříž
 Stařík
 Pavlický dvůr
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Holý mlýn
 Hrádek
 Újezd
 Třebíč
 smírčí kříž
 Jevišovice
 Čechočovice
 Dalešice
 židovský hřbitov
 akciový pivovar
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 pivovar
 Ratíšovice
 Krahulov
 Čalonice
 Dašovský mlýn
 Mařenka
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Štěměchy
 Dašovice
 Mikulovice
Základní informace místa
ID místa: 15827
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama