Areál bývalého kláštera servitů a loretánské kaple v Jaroměřicích nechal postavit podle projektu Jana Křtitele Erny hrabě Jan Antonín z Questenberka. Kaple byla postavena v letech 1668–1673, klášter 1675–1679. Zrušen byl r. 1787, loreta byla zbořena a areál byl přeměněn na faru, školu a byty.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Zřízení kláštera servitů (Řádu služebníků Mariiných) v Jaroměřicích předcházelo zřízení loretánské kaple v místě, kde dříve stával dům Koráb, který poskytoval přístřeší duchovním správcům nedalekého špitálu. Loretu dal postavit Jan Antonín z Questenberka jako poděkování za uzdravení z těžké nemoci. Výstavba začala v roce 1668 a dokončena byla roku 1673. Její podobu inspirovala loretánská kaple v Mikulově. Svatou chýši obklopoval ambit křížové chodby, pod její podlahou byla zřízena questenberská hrobka. Slavnostní mše při vysvěcení kaple 17. září 1673 se zúčastnil císař Leopold I. V roce 1675 převzali duchovní správu kaple servité, kteří si stejného roku začali v její bezprostřední blízkosti budovat svůj klášter. Dokončen a posvěcen byl 15. října 1679. Monumentální raně barokní budova kláštera byla zamýšlena jako protipól budově zámku. Stavba je přičítána brněnskému staviteli Janu Křtiteli Ernovi, který pro Questenberky v Jaroměřicích přestavěl mimo jiné zámek a špitál. Průčelí kláštera bylo dlouhé přes 50 m a bylo dvanáctiosé. V přízemí byly provozní místnosti, v patrech převorství, refektář, knihovna, archiv, noviciát a cely řeholníků. Klášterní areál sloužil svému účelu do roku 1784, kdy byl klášter v rámci reforem Josefa II. zrušen. Opuštěné budovy koupil Dominik Ondřej II. hrabě z Kounic a Questenberka, který v nich hodlal zřídit textilní manufakturu. O rok později přikoupil hrabě Kounic i areál loretánské kaple s ambity. Kapli nechal zbourat a ambity přeměnil na byty. V místech, kde stála kaple, je dnes Klášterní ulička. Ostatky z hrobky pod kaplí byly přeneseny nejprve do kaple svatého Josefa v sousedství zámku a poté na nový městský hřbitov. Klášterní zahrada byla rozparcelována a v 19. století na jejím místě byly postaveny rodinné domky. V budově kláštera od roku 1813 sídlí jaroměřická farnost a do roku 1899 zde byla…  číst dále
Milan Caha (zdroj: PLICHTA, A. Jaroměřicko. Dějiny Jaroměřic nad Rokytnou a okolí. Díl I. 1. vyd. Arca JiMfa: Třebíč, 1994. ISBN 80-85766-38-8), 29.7. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Jaroměřice nad Rokytnou

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Bohušice
 Lesůňky
 Ratibořice
 Lykodery
 Výčapy
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lhota u Lipníka
 kaple sv. Víta
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 Pulkov
 Hostim
 Vesce
 Krhov
 Litohoř
 Jakubov
 kostel sv. Barbory
 Sádek
 kostel sv. Václava
 Lesonice
 Bukovina
 Krnčice
 Biskupice
 Biskupice
 Čáslavice
 socha sv. Floriána
 Nové Syrovice
 Litovany
 socha sv. Vendelína
 Slatina
 Slatina
 Ctidružice
 Valeč
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Slatina
 Boskovštejn
 pivovar
 Valeč
 Jevišovice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Jevišovice
 smírčí kříž
 Stařík
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Pavlický dvůr
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Hrádek
 Újezd
 Třebíč
 Holý mlýn
 smírčí kříž
 Jevišovice
 Čechočovice
 Dalešice
 židovský hřbitov
 akciový pivovar
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 pivovar
 Krahulov
 Ratíšovice
 Čalonice
 Dašovský mlýn
 Kokštejn
 Mařenka
 kostel sv. Jiljí
 Štěměchy
 Dašovice
 Mikulovice
Základní informace místa
ID místa: 15827
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama