Starší tvrz v obci Valeč stála v místě dnešní fary. Nyní bez znatelných stop.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště s pozdější stavbou fary od severozápadu
© Roman Řezáč 05/2005
Zbytky tvrziště, na kterém byla postavena fara, se nachází blízko zámku Valeč, na druhé straně rybníka, který leží mezi nimi. Přestože stavba fary zcela setřela jakékoliv náznaky původního uspořádání původních staveb jádra tvrze, stále existuje možnost, že část základů mohla být využita při stavbě novodobých stavení nebo může obsahovat i úseky starších zdí tvrze, což však může potvrdit nebo vyvrátit případný archeologický výzkum. Jádro mělo rozměry přibližně 32 x 36m. Původní příkop okolo jádra, asi 15m široký, je dnes z větší části zarovnán, přesto je zřetelný, protože pahorek jádra se zástavbou je nad něj vyvýšen o víc než 1.5m, na východě dokonce o více než 3m. Tady se také zachoval val nad rybníkem, na kterém dnes stojí kamenná zídka. Od ní terén spadá krátkým, asi 5 m vysokým a prudším svahem k rybníku. Tato strana byla také nejvíc chráněná, jinak tvrziště leží téměř na rovině, mírně se sklánějící k již zmíněnému rybníku. Tvrze ve Valči stály postupně dvě. Tvrz v těchto místech je prokazatelně starší než tvrz, která byla později přestavěna na dnešní zámek nacházející se o 150m dál za rybníkem.
Roman Řezáč, 17.5. 2005
historie

První zpráva o Valči je z roku 1294 ve spojení s Oldřichem z Hradce, v polovině 14.století je v držení pánů z Meziříčí. Tvrz mohl vzniknout za iniciativy Markéty z Vildenberka. V husitských válkách zde sídlila prý kališnická posádka. V roce 1480 při převodu Bočkovi z Kunštátu se tvrz uvádí jako shořelá, později se už neuvádí vůbec.

Roman Řezáč, 17.5. 2005

Půdorys místa

teréní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Valeč

Místa v okolí

 Valeč
 Plešice
 Holoubek
 Kozlov
 akciový pivovar
 Dalešice
 Kokštejn
 kostel sv. Václava
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 Čalonice
 Krhov
 Lykodery
 smírčí kříž
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 smírčí kříž
 Lhota u Lipníka
 pivovar
 Mstěnice
 Mstěnice
 Babylon
 Ratibořice
 Vlčí kopec
 Čertův most
 Gloriet
 Lamberk
 Zňátky
 Lipňany
 Nový hrad
 Hostákov
 Rabštejn
 Litovany
 Ocmanice
 stará radnice
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Výčapy
 Náměšť nad Oslavou
 Pyšel
 Biskupice
 Biskupice
 Pulkov
 Kralice nad Oslavou
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Vaneč
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nárameč
 židovský hřbitov
 Dukovany
 Tavíkovice
 Újezd
 Třebíč
 Slatina
 Slatina
 Stařík
 Budišov
 Kraví Hora
 Rešice
 Slatina
 Šénvald
 Lesůňky
 Jinošov
 Jinošov
 Dub
 Levnov
 Senorady
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Horní Kounice
 Přeckov
 dvůr Alinkov
 Tulešice
 Hostim
 Vesce
Základní informace místa
ID místa: 3134
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama