Hrad v Moravských Budějovicích byl prokázán až přestavbou panského dvora z r. 1657 na sokolský areál v letech 1919-1931. První zprávy z r. 1231, kdy je uváděna budějovická provincie jako vdovský úděl. Zánik asi při požáru města v r. 1532.
Hlavní obrázek místa
Sokolovna, místo bývalého hradu v Moravských Budějovicích
©i voR 2016
Z roku 1231 jsou písemné zprávy o budějovické provincii, ale informace o šlechtickém sídle chybějí. Tehdy šlo o jeden z vdovských údělů královny Konstancie, manželky krále Přemysla Otakara I. Jediné zmínky o tom, že zde hradní stavba stála jsou až z roku 1417. Tehdy jsou ve zprávě o odúmrti dané Moravským Budějovicím bratry Janem a Smilem z Lichtenburka uvedeny pomístní názvy „Pustý hrad a Starý hrad" (Neunstifft a Burgstal). Šlo o polohu místních pastvin. V roce 1657 zde vzniká panský dvůr. Ten měl tvar lichoběžníku, na severu byly stáje s obytnou částí, na jihu 50 m dlouhá sýpka a východní stranu zaujala veliká stodola. V západní části byla postavena farní budova. Vjezd do dvora byl branou mezi sýpkou a stodolou. Panský dvůr dožil až do roku 1918, kdy byl znárodněn. V roce 1926 se rozhodlo o jeho přeměně v sokolský areál. Vznikl tak hodnotný soubor s divadelním sálem, kinosálem, tělocvičnou a jejím zázemím. Autorem přestavby byl architekt František Krásný z Prahy. Areál nese název "Na valech" a při jeho stavbě bylo potvrzeno, že zde opravdu stávala středověká hradní stavba. Ta byla chráněna příkrými svahy a na severu a západě bažinami a řekou Rokytkou. Badatelé se kloní k názoru, že hrad zanikl při požáru města v roce 1532 a nebyl již obnoven.
Rozehnal Ivo - zdroje - web sokolskepamatky.eu a kniha František Spurný a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2, 17.10. 2022

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Moravské Budějovice

Místa v okolí

 dům čp. 60
 synagoga
 hradební opevnění
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 masné krámy
 karner sv. Michala
 židovský hřbitov
 Krnčice
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Jakubov
 Nové Syrovice
 Bohušice
 Lesůňky
 Lesonice
 boží muka
 Hostim
 boží muka
 Ctidružice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Bukovina
 Čáslavice
 Výčapy
 Hornice
 Ratibořice
 Oponešice
 Sádek
 Boskovštejn
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 Pulkov
 Pavlický dvůr
 Šášovice
 boží muka
 Maškův mlýn
 Lykodery
 Želetava
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 Myslibořice
 boží muka
 kostel sv. Lukáše
 výklenková kaplička
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Holý mlýn
 Lhota u Lipníka
 Želetava
 Bítov
 výklenková kaplička
 Cornštejn
 Biskupice
 Mařenka
 Biskupice
 Jevišovice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 výklenková kaplička
 kostel sv. Josefa
 Knínice
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Šenkenberk
 Jevišovice
 Police
 Oslnovice
 Štítky
 Zdeňkov
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 16793
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama