Hrad v Moravských Budějovicích byl prokázán až přestavbou panského dvora z r. 1657 na sokolský areál v letech 1919-1931. První zprávy z r. 1231, kdy je uváděna budějovická provincie jako vdovský úděl. Zánik asi při požáru města v r. 1532.
Hlavní obrázek místa
Sokolovna, místo bývalého hradu v Moravských Budějovicích
©i voR 2016
Z roku 1231 jsou písemné zprávy o budějovické provincii, ale informace o šlechtickém sídle chybějí. Tehdy šlo o jeden z vdovských údělů královny Konstancie, manželky krále Přemysla Otakara I. Jediné zmínky o tom, že zde hradní stavba stála jsou až z roku 1417. Tehdy jsou ve zprávě o odúmrti dané Moravským Budějovicím bratry Janem a Smilem z Lichtenburka uvedeny pomístní názvy „Pustý hrad a Starý hrad" (Neunstifft a Burgstal). Šlo o polohu místních pastvin. V roce 1657 zde vzniká panský dvůr. Ten měl tvar lichoběžníku, na severu byly stáje s obytnou částí, na jihu 50 m dlouhá sýpka a východní stranu zaujala veliká stodola. V západní části byla postavena farní budova. Vjezd do dvora byl branou mezi sýpkou a stodolou. Panský dvůr dožil až do roku 1918, kdy byl znárodněn. V roce 1926 se rozhodlo o jeho přeměně v sokolský areál. Vznikl tak hodnotný soubor s divadelním sálem, kinosálem, tělocvičnou a jejím zázemím. Autorem přestavby byl architekt František Krásný z Prahy. Areál nese název "Na valech" a při jeho stavbě bylo potvrzeno, že zde opravdu stávala středověká hradní stavba. Ta byla chráněna příkrými svahy a na severu a západě bažinami a řekou Rokytkou. Badatelé se kloní k názoru, že hrad zanikl při požáru města v roce 1532 a nebyl již obnoven.
Rozehnal Ivo - zdroje - web sokolskepamatky.eu a kniha František Spurný a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2, 17.10. 2022

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Moravské Budějovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 fara
 kaple sv. Anny
 Moravské Budějovice
 synagoga
 hradební opevnění
 masné krámy
 karner sv. Michala
 židovský hřbitov
 Krnčice
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Jakubov
 Nové Syrovice
 Bohušice
 Lesůňky
 Lesonice
 boží muka
 Hostim
 boží muka
 Ctidružice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Bukovina
 Čáslavice
 Hornice
 Výčapy
 Ratibořice
 Oponešice
 Sádek
 Boskovštejn
 Štěpkov
 Pulkov
 rotunda sv. Václava
 Pavlický dvůr
 Šášovice
 boží muka
 Maškův mlýn
 Želetava
 Lykodery
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 boží muka
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Rumburak
 výklenková kaplička
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Václava
 Holý mlýn
 Želetava
 Bítov
 výklenková kaplička
 Cornštejn
 Biskupice
 Mařenka
 Jevišovice
 Biskupice
 Jevišovice
 výklenková kaplička
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Knínice
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Šenkenberk
 Jevišovice
 Police
 Oslnovice
 Zdeňkov
 Štítky
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 16793
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama