Hradiště na Hůrce u dnešního Starého Plzence je poprvé zmiňováno roku 976. V těchto místech nepochybně stával hrad, s největší pravděpodobností dřevěný chráněný mohutnými valy, které se (na rozdíl od hradu) dochovaly dodnes.
Hlavní obrázek místa
Zbytky valu
© Luděk Pitter 05/2004
Hrad Plzeň stál na ostrohu nad řekou Úslavou. Celé hradiště zaujímalo plochu více jak 1 ha. V předhradí stál románský kostelík sv. Petra a součástí hradu byl i hradní kostel sv. Vavřince. Nejslavnější epocha byla v době, kdy zdejším správcem byl Václav I. syn krále Přemysla Otakara I., pozdější král. V té době se zde dokonce razily mince. Roku 1295 bylo na soutoku Radbuzy a Mže založeno město Nová Plzeň a význam hradiště upadal a koncem 16. století byl hrad Plzeň opuštěn. Zůstaly po něm zachovány jen základy církevním staveb a mohutné valy.
26.3. 2004
historie

Když Slované osídlili naše země, nevytvořili hned jednotný státní celek, ale rozpadali se na řadu kmenů, jimž stála v čele kmenová knížata. Teprve v 9. století se podařilo kmeni Čechů v čele s knížecím rodem Přemyslovců dosáhnout toho, že většina kmenů byla sjednocena a spojena v státní celek. Vyvražděním Slavníkovců r. 995 pak vznikl jednotný český stát. Z různých historických pramenů máme dochovány názvy jednotlivých kmenů. Pro Plzeňsko však není doložen žádný. Z mnoha skutečností lze vyvodit, že území západních Čech nebylo soustavně osídleno samostatným kmenem, nýbrž bylo kolonizováno teprve na počátku 9. století a to kmenem Čechů. Protože Plzeňsko nemělo z naznačených důvodů po osídlení žádné středisko, musel zde být vybudován knížecí hrad a bylo pro něj zvoleno místo na Hůrce u dnešního Starého Plzence. Plzeňský hrad se měl stát významným článkem v opěrném systému středisek přemyslovské moci v rámci tehdy…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 10.3. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Starý Plzenec

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Radyně
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Kozel
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 Džbánek
 synagoga
 Štěnovice
 Neslívy
 kostel sv. Martina
 Klabava
 Tyršův most
 Lopata
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 kaple U Ježíška
 Nezvěstice
 kostel sv. Jiří
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Černá věž
 radnice
 Kotel
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Velká synagoga
 Nebílovy
 Betlémská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Javor
 Kokotsko
 Veselá
 Litice
 Žákava
 Kunčin Hrádek
 Fitzova vila
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Pokonice
 kašna
 Muchkovský mlýn
 kašna
 radnice
 Labšovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 mariánský sloup
 Rokycany
 Čertův mlýn
 kaple
 Netunice
 křížová cesta
 Věžka
 Mydlná
 Vlčtejn
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 Bušovice
 kostel sv. Mikuláše
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Osek u Rokycan
 kolomazná pec
 Spálený mlýn
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Mirošov
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Křimice
 Dvorec
 Hluboká
 Chlumčany
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Řenče
 Kyjov
 kostel sv. Víta
 Malesice
 Krkavec
 boží muka
 Hradiště
 kamenný most
 Březina
 Kožich
 Dolní Lukavice
 Těnovice
 Homberk
 Pouskův mlýn
 Březina
 židovský hřbitov
 Komberk
 kostel sv. Martina
 Mítov
 kaolinový důl
Základní informace místa
ID místa: 472
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama