Gotický kostel sv. Jiří z pol. 14. století, barokně přestavěn, r. 1773 požár. Psedogotická podoba zřejmě z 1. pol. 19. století. Věže přistavěny k presbytáři, dochovaný gotický portál v jižní stěně lodi. Kostel obklopen zdí s barokními branami.
Hlavní obrázek místa
© Iva Spurná 16.3.2008
Kostel stojí přímo u železniční zastávky na trati Plzeň - Domažlice, parkování v blízkém okolí je možné. Obcí prochází modrá turistická značka z Chotěšova, která pak pokračuje dál podél malebné říčky Hořiny.
Ivka, 7.2. 2009
popis

Kostel je jednolodní stavba (gotizující klenba z 19. století) s pětiboce ukončeným úzkým presbytářem s opěrnými pilíři a lomenými okny, zaklenutý skřížovou žebrovou klenbou. Kostelní veže stojí po stranách presbytáře. Od jihu přiléhá k lodi lichoběžníková předsíň s valenou klenbou s lunetami, která ukrývá gotický profilovaný portál. Druhá – čtvercová – předsíň ukončená trojúhelníkovým štítem je na západě. Zařízení kostela je převážně barokní. Kostel obklopuje zeď bývalého hřbitova prolomená od jihu a od západu zdobenými barokními branami.

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 7.2. 2009

historie

Předchůdcem středověké vsi bylo slovanské hradiště na ostrožně nad soutokem Radbuzy a Miřovického potoka, jehož valy jsou v terénu dodnes částečně znatelné. Ves samotná je zmiňována v roce 1186 jako majetek kladrubského kláštera, v roce 1284 ji věnoval král Václav klášteru v nedalekém Chotěšově. Gotický kostel sv. Jiří byl postaven v polovině 14. století. V 1. polovině 18. století byl barokně přestavěn, další úpravy proběhly po požáru v roce 1773. Svou nynější psedogotickou podobu získal zřejmě v 1. polovině 19. století.

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 7.2. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela s vyznačením středověkého zdiva
© kol.: Gotika v západních Čechách, Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Hradec

Místa v okolí

 Hradec u Stoda
 Stará pošta
 Křížový vrch
 Nedražice
 kostel sv. Barbory
 Alfrédov
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Lacembok
 Přestavlky
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Bukovec
 Rochlov
 Žďár
 vyhlídková plošina
 Puclice
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Ptenín
 Sulislav
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Úlice
 Chlumčany
 kostel sv. Vavřince
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Osvračín
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 Stříbro – MPZ
 Skočice
 Husitská bašta
 Křenice
 Chotiměř
 kostel sv. Petra
 Lužany
 Šibeniční vrch
 Přívozec
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Apolináře
 Blížejov
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Křimice
 Červené Poříčí
 Malesice
Základní informace místa
ID místa: 7356
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama