Gotický kostel sv. Jiří z pol. 14. století, barokně přestavěn, r. 1773 požár. Psedogotická podoba zřejmě z 1. pol. 19. století. Věže přistavěny k presbytáři, dochovaný gotický portál v jižní stěně lodi. Kostel obklopen zdí s barokními branami.
Hlavní obrázek místa
© Iva Spurná 16.3.2008
Kostel stojí přímo u železniční zastávky na trati Plzeň - Domažlice, parkování v blízkém okolí je možné. Obcí prochází modrá turistická značka z Chotěšova, která pak pokračuje dál podél malebné říčky Hořiny.
Ivka, 7.2. 2009
popis

Kostel je jednolodní stavba (gotizující klenba z 19. století) s pětiboce ukončeným úzkým presbytářem s opěrnými pilíři a lomenými okny, zaklenutý skřížovou žebrovou klenbou. Kostelní veže stojí po stranách presbytáře. Od jihu přiléhá k lodi lichoběžníková předsíň s valenou klenbou s lunetami, která ukrývá gotický profilovaný portál. Druhá – čtvercová – předsíň ukončená trojúhelníkovým štítem je na západě. Zařízení kostela je převážně barokní. Kostel obklopuje zeď bývalého hřbitova prolomená od jihu a od západu zdobenými barokními branami.

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 7.2. 2009

historie

Předchůdcem středověké vsi bylo slovanské hradiště na ostrožně nad soutokem Radbuzy a Miřovického potoka, jehož valy jsou v terénu dodnes částečně znatelné. Ves samotná je zmiňována v roce 1186 jako majetek kladrubského kláštera, v roce 1284 ji věnoval král Václav klášteru v nedalekém Chotěšově. Gotický kostel sv. Jiří byl postaven v polovině 14. století. V 1. polovině 18. století byl barokně přestavěn, další úpravy proběhly po požáru v roce 1773. Svou nynější psedogotickou podobu získal zřejmě v 1. polovině 19. století.

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 7.2. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela s vyznačením středověkého zdiva
© kol.: Gotika v západních Čechách, Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Hradec

Místa v okolí

 Hradec u Stoda
 Stará pošta
 Křížový vrch
 Nedražice
 kostel sv. Barbory
 Alfrédov
 Janovský mokřad
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Lacembok
 Halter Valley
 kostel sv. Josefa
 Přestavlky
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Bukovec
 Rochlov
 Žďár
 vyhlídková plošina
 Puclice
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Ptenín
 Sulislav
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Úlice
 Chlumčany
 kostel sv. Vavřince
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Osvračín
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 kostel Všech svatých
 brána do sadu
 Mostní brána
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 Křenice
 Skočice
 Chotiměř
 kostel sv. Petra
 Přívozec
 Lužany
 Šibeniční vrch
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Apolináře
 Blížejov
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Křimice
 sousoší Piety
 Červené Poříčí
 Malesice
Základní informace místa
ID místa: 7356
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama