Zřícenina hradu založeného v pol. 14. stol. Karlem IV. V husitských válkách hrad zastaven a koncem I5. stol. zpustl. V 16. stol. opuštěn. Postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
hrad Radyně - letecký snímek
© Radovan Smokoň 05/2011
Zříceniny hradu na vysokém dominantním kopci u Starého Plzence prostě nelze přehlédnout. Pod hradem u nádraží je hospoda u Frankensteina, kde teda vůbec dobře nevaří. Název je smyšlený z důvodu podobnosti obsluhujícího personálu.
28.5. 2002
turistické

Upozornění - létající mravenci

Na hradní věži Radyně se v letních měsících přechodně vyskytují létající mravenci. Provozovatelé hradu se návštěvníkům omlouvají za případné nepříjemnosti.

21.3. 2013

Další texty turistické
historie

Hrad založil před rokem 1361 Karel IV., který mu též dal od svého jména odvozený název. Ten se však tentokrát neujal. V husitských válkách byl hrad zastaven a koncem 15. století zpustl. Jako pustý se poprvé připomíná k roku 1558. Hlavní stavbou hradu byl – podobně jako na nejspíše o něco starším Kašperku – obdélný palác, srostlý na kratších stranách se dvěma obytnými věžemi. Jedna z nich, doposud dobře dochovaná, byla čtverhranná a druhá polookrouhlá. Hlavní obytné plochostropé prostory se nacházely v prvém a druhém patře a v jejich sestavě nalézáme i dvě roubené komory. Horní úrovně obou věží spojovala chodbička v konstrukci krovu. Skalnatý vrchol kopce neumožňoval stavbu pravidelného opevnění okolo paláce s věžemi. Před čtverhrannou věží ležel nevelký, hradbou opevněný čtverhranný dvorek s cisternou a dnes zaniklou zástavbou. Do paláce se z něho vcházelo po můstku na pilířích přistavěných k jeho boku.…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Radenovy poklady

Báječné poklady radyňské, uložené v podzemních sklepeních, nashromáždil prý zakladatel hradu Raden, bohatý rytíř, vzbuzující však hrůzu, neboť měl šeredné, znetvořené uši. Zle bylo s dívkou, jež se mu zalíbila. Stala-li se jeho ženou, tu děcko, jež mu povila, mělo touž zrůdnost jako rytíř sám. A Raden, šíleje z toho hrůzou a vztekem, zabil pak ženu i svoje dítě. Za to ho měla stihnouti věčná, pekelná muka. Leč krutý Raden dal se ke konci svého života na pokání, činil mnohé bohulibé skutky, a proto byl vzat na milost. Byl potrestán jen tím, že byl zaklet ve svůj hrad. Musí tu po smrti blouditi, dokud někdo z jeho příbuzenstva nezasedne na papežský trůn. K službě na Radyni byl mu dán jiný zloduch – černý Hanuš, který s ním a s černým psem radyňské poklady střeží. Kronikář Beckovský, zaznamenávající události své doby i pověsti tehdy rozšířené, napsal ve své „Poselkyni starých příběhů českých“: „Na vrchu spatřuje se pustý hrad…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu podle D. Menclové
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Starý Plzenec

Místa v okolí

 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kozel
 Štěnovice
 Nebílovy
 Nezvěstice
 Neslívy
 mlýn Lopata
 Lopata
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Tyršův most
 Netunice
 Pokonice
 Vlčtejn
 Červený Hrádek
 Litice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Javor
 Korandův dům
 Klabava
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Černá věž
 radnice
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Kotel
 Veselá
 Mydlná
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Bílá vila
 Fitzova vila
 Hluboká
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Bílý mlýn Kepka
 kašna
 kašna
 radnice
 Řenče
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 mariánský sloup
 kaple
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Čertův mlýn
 Kožich
 křížová cesta
 synagoga
 Chlumčany
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Mikuláše
 Věžka
 děkanství
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Šťastná věž
 Sylvánský vrch
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Bušovice
 kostel sv. Josefa
 kolomazná pec
 Mirošov
 Těnovice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Křimice
 Osek u Rokycan
 socha sv. Josefa
 Pouskův mlýn
 židovský hřbitov
 Dvorec
 Spálený mlýn
 Chocenice
 Chocenice
 Homberk
 Malesice
 Kyjov
 Krkavec
 kostel sv. Václava
 Příchovice
 Březina
 Mítov
 Březina
 Skočice
 Komberk
 Lužany
 Na Skále
 Strašná skála
Kontaktní informace
Starý Plzenec - Hrad Radyně
K-Centrum, městská knihovna, Starý Plzenec Smetanova 932
332 02
Tel: 377 183 659; 933 183 662,;721 981 526
http://www.staryplzenec.cz/
info.plzenec@staryplzenec.cz
Základní informace místa
ID místa: 262
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama