Kostel sv. Petra a Pavla v Liticích patří mezi nejvýznamnější církevní stavby na území města Plzně. Gotický kostel z první poloviny 14. století vznikl přestavbou starší románské svatyně. Opravován po požáru r. 1576 a poškození Švédy r. 1639, naposled od r. 2002 společenstvím Koinonia.
Hlavní obrázek místa
Plzeň-Litice - kostel
© Jiří Špaček, 09/2016
Ves Litice vznikla v souvislosti s vybudováním gotického hradu nad pravým břehem Radbuzy počátkem 13. století. Předhradí pozdějšího hradu bylo osídleno již v pravěku. V pozdní době bronzové zde nejspíše vzniklo hradiště, jehož opevnění během stavby hradu zaniklo. Stavebníkem prvního dřevěného hradu byl patrně rod Drslaviců, nejvyšších krajských úředníků z plzeňského hradu. Jako první z nich je připomínán v roce 1212 Oldřich z Litic. Litický hrad vznikl v průběhu 13. století a patří tak mezi české nejstarší šlechtické hrady. V roce 1367 zadlužení Drslavicové prodali majetek včetně osady premonstrátům z chotěšovského kláštera a odešli kolonizovat východní Čechy, kde vznikly jejich hrady stejných názvů jako na Plzeňsku, tj. Litice a Potštejn. Po husitských válkách bylo chotěšovskými litické panství sice udržováno, ale hrad byl opuštěn. V 19. století byly již zříceniny hradu převážně vesničany rozebrány na jiné stavby. Dodnes zůstal zachován jen příkop a část východní hradby. Bývalá ves Litice byla r. 1970 trvale připojena k Plzni a od r. 1991 tvoří městský obvod Plzeň 6, který má přes 2700 obyvatel. Dnes leží na vedlejší silnici z Plzně do Přeštic, protože silnice I/27, která tudy procházela, byla převedena na obchvat. Litice nemají železniční spojení a neprocházejí tudy ani turistické značky. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází v dominantní poloze v centru Litic.
Jiří Špaček, 11.8. 2009
historie

Litický kostel sv. Petra a Pavla je původem gotická svatyně, kterou nechal ve 14. století zbudovat rod Drslaviců. Nejstarší dochovaný zápis o kostelu je z roku 1352 a hovoří o odvodu papežského desátku 30 grošů ročně. Nejstarší písemná zmínka o Liticích je ovšem již z roku 1212 a v té době zde byl asi postaven románský kostel, jehož pozůstatky byly nalezeny ve zdivu dnešního kostela. Kostel v Liticích patří mezi nejvýznamnější církevní stavby na dnešním území města Plzně. Podle posledních průzkumů z roku 2006 patří skutečně ke gotickým stavbám z první poloviny 14. století, vystavěným na místech starší sakrální stavby. Byl koncipován jako jednolodní s mohutnou čtvercovou věží u západního průčelí, s obdélným presbytářem na východní stěně, přičemž obvodové zdivo kostela doplňují štíhlé odstupňované opěrné pilíře. Loď kostela je osvětlena třemi páry gotických oken s kamennými ostěními, kružbami a středovými…  číst dále

Václav Němec a Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 11.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Litice

Místa v okolí

 Litice
 Tyršův most
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Chlumčany
 Kunčin Hrádek
 Křimice
 Sylvánský vrch
 Radyně
 kostel sv. Jiří
 Džbánek
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Malesice
 Nebílovy
 židovský hřbitov
 Chlum u Plzně
 Kyjov
 Netunice
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Červený Hrádek
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 kolomazná pec
 Šťáhlavy
 Komberk
 Čertův mlýn
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Křížový vrch
 židovský hřbitov
 Kozel
 Věžka
 Řenče
 kostel Všech svatých
 Čeminy
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 Dolanský Mlýn
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Neslívy
 Příchovice
 Klabava
 Stará pošta
 Buben
 Hluboká
 Kožich
 Lopata
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 kaolinový důl
 Rochlov
 Kokotsko
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Diviše
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Frumštejn
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Líšťany
Kontaktní informace
Koinonia Jan Křtitel
Budilovo náměstí 1
321 00 Plzeň-Litice
Tel: 373729720
http://www.koinonia.cz/aktivity/aktivity-farnosti/kostel-litice/
sek@koinonia.cz
Základní informace místa
ID místa: 8136
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama