Kostel sv. Petra a Pavla v Liticích patří mezi nejvýznamnější církevní stavby na území města Plzně. Gotický kostel z první poloviny 14. století vznikl přestavbou starší románské svatyně. Opravován po požáru r. 1576 a poškození Švédy r. 1639, naposled od r. 2002 společenstvím Koinonia.
Hlavní obrázek místa
Plzeň-Litice - kostel
© Jiří Špaček, 09/2016
Ves Litice vznikla v souvislosti s vybudováním gotického hradu nad pravým břehem Radbuzy počátkem 13. století. Předhradí pozdějšího hradu bylo osídleno již v pravěku. V pozdní době bronzové zde nejspíše vzniklo hradiště, jehož opevnění během stavby hradu zaniklo. Stavebníkem prvního dřevěného hradu byl patrně rod Drslaviců, nejvyšších krajských úředníků z plzeňského hradu. Jako první z nich je připomínán v roce 1212 Oldřich z Litic. Litický hrad vznikl v průběhu 13. století a patří tak mezi české nejstarší šlechtické hrady. V roce 1367 zadlužení Drslavicové prodali majetek včetně osady premonstrátům z chotěšovského kláštera a odešli kolonizovat východní Čechy, kde vznikly jejich hrady stejných názvů jako na Plzeňsku, tj. Litice a Potštejn. Po husitských válkách bylo chotěšovskými litické panství sice udržováno, ale hrad byl opuštěn. V 19. století byly již zříceniny hradu převážně vesničany rozebrány na jiné stavby. Dodnes zůstal zachován jen příkop a část východní hradby. Bývalá ves Litice byla r. 1970 trvale připojena k Plzni a od r. 1991 tvoří městský obvod Plzeň 6, který má přes 2700 obyvatel. Dnes leží na vedlejší silnici z Plzně do Přeštic, protože silnice I/27, která tudy procházela, byla převedena na obchvat. Litice nemají železniční spojení a neprocházejí tudy ani turistické značky. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází v dominantní poloze v centru Litic.
Jiří Špaček, 11.8. 2009
historie

Litický kostel sv. Petra a Pavla je původem gotická svatyně, kterou nechal ve 14. století zbudovat rod Drslaviců. Nejstarší dochovaný zápis o kostelu je z roku 1352 a hovoří o odvodu papežského desátku 30 grošů ročně. Nejstarší písemná zmínka o Liticích je ovšem již z roku 1212 a v té době zde byl asi postaven románský kostel, jehož pozůstatky byly nalezeny ve zdivu dnešního kostela. Kostel v Liticích patří mezi nejvýznamnější církevní stavby na dnešním území města Plzně. Podle posledních průzkumů z roku 2006 patří skutečně ke gotickým stavbám z první poloviny 14. století, vystavěným na místech starší sakrální stavby. Byl koncipován jako jednolodní s mohutnou čtvercovou věží u západního průčelí, s obdélným presbytářem na východní stěně, přičemž obvodové zdivo kostela doplňují štíhlé odstupňované opěrné pilíře. Loď kostela je osvětlena třemi páry gotických oken s kamennými ostěními, kružbami a středovými…  číst dále

Václav Němec a Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 11.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Litice

Místa v okolí

 Litice
 Tyršův most
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Chlumčany
 Kunčin Hrádek
 Křimice
 Sylvánský vrch
 Radyně
 kostel sv. Jiří
 Džbánek
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Malesice
 Nebílovy
 židovský hřbitov
 Chlum u Plzně
 Kyjov
 Netunice
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Červený Hrádek
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 kolomazná pec
 Šťáhlavy
 Komberk
 Čertův mlýn
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Křížový vrch
 židovský hřbitov
 Kozel
 Věžka
 Řenče
 kostel Všech svatých
 Čeminy
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 Dolanský Mlýn
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Neslívy
 Příchovice
 Klabava
 Stará pošta
 Buben
 Hluboká
 Kožich
 Lopata
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 kaolinový důl
 Rochlov
 Kokotsko
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Diviše
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Frumštejn
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Líšťany
Kontaktní informace
Koinonia Jan Křtitel
Budilovo náměstí 1
321 00 Plzeň-Litice
Tel: 373729720
http://www.koinonia.cz/aktivity/aktivity-farnosti/kostel-litice/
sek@koinonia.cz
Základní informace místa
ID místa: 8136
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama