Most přes řeku Radbuzu byl postaven podle některých odhadů již poč. 15. stol., v písemných pramenech se zmiňuje až r. 1585. R. 1794 byl most přestavěn do dnešní podoby, r. 1879 byl znovu stavebně upraven. V l. 1993–95 byla provedena oprava mostu. R. 1998 sem byla umístěna socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
V místě, kde se dnes nachází kamenný most býval snad v raném středověku brod. Most sloužil po dlouhá staletí na cestě z Dobřan do Chotěšova, kudy vedla stará obchodní cesta dále na západ. Po výstavbě nového silničního mostu je dnes určen pouze pro pěší a cyklisty. Most je tříobloukový, dlouhý 50 m, 4,2 m široký a 4,8 m vysoký.
L.P., 29.4. 2004
historie

Stáří mostu není dosud přesně stanoveno. Podle některých autorů má most gotické jádro a mohl stát již počátkem 15. stol. Písemně je poprvé zmiňován až v roce 1585, kdy císař Rudolf II. udělil městu privilegium vybírat na mostě clo. Dnešní podoba mostu je nejspíše z roku 1794 a letopočet na hlavním klenáku mostu svědčí o další jeho přestavbě ve druhé polovině 19. stol. V letech 1993 – 1995 byla provedena celková oprava mostu a v roce 1998 byla na most umístěna kopie sochy sv. Jana Nepomuckého. Původní socha byla zničena za druhé světové války.

6.9. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Dobřany

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Chlumčany
 Litice
 Křížový vrch
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Stará pošta
 Tyršův most
 židovský hřbitov
 Skočice
 Nebílovy
 Netunice
 Příchovice
 Křimice
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 městské opevnění
 Džbánek
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 kostel sv. Jiří
 Merklín
 Řenče
 Hradec u Stoda
 Malesice
 kostel Všech svatých
 Sylvánský vrch
 Rochlov
 kaple sv. Anny
 Radyně
 Kunčin Hrádek
 Roupov
 Kyjov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Skála
 Komberk
 kostel sv. Petra
 Kožich
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Jiří
 Hluboká
 Úlice
 Buben
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 Ptenín
 Chlum u Plzně
 kaple sv. Diviše
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Lacembok
 vyhlídková plošina
 Pňovany
 Lázně Letiny
Základní informace místa
ID místa: 1167
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama