Most přes řeku Radbuzu byl postaven podle některých odhadů již poč. 15. stol., v písemných pramenech se zmiňuje až r. 1585. R. 1794 byl most přestavěn do dnešní podoby, r. 1879 byl znovu stavebně upraven. V l. 1993–95 byla provedena oprava mostu. R. 1998 sem byla umístěna socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
V místě, kde se dnes nachází kamenný most býval snad v raném středověku brod. Most sloužil po dlouhá staletí na cestě z Dobřan do Chotěšova, kudy vedla stará obchodní cesta dále na západ. Po výstavbě nového silničního mostu je dnes určen pouze pro pěší a cyklisty. Most je tříobloukový, dlouhý 50 m, 4,2 m široký a 4,8 m vysoký.
L.P., 29.4. 2004
historie

Stáří mostu není dosud přesně stanoveno. Podle některých autorů má most gotické jádro a mohl stát již počátkem 15. stol. Písemně je poprvé zmiňován až v roce 1585, kdy císař Rudolf II. udělil městu privilegium vybírat na mostě clo. Dnešní podoba mostu je nejspíše z roku 1794 a letopočet na hlavním klenáku mostu svědčí o další jeho přestavbě ve druhé polovině 19. stol. V letech 1993 – 1995 byla provedena celková oprava mostu a v roce 1998 byla na most umístěna kopie sochy sv. Jana Nepomuckého. Původní socha byla zničena za druhé světové války.

6.9. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Dobřany

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Chlumčany
 Litice
 Křížový vrch
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Stará pošta
 Tyršův most
 židovský hřbitov
 Skočice
 Nebílovy
 Netunice
 Příchovice
 Křimice
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 městské opevnění
 Džbánek
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 kostel sv. Jiří
 Merklín
 Řenče
 Hradec u Stoda
 Malesice
 kostel Všech svatých
 Sylvánský vrch
 Rochlov
 kaple sv. Anny
 Radyně
 Kunčin Hrádek
 Roupov
 Kyjov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Skála
 Komberk
 kostel sv. Petra
 Kožich
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Jiří
 Hluboká
 Úlice
 Buben
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 Ptenín
 Chlum u Plzně
 kaple sv. Diviše
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Lacembok
 vyhlídková plošina
 Pňovany
 Lázně Letiny
Základní informace místa
ID místa: 1167
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama