Jeho založení je kolem r.1202 – 1210. Za Karla IV. renovace konventu a přistavěn špitál. Do barokní podoby se dostavěl r. 1756. V r.1838 vyhořely věže kostela a byl zbourán. V l.1878-1950 jej obýval řád Navštívení Pany Marie, poté byl do r.1975 celý areál v užívání čs. armády. Nyní se majitelé mění.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2004
Tato obec a klášter se nachází 20 km od Plzně. Dostanete se tam po silnici č 26 vedoucí z Plzně na hraniční přechod Folmavu. Železniční trať spojující Plzeň – Chotěšov – Domažlice má číslo 180. Za návštěvu nestojí jen samotný klášter ale i obec. Nejkrásnější pohled na klášter je ze středu obce kde ještě kromě kláštera uvidíte sochu sv. Jana Nepomuckého. Samotný vstup do kláštera je však od hlavní cesty která vede přímo kolem kláštera. Pokud jde o zajímavosti v okolí. Tak je to procházka na křížový vrch. Jestli rádi chodíte po turistických značkách tak rozcestník najdete na vlakovém nádraží v Chotěšově. Pěkný výlet.
Jan Michalíček, 12.6. 2004
turistické

Klášter najdete v obci Chotěšov při silnici č. 26 z Plzně do Domažlic. Monumentální budova kláštera vynikne zejména při pohledu ze silnice od Dobřan. Areál kláštera má rozlohu 68.644 m2. Budova klášterního konventu je čtyřkřídlá uvnitř s rajským dvorem. Hlavní dominantu tvoří jihovýchodní křídlo obrácené do zahrad. Obklopen je terasní zdí se dvěma věžemi. Při severovýchodní straně objektu se nachází farní kostel Narození Panny Marie. Klášter je v současné době majetkem řádu Navštívení Panny Marie a spravován obcí Chotěšov. Na současném špatném stavu kláštera se nejvíce podepsala doba kdy klášter sloužil armádě. V současné době je postupně rekonstruován a za zhlédnutí určitě stojí zrestaurovaná freska o velikosti 180 m2 v konventu kláštera.

L.P., 20.7. 2004

Další texty turistické
historie

Stručné dějiny kláštera

Historie tohoto kláštera je vskutku pestrá. Jeho založení se počítá někde kolem roku 1202 – 1210, ale nepochybně existoval již v roce 1213. Není pochyb, že jeho počátek je svázán z klášterem premonstrátů v Teplé. Po pádu Přemysla Otakara II. Roku 1278 byl klášter spolu s kostelem poprvé vypleněn, ale v zápětí došlo k jeho opravě a roku 1282 byl znovu vysvěcen. Významný rozkvět kláštera spadá do doby Karla IV, dochází k renovaci konventu a přistavěn byl špitál. Vzrostlo majetkové držení kláštera a to z někdejších 30 vesnic na 56. Husité se dostavili do Chotěšovského kláštera 18. ledna 1421. Klášter se nevyhnul vyplenění. Jeptišky se uchýlily do bezpečí plzeňských hradeb. Lepší časy zavládli až za vlády Ladislava Pohrobka, který premonstrátkám potvrdil 15. května 1455 dřívější výsady i majetek. Další rozkvět kláštera nastal ne dlouho po stavovském povstání. Uskutečnili se nové stavby. Byl opraven a nove zřízen konventní…  číst dále

zdoroj kniha Chotěšov a jeho dominanta, 12.6. 2004

otvíračka

Vstup do kláštera Chotěšov od 2.5.2004 každou neděli v 13:00, 14:30, 16:00 Vstupné - dospělí a důchodci 20 kč , školáci 10 Kč Bližší informace a prohlidky mimo uvedený čas na telefonich číslech 377900021, 377900768, 377900328

www.chotesov.cz, 12.6. 2004

pověsti

Zazděná jeptiška

Tento krutý trest si vysloužila proto, že neuposlechla svou představenou. Jiná verze ovšem vypravuje že mezi Chotěšovským a Kladrubským klášterem byla spojovací chodba a že v ni se tato jeptiška tajně scházela s mnichem na což se přišlo a proto jeptiška byla zazděna.

kniha Chotěšov a jeho dominanta, 12.6. 2004

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Umělecné památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Chotěšov

Místa v okolí

 Stará pošta
 Křížový vrch
 kostel sv. Josefa
 Halter Valley
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Přestavlky
 Chlumčany
 Rochlov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Nedražice
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 Litice
 boží muka
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Alfrédov
 Skočice
 Lacembok
 kostel sv. Barbory
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Ptenín
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Buben
 Sulislav
 židovský hřbitov
 Křimice
 sousoší Piety
 vyhlídková plošina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Diviše
 Příchovice
 Lužany
 Štěnovice
 Žďár
 kostel sv. Mikuláše
 Pňovany
 Čečovice
 synagoga
 Malesice
 Tyršův most
 židovský hřbitov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Komberk
 kostel sv. Prokopa
 Kyjov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Bukovec
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 kaple U Ježíška
 radnice
 městské opevnění
 Sylvánský vrch
 masné krámy
 Černá věž
 Puclice
 štola Svatý Gottwill
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 Skála
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 štola Svatá Anna
 brána do sadu
 Kunčin Hrádek
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Matěje
 Újezd
Kontaktní informace
Klášter Chotěšov
Plzeňská 1
332 14 Chotěšov

Vlastní:
Obec Chotěšov
OÚ Chotěšov
Dobřanská 6
332 14 Chotěšov
Tel: +420 377 900 421
http://www.klasterchotesov.wz.cz/
info@klasterchotesov.eu
Základní informace místa
ID místa: 2049
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama