
Klášter najdete v obci Chotěšov při silnici č. 26 z Plzně do Domažlic. Monumentální budova kláštera vynikne zejména při pohledu ze silnice od Dobřan. Areál kláštera má rozlohu 68.644 m2. Budova klášterního konventu je čtyřkřídlá uvnitř s rajským dvorem. Hlavní dominantu tvoří jihovýchodní křídlo obrácené do zahrad. Obklopen je terasní zdí se dvěma věžemi. Při severovýchodní straně objektu se nachází farní kostel Narození Panny Marie. Klášter je v současné době majetkem řádu Navštívení Panny Marie a spravován obcí Chotěšov. Na současném špatném stavu kláštera se nejvíce podepsala doba kdy klášter sloužil armádě. V současné době je postupně rekonstruován a za zhlédnutí určitě stojí zrestaurovaná freska o velikosti 180 m2 v konventu kláštera.
Historie tohoto kláštera je vskutku pestrá. Jeho založení se počítá někde kolem roku 1202 – 1210, ale nepochybně existoval již v roce 1213. Není pochyb, že jeho počátek je svázán z klášterem premonstrátů v Teplé. Po pádu Přemysla Otakara II. Roku 1278 byl klášter spolu s kostelem poprvé vypleněn, ale v zápětí došlo k jeho opravě a roku 1282 byl znovu vysvěcen. Významný rozkvět kláštera spadá do doby Karla IV, dochází k renovaci konventu a přistavěn byl špitál. Vzrostlo majetkové držení kláštera a to z někdejších 30 vesnic na 56. Husité se dostavili do Chotěšovského kláštera 18. ledna 1421. Klášter se nevyhnul vyplenění. Jeptišky se uchýlily do bezpečí plzeňských hradeb. Lepší časy zavládli až za vlády Ladislava Pohrobka, který premonstrátkám potvrdil 15. května 1455 dřívější výsady i majetek. Další rozkvět kláštera nastal ne dlouho po stavovském povstání. Uskutečnili se nové stavby. Byl opraven a nove zřízen konventní… číst dále
Vstup do kláštera Chotěšov od 2.5.2004 každou neděli v 13:00, 14:30, 16:00 Vstupné - dospělí a důchodci 20 kč , školáci 10 Kč Bližší informace a prohlidky mimo uvedený čas na telefonich číslech 377900021, 377900768, 377900328
Tento krutý trest si vysloužila proto, že neuposlechla svou představenou. Jiná verze ovšem vypravuje že mezi Chotěšovským a Kladrubským klášterem byla spojovací chodba a že v ni se tato jeptiška tajně scházela s mnichem na což se přišlo a proto jeptiška byla zazděna.
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.