Barokní budova staré pošty z r. 1747, rekonstruována 1997-8. Existence pošty ve Stodě je doložena již od r. 1548, takže stodská pošta byla jednou z vůbec prvních v zemi.
Hlavní obrázek místa
Stará pošta - Stod
Pohled směrem od řeky (Radbuza). Boční od země zesílená zeď chrání budovu proti velké vodě, což se v praxi zatím naposledy osvědčilo při rozsáhlých povodních v r. 2002.
© Stanislav Drda 07/2005
Dům staré pošty, později hostinec "U Labutě", stojí v jihovýchodním rohu Komenského náměstí (čp. 12) v blízkosti nábřeží ve Stodě. Pochází z r. 1747, jeho stavba byla realizovaná nákladem Jana Jiřího Antona Puntichana. Dům se vyznačuje výraznou barokní fasádou se třemi zdobenými štíty, jeden ze štítů nese letopočet výstavby, na dalším štítu je reliéfní plastika císařského dvouhlavého orla. Budova sloužila poštovní trati Praha - Plzeň - Klenčí, počátkem 18. století byla mezi Stodem a nedalekým vrchem Trný při cestě na západ postavena také příbřežní stanice pro poštovní vozy. Provoz pošty ve Stodě je zmiňován již od r. 1548, takže stodská pošta je jedna z nejstarších v zemi! V prosinci roku 1799 zde přenocoval ruský generál Alexandr Vasiljevič Suvorov, který se proslavil v napoleonských válkách. Suvorov projížděl Stodem na cestě k Plzni a dále k Praze při jeho návratu do Ruska. Toto připomíná pamětní deska osazená do čelní fasády domu, odhalená v r. 1959. Budova si díky tomu vysloužila do dnešních dob vžitý název "Suvorovův dům". V letech 1997-8 byl dům rekonstruován. Nyní je v majetku obce a sídlí v něm bytové družstvo.
Stanislav Drda, 18.8. 2005

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Stod

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Křížový vrch
 Halter Valley
 Janovský mokřad
 Přestavlky
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Merklín
 kostel sv. Víta
 Nedražice
 Rochlov
 kostel sv. Barbory
 Chlumčany
 Lacembok
 Alfrédov
 kostel sv. Mikuláše
 vyhlídková plošina
 Ptenín
 Čečovice
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Skočice
 Úlice
 Žďár
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Bukovec
 Sulislav
 Puclice
 Litice
 Lužany
 Křenice
 židovský hřbitov
 Příchovice
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Osvračín
 Osvračín
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 Křimice
 venkovský dům
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 štola Svatá Anna
 kostel Všech svatých
 Stříbro – MPZ
 Mostní brána
 brána do sadu
 Husitská bašta
 Malesice
 kostel sv. Petra
 Chotiměř
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Skála
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Sylvánský vrch
 Šibeniční vrch
Kontaktní informace
město Stod
Náměstí ČSA 294
333 01 Stod
Tel: 377 901 429
http://www.mestostod.cz
Základní informace místa
ID místa: 3393
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama