Ražená štola z let 1978 - 79 převádí Škramnický a Černický potok do povodí Loupnice pod vrchem, na kterém se nacházejí skromné pozůstatky neznámého hrádku (Hausberg?). Spolu se sousední štolou Jezeří paradoxně přispěla odhalením komplikovaných geologických poměrů k záchraně zámku Jezeří.
Hlavní obrázek místa
Vtok Šramnického potoka (od štoly Jezeří)
© Ivan Grisa 07/2011

Albrechtická štola

Pro umožnění těžby hnědého uhlí v rozsáhlém velkolomu pod zámkem Jezeří bylo nutno převést vodu z povodí Škramnického a Černovického potoka mimo plochu budoucího dobývání. Vzhledem k tomu, že oba stékají z Krušných hor ve značném podélném sklonu, přicházela v úvahu v podstatě jen varianta s podzemními štolami. Kratší z nich, nazvaná původně Alberská (podle chybně lokalizovaného pojmenování hrádku, pod jehož zříceninou vede), dnes Albrechtická (po zaniklé obci přímo pod jezeřským zámkem), byla ručně vyražena od prosince 1978 do května 1979. Je dlouhá 255 m, začíná pod umělým soutokem obou potoků a ústí na spodní straně kopce do umělého koryta, které nadále míří do Horního Jiřetína, kde se spojuje s rovněž přeloženou Loupnicí. Obě štoly zásadním způsobem přispěly k poznání velmi komplikované a potenciálně nebezpečné geologické skladby krušnohorského svahu mezi Vysokou Pecí a Horním Jiřetínem. Tyto poznatky přispěly k rozhodnutí o zachování ochranného pilíře pod zámkem Jezeří, které umožnilo vůbec uvažovat o záchraně památky, která měla jako mnoho jiných v oblasti padnout za oběť rabování jejích nerostných zásob.
Ivan Grisa, dle http://rangiroa.sweb.cz/jezeri/nove_stoly.html, 17.7. 2011
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Švédské šance
 Josefinina skála
 Jezeří
 Lniště
 Starý Žeberk
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Dřevařský rybník
 Skalní okno
 Janov
 milník
 Nový Žeberk
 kaple
 Jeřabina
 Eduardova skála
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Červený Hrádek
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Pilařský rybník
 Litvínov
 Matylda
 nová radnice
 Sirné lázně
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 socha Herkula
 městské sklepy
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 židovský hřbitov
 Najštejn
 důl Pavel I.
 Maják
 Ressl
 Most
 Most
 Černý rybník
 kostel sv. Václava
 Bihlova vila
 Kolektivní dům
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 smírčí kříž
 Kamencové jezero
 Loučná
 hrad u Brandova
 Šibeník
 Špičák
 Blatno
 kostel sv. Mikuláše
 Bergrutsch
 Vlčí hora
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Barbory
 Rýzmburk
 židovský hřbitov
 Hausberk
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Údlice
 smírčí kříž
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Fláje
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Patokryje
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 kaple sv. Ferdinanda
 kostel sv. Havla
 Ahníkov
Základní informace místa
ID místa: 9895
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama