Zámek přestavěný z někdejšího královského hradu. V roce 1511 získal renesanční ráz. Poničen za třicetileté války a poté v 18. století, kdy byl několikrát dobyt. Dnešní mohutný vzhled získal přestavbou v letech 1786-1782.
Hlavní obrázek místa
Zámek Děčín
© Radovan Smokoň 09/2006
Zámek leží v samém středu města Děčín nad soutokem řek Labe a Ploučnice. Patří mezi největší a historicky nejvýznamnější objekty svého druhu v Čechách. Po několika přestavbách dospěl do podoby barokně-klasicistního zámku.
26.2. 2004
turistické

Prohlídkové okruhy:

I. Prohlídkový okruh zámku - Zámecké interiéry - Prohlídková trasa v reprezentativním křídle vede soukromým apartmá majitele zámku a společenskými místnostmi v 1. patře. Zachována velká část původního vybavení. Součástí prohlídky je Modrý sál s dochovanými nástěnnými malbami, Věžový kabinet s krásným výhledem či obnovená zámecká kaple sv. Jiří.
II. Prohlídkový okruh - Barokní perly zámku - prohlídková trasa provádí návštěvníky architektonicky nejcennější částí zámeckého areálu. Začíná v monumentální barokní konírně, pokračuje do Růžové zahrady se sala terrenou a vyhlídkovým glorietem. Odtud vede návštěvníky krytou spojovací chodbou do bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže s barokním mobiliářem.
Velký prohlídkový okruh - I. a II. prohlídkový zámecký okruh.
Prohlídky s tajemnou postavou - prohlídky v rámci projektu "Otevřete 13. komnatu", probíhající na celkem 10 objektech, mj. také…  číst dále

E.H. podle http://www.zamekdecin.cz, 14.8. 2013

historie

V prostoru dnešního zámku existovalo již od 10. století dřevěné hradiště. To bylo ve 13. století přestavěno na královský hrad. Od počátku 14. století sloužil objekt jako reprezentativní sídlo několika šlechtickým rodům, z nichž jeho osud ovlivnili nejvýrazněji páni z Vartenberka, z Bünau a hrabata rodu Thun-Hohenstein. V roce 1932 byla rodina Thunů nucena z ekonomických důvodů zámek prodat československému státu. Od roku 1932 sloužil zámecký areál postupně československé, německé a sovětské vojenské posádce. Pobyty armád budovu výrazně poškodily. Odchod Sovětské armády v roce 1991 umožnil zahájit obnovu zámeckého areálu a snahu o zpřístupnění veřejnosti. Dnes je zámek ve vlastnictví města Děčín a je nepřehlédnutelnou dominantou tohoto příhraničního sídla.

26.2. 2004

Další texty historie
otvíračka

při prohlídce je možné shlédnout tyto objekty : Dlouhá jízda – přístupová cesta do děčínského zámku dlouhá 292m, po obou stranách je lemována zdmi, které se směrem vzhůru snižují a opticky tak komunikaci prodlužují, vznikla několik let trvající úpravou skalní ostrožiny kaple sv. Jiří – byla zřízena na konci 18. století, návštěvníky upoutá nádherné klenutí stropu, po celou dobu pobytu vojska sloužila kaple jako kuchyně, prostor kaple byl v nedávné době rekonstruován a v současnosti slouží jako koncertní a přednáškový sál a oddací místnost výstavy – ve východním křídle zámku je zrekonstruováno několik místností, do kterých jsou umísťovány výstavy umělců z Děčína a okolí zámecká konírna - je patrně umělecky nejhodnotnější místností na zámku, nechal jí zřídit Maxmilián Thun-Hohenstein, velký milovník koní, stálo zde 23 koní a v čela se nacházela fontána také ve tvaru koně Růžová zahrada – je jednou z nejcennějších uměleckých památek ve městě,…  číst dále

26.2. 2004

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín

Místa v okolí

 řetězová lávka
 Tyršův most
 bývalá radnice
 železniční most
 Pastýřská stěna
 Staroměstský most
 Podmokly
 ZOO Děčín
 hlavní nádraží
 synagoga
 Podmokly
 evangelický kostel
 ovčí můstek
 kostel sv. Václava
 Velký Chlum
 Bynov
 Sokolí vrch
 kostel sv. Vavřince
 Bynovec
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Vrabinec
 Belveder
 Arnoltice
 Jílové
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 Růžová
 Suchá Kamenice
 evangelický kostel
 Těchlovice
 Pastevní vrch
 rozhledna Janov
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrý
 Markvartice
 kamenný most
 Růžovský vrch
 Vraty (Rattenstein)
 Kohout
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Buková hora
 Blansko
 hrobka rodiny Botschen
 Mojžíř
 Kozí vrch
 Libouchec
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Velké Březno
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 pomník T. G. Masaryka
 Velké Březno
 skalní kaple
 křížek U Jánika
 Schönstein
 Velké Březno
 zvonice
 Leština
 kostel Všech Svatých
 Zubrnice
 Šauenštejn
 kostel sv. Anny
 Strážný vrch
 Varta
 Svádov
 Velká Bukovina
 Salhausenovský dům
 Frienstein
 evangelický kostel
 Náčkovice
 Česká Kamenice
 Winterstein
 Žandov
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 Erbenova vyhlídka
 kostelní věž
 kamenný most
 mariánské sousoší
 ZOO Ústí nad Labem
 Horní Police
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Habrovice
 Rudolfův kámen
 Mariánský most
 kostel sv. Václava
 Benešův most
 Střekovská vyhlídka
 kostel apoštola Pavla
 železniční most
 Nová Ves
 městské museum
 městské divadlo
 městské lázně
 Větruše
 nemocnice
 Na Tokáni
 popraviště
 Klíšský dvůr
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Zámek Děčín, příspěvková organizace statutárního města Děčína
Dlouhá jízda 1254
405 02 Děčín 1
Tel: 412 518 905 , 775 862 639 (pokladna zámku)
http://www.zamekdecin.cz
info@zamekdecin.cz
Základní informace místa
ID místa: 2012
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama