Dřevíč je poprvé zmíněna v Kosmově kronice k r. 1002, ale nálezy z období neolitu, únětické, mohylové a knovízské kultury dokládají mnohem starší osídlení. Lokalitu opevnili i Keltové, kteří zde zřídili bránu s tzv. vlásenkovitým zakončením valu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hradiště ze západu.
© Prudký Martin, 04/2016
Hradiště Dřevíč zaplňuje protáhlou trojúhelníkovou plošinu o rozloze 11 až 12 ha v nadmořské výšce 465 metrů východně od vsí Kozojedy a Smilovice. Z této strany je chránily strmé svahy převyšující údolí o 165 m, dnes bez zjevných pozůstatků opevnění. Výrazné valy se naopak zachovaly na východní a severní straně, místy dosahují výšky až 6 m a v patě šířky 7 až 16 m. Jednalo se o hliněnou fortifikaci zpevněnou uvnitř dřevěnou konstrukcí, byly nalezeny zuhelnatělé zbytky dřev, s čelní, nasucho vyzděnou opukovou zdí. Pozornost si zasluhuje i zajímavé řešení zabezpečení vstupu do hradiště. Val se na jižním cípu stáčí k severozápadu a s příkrým východním srázem vytváří úzký průchod do hradiště. Nedaleko odtud chránila dvě ramena valu přístup k prameni na jihovýchodním svahu. Prostor vlastního hradiště byl dvojdílný. Archeolog Z. Smrž nalezl za pomoci letecké fotografie zbytky vnitřního, příčného opevnění. Lokalita Dřevíče byla osídlena od pravěku, dokládají to nálezy většinou dnes ztracené, z neolitu, únětické (pohřeb skrčené kostry s trepanovanou lebkou, obložený kameny) a knovízské kultury či z doby halštatské. Poprvé zmínil Dřevíč Kosmas k r. 1002 jako "velmi pevný hrad jménem Dřevíč" a z tohoto období snad pocházel nález kostrových hrobů překrytých kamennými deskami, z nichž jedna měla vytesaný motiv kříže. Hradiště bylo pravděpodobně přemyslovským hradským správním centrem zdejšího kraje až do roku 1135. Potvrzují to raně středověké pohřby (hroby) nalezené před vstupem do kaple spolu se zbytky opukové dlažby protože ta je presbytářem hradského původního kostela, poškozeného během husitských válek a zbořeného ve století sedmnáctém. Ve 14. století je zmíněno zdejší probošství. Ačkoli Dřevíč poprvé popsali nestoři české archeologie J. E. Vocel a J.L. Píč, lokalita nebyla dosud podrobně archeologicky zkoumána, pouze A. Knor roku 1950 položil sondu…  číst dále
Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách – V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Žatec v mladohradištní době-Petr Čech, Archeol. rozhledy 2017, 1.5. 2016
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Kozojedy

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Rychvald
 Kozojedy
 Pochvalovská stráň
 Vinařice
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Prokopa
 Divice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Václava
 Líský
 kostel sv. Martina
 Domoušice
 fara
 Kornhauz
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Hřivice
 Žerotín
 kaplička
 kostel sv. Havla
 zichovecký kromlech
 Pravda
 Ostrov
 kostel sv. Jiří
 Panenský Týnec
 Toužetín
 kostel sv. Matouše
 Džbán
 Krušovice
 sýpka
 větrný mlýn
 kaple sv. Blažeje
 Hradiště
 vodárenská věž
 Cítoliby
 Louštín
 kaple sv. Václava
 Roviny, Na Rovinách
 Humniště
 Hradiště
 Nový hrad
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Mackova hora
 Svídna - zaniklá ves
 kaple
 Blšany u Loun
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Gotharda
 Hřivčice
 stará radnice
 kaple
 synagoga
 Železniční muzeum
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Lipno
 kostel Matky Boží
 Husův sbor
 kaple sv. Isidora
 kostel Všech svatých
 Malíkovice
 Třebíz
 kaple sv. Martina
 Cífkův statek
 Šubrtův statek
 Travertinová kupa
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Třeskonice
 Louny – MPR
 barokní špitál
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Tuchořice
 kostel sv. Víta
 inundační most
 menhir Kamenný muž
 Klobuky
 menhir Baba
 kostel sv. Vavřince
 Vršovice
 zvonice
 Kobylníky
 kostel sv. Matouše
 archeologický skanzen
 Hradečno
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Řisuty
 kaple
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Havla
 Mradice
 kaple
 Čeradice
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 Peruc
 menhir Zakletý mnich
 Neprobylice
 Muzeum české vesnice
 Hlavačov
 Oldřichův dub
 zvonice
 Neprobylice
 Sobín
 silniční most
 Lenešice
 socha sv. Blažeje
 kostel sv. Ducha
 Líčkov
 kamenný milník
 Drahúš
 Bílý Újezdec
 Postoloprty
 pivovar
 židovské ghetto
 křížový kámen
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 obelisk
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 bojiště u Rakovníka
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Vraný
 fara
 socha sv. Linharta
 palmový skleník
 Vraný
 Lány
 Slánská brána
 kaple sv. Rozálie
 mlýn
 Pátek
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Havla opata
 Stekník
 Stradonice
 Stradonka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Bitozeves
 Turyňský rybník
 Evaň
 socha Ecce Homo
Základní informace místa
ID místa: 12799
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama