Pozdně klasicistický zámek postavený v roce 1870 jako součást tamního dvora. Stal se sídlem centrální správy chuchelenského panství, které bylo majetkem rodu Lichnovských a místem občasného pobytu majitelů. Architektonickou přestavbu zámku provedl v r. 1915 za Karla Maxe Lichnovského švýcarský architekt Julius Bühler.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí zámku se zvlněným štítem
© Dušan Dohňanský 08/2018
Obec Štěpánkovice, jejíž součásti Albertovec je, vlastnili již od roku 1712 Lichnovští z Voštice. Po roce 1742 se Štěpánkovice spolu s Chuchelnou staly v důsledku berlínského míru součástí Pruska. V té době začali Lichnovští s výstavbou celé řady dvorů a jedním z nich byl i dnešní statek Albertovec. Ten nechal vybudovat v letech 1814-1826 správce chuchelenského panství Johann Hilveti. V roce 1870 byl za Karla Maxe Lichnovského, vnuka zakladatele Albertovce Eduarda Marii Lichnovského v jihovýchodní části dvora postaven obdélníkový jednopatrový klasicistický zámek sloužící pro správu majetku Lichnovských a pro pobyt majitelů panství. V roce 1895 byla k východní části zámku přistavěna cihlová budova ve stylu pruské cihlové architektury. Velké architektonické úpravy provedl v roce 1915 švýcarský architekt Julius Bühler, jehož tvorba byla ovlivněna módními uměleckými směry počátku 20. století. Západní strana vlastního zámku byla ozdobena vysokým pseudobarokním zvlněným štítem zvýrazněným arkýřem se zvoncovitou stříškou. Okna severního průčelí ozdobil jemnými šambránami a ke vchodu přistavil verandu s okrouhlou stříškou. Druhá "zámecká" stavba v těsném sousedství zámku byla opatřena klasicistickým sloupovím a plnila funkci ozdobného vstupu do jízdárny. Na střechu umístil architekt drobnou zvoničku. Majetkem Lichnovských zůstal dvůr se zámkem až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu. Drtivou většinu 2. poloviny 20. století zde byl umístěn hřebčín. Po roce 2000 došlo k privatizaci a objekt byl postupně zrekonstruován.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 23.6. 2020

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Štěpánkovice

Místa v okolí

 Bolatice
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Dolní Benešov
 Bělá
 Kravaře
 Štítina
 Smolkov
 Závada
 Závada
 Velké Hoštice
 Smolkov
 Oldřišov
 Ostrá hůrka
 Suché Lazce
 dvůr se stodolou
 Hrabyně
 obecní kaple
 kostel sv. Jiří
 poutní kříž
 Přerovec
 kaple sv. Kříže
 Dobroslavice
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Václava
 Hlučín
 městské hradby
 Milotička
 Opava
 Raduň
 Blücherův palác
 městské hradby
 nová radnice
 Slezské divadlo
 židovský hřbitov
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 synagoga
 Slezská univerzita
 kostel sv. Jakuba
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 městské koupaliště
 Pustá Polom
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Šance
 Jakubčovické šance
 Hošťálkovice
 Třebovice
 jáma Josef
 kaple sv. Barbory
 Hradec nad Moravicí
 štola Tereza
 Hanuše
 štola Nový
 štola Vilemína
 štola Štolní
 Landek
Základní informace místa
ID místa: 15026
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama