Kostel byl postaven na přel. 17. a 18. stol. v Obavě na Podkarp. Rusi. Do Čech převezen r. 1930 O. Kretschmerem, který umístil v kostele svou sbírku sakrálního umění. Po r. 1945 byl kostel zestátněn, sbírka se částečně zachovala v místním muzeu. Po r. 1989 kostel vrácen rodině a byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2013
Prohlídka kostela je možná po předchozí dohodě v doprovodu pracovníka místního muzea (viz kontakt).
http://drevenekostely.ic.cz/kostely/novapaka.html, 10.6. 2013
historie

Dřevěný kostel byl postaven na přelomu 17. a 18. století v obci Obava nedaleko Mukačeva na Podkarpatské Rusi (podle UPČ je věž z r. 1788). V roce 1930 kostel nechal převézt do Čech otec současného majitele, továrník Otto Kretschmer, a v Obavě za něj jako náhradu nechal vystavět nový kamenný kostel. Kostel byl přemístěn proto, aby v něm byly umístěny rozsáhlé sbírky sakrálního umění (plastiky 14.–19. stol., ucelená sbírka sakrálních obrázků na skle) Otto Kretschmera. V kostele se zachoval bohatě vyřezávaný hlavní oltář z konce 17. století či ikonostas z r. 1812. Pan Oto Kretschmer zemřel krátce po výslechu na pražské „Pečkárně“ na samém konci 2. světové války. Po nástupu vlády jedné strany unikl kostelík jen tak tak zbourání a prodání na palivové dříví. Zachránila ho až žádost někdejších přátel Otto Kretschmera, Dr. Zdeňka Wirtha a Dr. Pocheho poslaná ministrovi školství a osvěty Dr. Zdeňkovi Nejedlému. Kostel zdědil po svém…  číst dále

Petr Nožička, E.H. - čerpáno z: http://drevenekostely.ic.cz/kostely/novapaka.html; http://www.muzeum.cz; Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 26.5. 2013

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Nová Paka

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Levín
 Levínská Olešnice
 Kozinec
 Ždírec
 Žďár
 boží muka
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 dub letní
 Stav
 Kumburk
 Mokřice
 Pecka
 mariánský sloup
 Studenec
 Choteč
 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 Bradlec
 Lázně Bělohrad
 Hrádek u Vřesníka
 Mlázovice
 Kamenice
 fara
 Železnice
 Hrad u Bezníka
 Konecchlumí
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Tábor
 Kovač
 Valdštejnská lodžie
 Kundratice
 Lomnice nad Popelkou
 Alainova věž
 Chloumky
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Kláštenec
 Ostroměř
 Čeřov
 Jilemnice
 Horní Branná
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Čeřovka
 Hradišťko
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Košťálov
 Podhůří
 Plátenický dům
 Tuř
 Holovousy
 Kozlov
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Valdická brána
 vodárenská věž
 Šluspárk
 Brada
 Obora
 Bradlo
 zvonice
 Miletín
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Loukov
 Sytový
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Milíčeves
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 radnice
 Vokšice
 Fořt
 Arnultovice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 Koštofrank
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Bílé Poličany
 Semily
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Masarykova vyhlídka
 Purkhybl
Kontaktní informace
kostel sv. Mikuláše
Husův kopec
509 01 Nová Paka

Městské muzeum Nová Paka (průvodce)
Tel: 493 723 542 (Městské muzeum Nová Paka)
novapaka@muzeum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11212
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama