Původní renesanční tvrz, založenou v letech 1549-1551 Hynkem Bítovským, barokně upravili majitelé moravskobudějovického panství Schaumburkové v první polovině 17. století. Od té doby je nazývána zámkem, popř. panským domem. Dnes slouží převážně jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Jižní strana zámečku
© Dušan Dohňanský 09/2017
Vesnice zvaná Vesce se stovkou obyvatel je místní částí města Moravské Budějovice, od něhož leží asi 3 km jihovýchodně a přiléhá ze západu k silnici I/38 do Znojma. Z té vede krátká odbočka. Vesce mají také železniční zastávku na trati 241 z Okříšek do Znojma.
12.2. 2021
historie

Vesce se poprvé připomínají v roce 1349. Někdy po roce 1541 je získali Bítovští z Lichtenburka. V letech 1549-1551 zde pravděpodobně Hynek Bítovský nechal vybudovat dvůr a renesanční tvrz, která je ale poprvé doložena až za Zdeňka Bítovského v roce 1558. Na tvrzi se pak střídala celá řada majitelů, mj. i Schaumburkové, majitelé moravskobudějovického panství, ke kterému Vesce přináležely. Ti v polovině 17. století tvrz barokně upravili, což dodnes připomínají vysoké barokní štíty. Po provedených úpravách se tvrz nazývala zámkem nebo panským domem a sloužila jednak jako obydlí správce dvora a jednak jako sýpka. Zámeček dnes stojí uprostřed návsi nad rybníkem a slouží jako obytný dům a částečně pořád jako sýpka. Je to obdélníková budova se sedlovou střechou opírající se o dva vysoké barokní štíty. Je opatřena podstřešní římsou a lizénami.

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 9.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vesce

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Krnčice
 karner sv. Michala
 masné krámy
 Moravské Budějovice
 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 Nové Syrovice
 Hostim
 Litohoř
 Bukovina
 kaple sv. Víta
 Boskovštejn
 Jakubov
 Pavlický dvůr
 Lesůňky
 Pulkov
 Lesonice
 Šenkenberk
 Hornice
 Jevišovice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Rumburak
 Jevišovice
 Vranovská přehrada
 Biskupice
 kostel sv. Martina
 Cornštejn
 Biskupice
 Bítov
 Budkov
 Lesná
 Slatina
 Ratibořice
 Slatina
 Slatina
 Oponešice
 Výčapy
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Mniszkův kříž
 Lykodery
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 Vlčí dvůr
 jez
 Oslnovice
 Vranov nad Dyjí
 Čáslavice
 Sádek
 Štěpkov
 Krhov
 Lhota u Lipníka
 Kravsko
 Šášovice
 Police
 Plenkovice
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 Frejštejn
 Želetava
 socha sv. Floriána
 Želetava
 Uherčice
 Uherčice
 Valeč
 Valeč
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 15508
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama