Původní renesanční tvrz, založenou v letech 1549-1551 Hynkem Bítovským, barokně upravili majitelé moravskobudějovického panství Schaumburkové v první polovině 17. století. Od té doby je nazývána zámkem, popř. panským domem. Dnes slouží převážně jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Jižní strana zámečku
© Dušan Dohňanský 09/2017
Vesnice zvaná Vesce se stovkou obyvatel je místní částí města Moravské Budějovice, od něhož leží asi 3 km jihovýchodně a přiléhá ze západu k silnici I/38 do Znojma. Z té vede krátká odbočka. Vesce mají také železniční zastávku na trati 241 z Okříšek do Znojma.
12.2. 2021
historie

Vesce se poprvé připomínají v roce 1349. Někdy po roce 1541 je získali Bítovští z Lichtenburka. V letech 1549-1551 zde pravděpodobně Hynek Bítovský nechal vybudovat dvůr a renesanční tvrz, která je ale poprvé doložena až za Zdeňka Bítovského v roce 1558. Na tvrzi se pak střídala celá řada majitelů, mj. i Schaumburkové, majitelé moravskobudějovického panství, ke kterému Vesce přináležely. Ti v polovině 17. století tvrz barokně upravili, což dodnes připomínají vysoké barokní štíty. Po provedených úpravách se tvrz nazývala zámkem nebo panským domem a sloužila jednak jako obydlí správce dvora a jednak jako sýpka. Zámeček dnes stojí uprostřed návsi nad rybníkem a slouží jako obytný dům a částečně pořád jako sýpka. Je to obdélníková budova se sedlovou střechou opírající se o dva vysoké barokní štíty. Je opatřena podstřešní římsou a lizénami.

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 9.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vesce

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Krnčice
 masné krámy
 karner sv. Michala
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 fara
 Nové Syrovice
 Ctidružice
 Hostim
 Bohušice
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Bukovina
 Boskovštejn
 Jakubov
 Pavlický dvůr
 boží muka
 Lesůňky
 boží muka
 Pulkov
 Lesonice
 Hornice
 Šenkenberk
 Jevišovice
 barokní sýpka
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Rumburak
 Jevišovice
 Vranovská přehrada
 Biskupice
 Claryho kříž
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Biskupice
 Bítov
 Cornštejn
 Lesná
 Slatina
 Ratibořice
 Slatina
 Slatina
 Oponešice
 boží muka
 Výčapy
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Mniszkův kříž
 Lykodery
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 jez
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Oslnovice
 Čáslavice
 Sádek
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 Kravsko
 Lhota u Lipníka
 Krhov
 Šášovice
 Police
 socha sv. Šebestiána
 Plenkovice
 kostel sv. Václava
 Maškův mlýn
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 boží muka
 výklenková kaplička
 Frejštejn
 Želetava
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Anny
 poklona
 Želetava
 poklona
 poklona
 Uherčice
 Uherčice
 poklona
 dvůr Mitrov
 poklona
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 15508
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama