Dnes zcela zaniklý zámek, jehož historie byla poměrně krátká, nechal v letech 1736-1740 vybudovat pro svoji dceru Karolinu Kuefsteinovou tehdejší majitel jaroměřického panství Jan Adam Questenberk. Zámek v roce 1781 vyhořel a nebyl již obnoven.
Hlavní obrázek místa
Dvůr jako bezprostřední soused popř. i nástupce zámku
© Dušan Dohňanský 08/2021
V Bohušicích stával renesanční zámek již v 17. století, který vlastnil Arnošt Stockhorner. Jemu byla ves i se zámkem zabavena v roce 1621 a od té doby není osud tohoto zámku prokazatelně znám. Až v létech 1736-1740 Jan Adam Questenberk nechal pravděpodobně podle projektu Jakuba Prandtauera vystavět v barokním duchu pro svoji dceru Karolinu Kuefsteinovou zámek nový. Zda navazoval na zámek renesanční, není zcela známo. V roce 1781 zámek z neznámých příčin vyhořel a majitel panství Dominik Ondřej Kounic vyhořelý zámek zboural a snad jen část zámku nechal přestavět na dvůr. Z kresby Josefa Šetínského z roku 1748 vyplývá, že zámek měl podobu čtyřkřídlé budovy s uzavřeným vnitřním nádvořím. Severní křídlo bylo jednopatrové a byla do něj vsazena o patro vyšší válcová věž. Hlavní vstupním průčelím bylo třípatrové jižní křídlo. Současně se stavbou zámku probíhala i tvorba krásné francouzské zahrady, vodního kanálu a groty. Obdélníkové oplocení bylo na jihu vyvedeno do půlkruhu se šesti zděnými pilíři. Dnes na části plochy stojí rekonstruované budovy dvora, zbylá část je zatravněna.
© Dušan Dohňanský podle zdroje : https/:/cs.wikipedia.org/wiki/Bohušice zámek/, Obec Bohušice-oficální stránky /zámek a vesnická kaple/, 2.12. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Bohušice

Místa v okolí

 Lesůňky
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Víta
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 fara
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Ratibořice
 Výčapy
 Jakubov
 Litohoř
 Vesce
 Lesonice
 kostel sv. Barbory
 Krnčice
 Hostim
 Lykodery
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Čáslavice
 Myslibořice
 Nové Syrovice
 kostel sv. Lukáše
 Pulkov
 Bukovina
 Ctidružice
 Krhov
 Boskovštejn
 Biskupice
 Biskupice
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 Holý mlýn
 Pavlický dvůr
 Šášovice
 Slatina
 Slatina
 Čechočovice
 socha sv. Floriána
 Slatina
 Stařík
 Litovany
 Jevišovice
 Jevišovice
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Želetava
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Mařenka
 Budkov
 Dašovský mlýn
 socha sv. Vendelína
 Černý dům
 Třebíč
 Hrádek
 Valeč
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Valeč
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 Želetava
 židovský hřbitov
 Jevišovice
 Dašovice
 Štěměchy
 Oponešice
 Újezd
 Hornice
 pivovar
 Plešice
 Kozlov
 Holoubek
 Štítky
 Ratíšovice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 16097
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama