Původně pozdně románský kostel barokně přestavěn v letech 1734-1754. Původní románská věž byla renesančně upravena roku 1597. Na jižní straně věže jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů sgrafit. Kolem je ohradní zeď zrušeného hřbitova.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Milan Caha 07/2020
Městys Stařeč leží jihozápadně od Třebíče, přibližně 2 kilometry od třebíčské části Borovina. První zmínky o obci jsou z roku 1259, kdy je uváděn Hedmar de Steritz. Městys je dobře dostupný veřejnou autobusovou dopravou, nejbližší vlaková zastávka je v Borovině. Obci se vyhýbají značené turistické trasy, prochází jí cyklotrasa 5212. Kromě kostela jsou v Starči další pamětihodnosti - barokní fara u kostela, zajímavá boží muka, pomník padlým a socha sv. Jana Sarkandra na mostě přes potok.
2.3. 2021
historie

Původně pozdně románský kostel byl barokně přestavěn v letech 1734-1754. Z původní stavby se dochovala věž na severní straně kostela, která ovšem prošla renesanční úpravou v roce 1597. Pod čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem hodin na jižní straně jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž dále zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů renesančních sgrafit. V nikách na jižní zdi kostela jsou sochy svatých Cyrila a Metoděje. Kostel je jednolodní, orientovaný, s krátkou příčnou lodí a polygonálním závěrem kněžiště. V kostelní dlažbě jsou tři náhrobní kameny úředníků z panství Sádek. Původní vchod kostela býval na severní straně, dnes je zazděn. Na hlavním oltáři je obraz sv. Jakuba staršího z 18. století od neznámého mistra. V interiéru jsou dva barokní dřevěné relikviáře s ostatky dnes málo známých svatých, například sv. Valentýna. Na postranních oltářích zasvěcených Božskému Srdci a Panně Marii Lurdské…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a https://farnoststarec.cz/kostel-svateho-jakuba-starsiho/), 2.3. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Stařeč

Místa v okolí

 Čechočovice
 Krahulov
 Stařík
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Černý dům
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Sádek
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Okříšky
 Výčapy
 Heraltice
 Štěměchy
 Dašovský mlýn
 Ratibořice
 Lhota u Lipníka
 Lesůňky
 Dašovice
 Velký javor
 Střeliště
 Přeckov
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Chaloupky
 pivovar
 Hostákov
 Bransouze
 Želetava
 Želetava
 kaple sv. Víta
 Nárameč
 Lykodery
 Štítky
 Šášovice
 Kněžice
 Jakubov
 Vlčatín
 Zátiší
 Litohoř
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Hoffmannův dům
 fara
 radnice
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 Valeč
 Budišov
 Aleje
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Zdeňkov
 Brtnice
 Rokštejn
 Krhov
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Štěpkov
Základní informace místa
ID místa: 15539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama