Původně pozdně románský kostel barokně přestavěn v letech 1734-1754. Původní románská věž byla renesančně upravena roku 1597. Na jižní straně věže jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů sgrafit. Kolem je ohradní zeď zrušeného hřbitova.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Milan Caha 07/2020
Městys Stařeč leží jihozápadně od Třebíče, přibližně 2 kilometry od třebíčské části Borovina. První zmínky o obci jsou z roku 1259, kdy je uváděn Hedmar de Steritz. Městys je dobře dostupný veřejnou autobusovou dopravou, nejbližší vlaková zastávka je v Borovině. Obci se vyhýbají značené turistické trasy, prochází jí cyklotrasa 5212. Kromě kostela jsou v Starči další pamětihodnosti - barokní fara u kostela, zajímavá boží muka, pomník padlým a socha sv. Jana Sarkandra na mostě přes potok.
2.3. 2021
historie

Původně pozdně románský kostel byl barokně přestavěn v letech 1734-1754. Z původní stavby se dochovala věž na severní straně kostela, která ovšem prošla renesanční úpravou v roce 1597. Pod čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem hodin na jižní straně jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž dále zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů renesančních sgrafit. V nikách na jižní zdi kostela jsou sochy svatých Cyrila a Metoděje. Kostel je jednolodní, orientovaný, s krátkou příčnou lodí a polygonálním závěrem kněžiště. V kostelní dlažbě jsou tři náhrobní kameny úředníků z panství Sádek. Původní vchod kostela býval na severní straně, dnes je zazděn. Na hlavním oltáři je obraz sv. Jakuba staršího z 18. století od neznámého mistra. V interiéru jsou dva barokní dřevěné relikviáře s ostatky dnes málo známých svatých, například sv. Valentýna. Na postranních oltářích zasvěcených Božskému Srdci a Panně Marii Lurdské…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a https://farnoststarec.cz/kostel-svateho-jakuba-starsiho/), 2.3. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Stařeč

Místa v okolí

 Čechočovice
 Krahulov
 Stařík
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Sádek
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Okříšky
 Výčapy
 Heraltice
 Štěměchy
 Dašovský mlýn
 Ratibořice
 Mařenka
 Lhota u Lipníka
 Velký javor
 Lesůňky
 Dašovice
 Střeliště
 Přeckov
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Chaloupky
 boží muka
 Hostákov
 Bransouze
 Želetava
 Želetava
 kaple sv. Víta
 Nárameč
 boží muka
 Štítky
 Lykodery
 Šášovice
 Kněžice
 Jakubov
 Vlčatín
 Zátiší
 Litohoř
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Aleje
 Valeč
 Budišov
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Zdeňkov
 Brtnice
 Rokštejn
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 boží muka
 boží muka
 rotunda sv. Václava
 výklenková kaplička
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
Základní informace místa
ID místa: 15539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama