Původně pozdně románský kostel barokně přestavěn v letech 1734-1754. Původní románská věž byla renesančně upravena roku 1597. Na jižní straně věže jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů sgrafit. Kolem je ohradní zeď zrušeného hřbitova.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Milan Caha 07/2020
Městys Stařeč leží jihozápadně od Třebíče, přibližně 2 kilometry od třebíčské části Borovina. První zmínky o obci jsou z roku 1259, kdy je uváděn Hedmar de Steritz. Městys je dobře dostupný veřejnou autobusovou dopravou, nejbližší vlaková zastávka je v Borovině. Obci se vyhýbají značené turistické trasy, prochází jí cyklotrasa 5212. Kromě kostela jsou v Starči další pamětihodnosti - barokní fara u kostela, zajímavá boží muka, pomník padlým a socha sv. Jana Sarkandra na mostě přes potok.
2.3. 2021
historie

Původně pozdně románský kostel byl barokně přestavěn v letech 1734-1754. Z původní stavby se dochovala věž na severní straně kostela, která ovšem prošla renesanční úpravou v roce 1597. Pod čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem hodin na jižní straně jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž dále zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů renesančních sgrafit. V nikách na jižní zdi kostela jsou sochy svatých Cyrila a Metoděje. Kostel je jednolodní, orientovaný, s krátkou příčnou lodí a polygonálním závěrem kněžiště. V kostelní dlažbě jsou tři náhrobní kameny úředníků z panství Sádek. Původní vchod kostela býval na severní straně, dnes je zazděn. Na hlavním oltáři je obraz sv. Jakuba staršího z 18. století od neznámého mistra. V interiéru jsou dva barokní dřevěné relikviáře s ostatky dnes málo známých svatých, například sv. Valentýna. Na postranních oltářích zasvěcených Božskému Srdci a Panně Marii Lurdské…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a https://farnoststarec.cz/kostel-svateho-jakuba-starsiho/), 2.3. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Stařeč

Místa v okolí

 Čechočovice
 Krahulov
 Stařík
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Sádek
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Okříšky
 Výčapy
 škola T. G. Masaryka
 Heraltice
 bývalý hostinec
 Přibyslavice
 Štěměchy
 Dašovský mlýn
 Ratibořice
 Mařenka
 Lhota u Lipníka
 Velký javor
 Lesůňky
 Dašovice
 Střeliště
 Přeckov
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 pivovar
 Chaloupky
 Hostákov
 Bransouze
 Želetava
 Bohušice
 Želetava
 kaple sv. Víta
 Nárameč
 boží muka
 Štítky
 Lykodery
 Šášovice
 Kněžice
 Jakubov
 Vlčatín
 Zátiší
 Litohoř
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 Aleje
 Valeč
 Budišov
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Zdeňkov
 Brtnice
 Rokštejn
 Maškův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 boží muka
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 rotunda sv. Václava
 výklenková kaple
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Oslavice
Základní informace místa
ID místa: 15539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama