Původně pozdně románský kostel barokně přestavěn v letech 1734-1754. Původní románská věž byla renesančně upravena roku 1597. Na jižní straně věže jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů sgrafit. Kolem je ohradní zeď zrušeného hřbitova.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Milan Caha 07/2020
Městys Stařeč leží jihozápadně od Třebíče, přibližně 2 kilometry od třebíčské části Borovina. První zmínky o obci jsou z roku 1259, kdy je uváděn Hedmar de Steritz. Městys je dobře dostupný veřejnou autobusovou dopravou, nejbližší vlaková zastávka je v Borovině. Obci se vyhýbají značené turistické trasy, prochází jí cyklotrasa 5212. Kromě kostela jsou v Starči další pamětihodnosti - barokní fara u kostela, zajímavá boží muka, pomník padlým a socha sv. Jana Sarkandra na mostě přes potok.
2.3. 2021
historie

Původně pozdně románský kostel byl barokně přestavěn v letech 1734-1754. Z původní stavby se dochovala věž na severní straně kostela, která ovšem prošla renesanční úpravou v roce 1597. Pod čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem hodin na jižní straně jsou starší sluneční hodiny, snad předrenesanční. Věž dále zdobí renesanční bosáže a několik fragmentů renesančních sgrafit. V nikách na jižní zdi kostela jsou sochy svatých Cyrila a Metoděje. Kostel je jednolodní, orientovaný, s krátkou příčnou lodí a polygonálním závěrem kněžiště. V kostelní dlažbě jsou tři náhrobní kameny úředníků z panství Sádek. Původní vchod kostela býval na severní straně, dnes je zazděn. Na hlavním oltáři je obraz sv. Jakuba staršího z 18. století od neznámého mistra. V interiéru jsou dva barokní dřevěné relikviáře s ostatky dnes málo známých svatých, například sv. Valentýna. Na postranních oltářích zasvěcených Božskému Srdci a Panně Marii Lurdské…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a https://farnoststarec.cz/kostel-svateho-jakuba-starsiho/), 2.3. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Stařeč

Místa v okolí

 Čechočovice
 Krahulov
 Stařík
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Sádek
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Okříšky
 Výčapy
 Heraltice
 Štěměchy
 Dašovský mlýn
 Ratibořice
 Mařenka
 Lhota u Lipníka
 Velký javor
 Lesůňky
 Dašovice
 Střeliště
 Přeckov
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 pivovar
 Chaloupky
 Hostákov
 Bransouze
 Želetava
 Bohušice
 Želetava
 kaple sv. Víta
 Nárameč
 boží muka
 Štítky
 Lykodery
 Šášovice
 Kněžice
 Jakubov
 Vlčatín
 Zátiší
 Litohoř
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 židovské ghetto
 Aleje
 Valeč
 Budišov
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Zdeňkov
 Brtnice
 Rokštejn
 Maškův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 boží muka
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 rotunda sv. Václava
 výklenková kaple
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
Základní informace místa
ID místa: 15539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama