Špitál postaven roku 1762. Jedná se o jakýsi starobinec poskytující útulek nemocným, zestárlým a práce neschopným kosteleckým lidem. Na všechno co se ve špitálu dělo dohlížel místní farář. V současné době je v bývalém špitále umístěno místní muzeum.
Hlavní obrázek místa
Špitál v Kostelci nad Vltavou
© Pavel Vítek 06/2014
Kostelec nad Vltavou leží 13 km severozápadně od Milevska a 29 km severovýchodně od Písku. Nedaleko západním směrem se nachází Orlická přehrada. Přes obec nevede železniční trať ani žádná hlavní silnice. Severně okolo Kostelce vede silnice číslo 19 vedoucí z Plzně přes Milevsko do Tábora. Bývalý špitál stojí naproti kostela Narození Panny Marie.
Pavel Vítek, 1.9. 2014
popis

V současné době je v bývalém špitále umístěno místní muzeum. Roku 2008 začaly rozsáhlé opravy věkem zdevastovaného špitálu. Během oprav zde byly restaurovány malé světničky se zděnými klenbami a zachovány s drobnými opravy původní stropy. Muzeum je unikátní především díky dochovaným příčkám s barokními oblouky. Takovýchto špitálů se u nás mnoho nezachovalo. Muzeum se po rekonstrukci otevíralo jen při zvláštních příležitostech. Později bylo otevřeno pro návštěvníky každý den. V současné době je otevřeno příležitostně a návštěvu muzea nutno předem dohodnout na obecním úřadě, tel. 382 593 327.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.c/eskatelevize.cz/ct24/regiony/138869-v-budove-barokniho-spitalu-v-kostelci-vzniklo-obecni-muzeum, 1.9. 2014

historie

První písemná zmínka o Kostelci nad Vltavou pochází z roku 1318. Špitál nechal zřídit místní farář na popud Josefa Schwarzenberga roku 1762. Špitál byl jakýmsi starobincem poskytujícím útulek nemocným, zestárlým a práce neschopným kosteleckým lidem. V roce 1762 sem byl dosazený kaplan a špitální kantor. V případě nouze v něm nový domov mohla najít i rodina s dětmi. Bylo to takové komplexní sociální zařízení. Původně se jídlo pro špitál vařilo na faře stojící vedle špitálu a do špitálu se donášelo. Církev hrála ve fungování špitálu významnou úlohu. Vedla účetní knihy a dohlížela nad mravním chováním místních špitálníků. Jejich doménou bylo se modlit a potom samozřejmě se o špitál starat. Na všechno co se ve špitálu dělo dohlížel místní farář. Špitál je vedený v seznamu kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.c/eskatelevize.cz/ct24/regiony/138869-v-budove-barokniho-spitalu-v-kostelci-vzniklo-obecni-muzeum, 1.9. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kostelec nad Vltavou

Místa v okolí

 kaplička
 Žďákovský most
 Kotýřina
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Orlík nad Vltavou
 Skalní brána
 Voltýřov
 Voltýřov
 Kovářov
 židovský hřbitov
 fara
 Obrovy hroby
 Lašovice
 Zvíkov
 Onen Svět
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Zahrádka
 návesní kaple
 Varvažov
 kaple sv. Anny
 Jenišovice
 Lety
 empírový most
 synagoga
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 Zalužany
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 Dolní Nerestce
 kostel sv. Linharta
 Petrovice
 Čimelice
 boží muka
 Čimelice
 Vrškámen
 Bukovany
 výklenková kaple
 Rakovice
 Horosedly
 Karlov
 synagoga
 stará fara
 stará synagoga
 radnice
 nová synagoga
 Vintíř
 kostel sv. Jiljí
 Mirovice
 Obděnice
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Chraštice
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Červený Újezdec
 Zbenice
 Boudy u Čimelic
 Myslín
 Cerhonice
 Smolotely
 židovský hřbitov
 Vráž
 kostel sv. Jiljí
 Kosatínský viklan
 Plešiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Pořešice
 Veselíčko
 kostel sv. Anny
 Hrochův Hrádek
 Rtišovice
 Strážovice
 Starosedlský Hrádek
 Kupa u Jestřebic
 Vysoký Chlumec
 Poušť sv. Marka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Ústupenice
 Kožlí
 Doubravice
Kontaktní informace
Kostelec nad Vltavou čp.104
398 58 Kostelec nad Vltavou
Tel: 382 593 327
http://www.kostelecnadvltavou.cz
kostelecnadvltavou@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 11863
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama