Sídlo rodu Lašovských z Lašovic z pol. 15. stol. či třetiny 16. stol. Zmínka o ní je z r.1547. V r. 1604 ji koupil Jan Jiří ze Švamberka a připojil ji k orlickému panství. Tvrz ztratila funkci panského sídla a byla začleněna do hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
jihovýchodní nároží původní tvrze
© Milan Caha 09/2009
Dvůr s pozůstatky tvrze se nachází západně od kostela na návsi obce Lašovice vlevo při silnici z Kovářova. Přes obec vede červená turistická trasa ze Sedlčan na Zahořany. Zaparkovat lze snadno na návsi přímo u budovy tvrze. Tvrz je v soukromých rukou a je nepřístupná.
28.11. 2009
popis

Starší literatura uvádí, že tvrz zanikla beze stop. Až F. Kašička a B. Nechvátal ukázali, že se podstatné části tvrze dochovaly ve hmotě obytné budovy hospodářského dvora, tvořící jeho jihovýchodní nároží. Jedná se o přízemní, lichoběžné stavení o rozměrech 23×16–17 m. Obvodové zdi mají tloušťku až 110 cm. V klenutém sklepení se nachází do doby gotiky datovatelný portál a kamenná studna. Do nádvorního průčelí budovy byl druhotně osazen fragment gotického ostění. Na východním průčelí se dochoval původní 1,8 m silný opěrný pilíř. Objekt značně proměnily rozsáhlé novověké úpravy, takže bez podrobného stavebně historického průzkumu lze o podobě původní tvrze pouze spekulovat.

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 28.11. 2009

historie

První zmínka o Lašovicích je z roku 1352. O 30 let později je uváděn vladyka Kuneš z Lašovic a po něm – v roce 1397 – Otík Rus z Lašovic. Za nich pravděpodobně tvrz ještě nestála, vybudovali ji až jejich potomci ve druhé polovině 15. století nebo v první třetině 16. století. První přímá zmínka o tvrzi pochází až z roku 1547, kdy ji Václav, poslední z rodu Lašovských z Lašovic, prodal Václavu z Nahorub. V roce 1604 tvrz prodává jeden z dalších vlastníků – Burian ze Zachrašťan – Janu Jiřímu ze Švamberka, který Lašovice připojil k orlickému panství. Tvrz ztratila funkci panského sídla, už v roce 1616 ji zemské desky nezmiňují. Tvrz byla poté začleněna do areálu hospodářského dvora. V květnu 1945 údajně přespal v budově bývalé tvrze sovětský maršál Malinovskij, který se následující den účastnil podpisu kapitulace německé armády v Čechách. V současné době je v soukromých rukou…  číst dále

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 28.11. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Lašovice

Místa v okolí

 Onen Svět
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Zahrádka
 Kovářov
 fara
 Voltýřov
 Skalní brána
 Kotýřina
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 špitál
 Orlík nad Vltavou
 kaplička
 Žďákovský most
 synagoga
 Petrovice
 Zhoř
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Vrškámen
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 Plešiště
 kaple sv. Anny
 Zduchovice
 Vrškamýk
 Obděnice
 Bukovany
 Pořešice
 boží muka
 Smolotely
 Jenišovice
 Obrovy hroby
 synagoga
 Skrýšov u Sedlčan
 Zalužany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Lety
 Zbenice
 Chraštice
 návesní kaple
 Poušť sv. Marka
 Zvíkov
 Vysoký Chlumec
 empírový most
 kaple Panny Marie
 Třebnice
 kostel sv. Prokopa
 Dolní Nerestce
 kostel sv. Jiljí
 Zrůbek
 stará synagoga
 výklenková kaple
 Ústupenice
 stará fara
 nová synagoga
 Rtišovice
 radnice
 Horosedly
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Mirovice
 Doubravice
 kaple sv. Anny
 Hříměždice
 špýchar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 synagoga
 Vlksice
 Vintíř
 Příčovy
 Příčovy
 Karlov
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 kříž sv. Ivana
 Kňovice
 židovský hřbitov
 Cerhonice
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 8348
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama