Barokní zámek nechal vystavět jako náhradu za zbořenou tvrz Jan Josef Vratislav z Mitrovic v r. 1736. Od r. 1867 do r. 1946 vlastnila zámek rodina Blaschke. Od r. 1959 do současnosti v zámku sídlí základní škola a dětský domov.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 14. 6. 2006
Barokní zámek tvoří jednopatrová budova se středovým rizalitem zvýšeným o další patro. Boční křídla mají mansardové střechy, uprostřed budovy je lucernová vížka. Kolem zámku je dendrologicky zajímavý, leč veřejnosti nepřístupný, park.
7.11. 2010
historie

Zámek stojí v místní části souměstí Sedlec-Prčice Přestavlky. První zpráva o nich je z r. 1389, kdy se připomíná Jaroslav z Přestavlk. Snad až v 16. století zde bylo postaveno panské sídlo – tvrz, částečně kamenná, částečně sroubená ze dřeva. Doložená je až v roce 1708. Roku 1724 získal ves Jan Josef Vratislav z Mitrovic, který tvrz nechal zbořit a materiál použil při novostavbě mitrovického zámku. Nové Mitrovice byly postaveny v roce 1736, kdy Janu Josefu Vratislavovi z Mitrovic přestalo vyhovovat jeho tehdejší sídlo – panský dům u poplužního dvora ve Starých Mitrovicích. Po zakladateli vlastnil zámek jeho syn Jan Vít. Od něj Mitrovice koupil r. 1804 hrabě František Karel Rey. V letech 1815–1828 zámek patřil vídeňskému velkoobchodníkovi Haniksteinovi, po něm jej vlastnil Antonín Špalek, a od roku 1867 Konrád Blaschke, jehož rodině patřil zámek až do roku 1946. Od roku 1959 do současnosti v zámku sídlí základní…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. Svoboda, Praha 1958 a www stránky města), 7.11. 2010

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Přestavlky

Místa v okolí

 morová kaplička
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Staré Mitrovice
 kostel sv. Jeronýma
 židovský hřbitov
 Uhřice
 Měšetice
 Jetřichovice
 Vrchotice
 Lidkovice
 Libenice
 Bolechovice
 Chlístovské menhiry
 Smilkov
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Dobrohošť
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Martinice
 Kouty
 Miličín
 Nedrahovice
 kaple Panny Marie
 Miličín
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Buchov
 Vojkov
 Nadějkov
 Boží hrob
 Jistebnice
 Votice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Křešice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Kosova Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vrchotovy Janovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Štětkovice
 Neustupov
 kaple Panny Marie
 Červený Hrádek
 Nemyšl
 Doubravice
 Vysoký Chlumec
 Olbramovice
 Vlksice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Liderovice
 Obděnice
 nová radnice
 stará radnice
 Ústupenice
 Vlčkovice
 Husův sbor
 Husova kazatelna
 Balkova Lhota
 Chotoviny
 Poušť sv. Marka
 Suchdol
 Pořešice
 špýchar
 Vrškámen
 Drahoušek
 Příčovy
 Osečany
 Jankov
 kostel sv. Václava
 Třebnice
 Příčovy
 kostel sv. Havla
 Kňovice
 Ratměřice
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 nová synagoga
 Nalžovice
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Křepenice
 koncentrační tábor
Kontaktní informace
Základní škola a Dětský domov
Přestavlky 1
257 91 Sedlec – Prčice
Tel: 317 834 317
http://www.zsddprestavlky.euweb.cz
skola.prestavlky@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9301
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama