Synagoga z let 1852–54. Na počátku II. světové války uzavřena, roku 1961 prodána a poté radikálně přestavěna do dnešního stavu. Přední budova sloužila jako byt šámese a rituální lázeň, od 70. let 19. století do r. 1910 jako židovská škola.
Hlavní obrázek místa
budova školy a synagogy
© Milan Caha 04/2010
Synagoga zdejší židovské obce byla ve dvoře domu čp. 68 na Vítkově náměstí. Byla postavena v letech 1852–54 a slavnostně zasvěcena votickým rabínem Mosesem Schiffmannem. Modlitební sál byl určen pro 58 mužů, 22 míst bylo na ženské galerii. Sál byl plochostropý, stěny byly zdobeny dekorativní výmalbou. Na počátku II. světové války byla synagoga uzavřena, předměty z ní byly odvezeny do Prahy (dnes jsou ve sbírkách Židovského muzea, nejstarší předmět pochází z roku 1722). Židovská náboženská obec zanikla v důsledku nacistické okupace – všech 31 zdejších Židů bylo deportováno v roce 1942 a zahynulo. Roku 1961 prodala ŽNO v Praze budovu synagogy družstvu OPUS a poté byla synagoga radikálně přestavěna do dnešního stavu. Přední budova sloužila jako byt šámese a rituální lázeň. V 70. letech 19. století byl přední dům upraven na židovskou školu. Ta zde působila do roku 1910, poté byla zrušena a v budově byl zřízen byt pro funkcionáře židovské náboženské obce.
Milan Caha (zdroj: www.sedlec-prcice.cz), 15.7. 2010
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Sedlec-Prčice

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 Nové Mitrovice
 židovský hřbitov
 Měšetice
 Uhřice
 Staré Mitrovice
 Lidkovice
 Jetřichovice
 Vrchotice
 Bolechovice
 Zvěřinec
 Dobrohošť
 Chlístovské menhiry
 Obětní kámen
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Libenice
 Smilkov
 Martinice
 Nedrahovice
 Kouty
 kaple Panny Marie
 Vojkov
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Miličín
 Miličín
 židovský hřbitov
 Buchov
 Nadějkov
 Kosova Hora
 Boží hrob
 synagoga
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Křešice
 Vrchotovy Janovice
 Jistebnice
 kostel sv. Mikuláše
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Borotín
 Červený Hrádek
 dvůr Borotín
 Jistebnice
 Doubravice
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Neustupov
 stará radnice
 nová radnice
 Ústupenice
 Obděnice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Vlksice
 Husova kazatelna
 Nemyšl
 Poušť sv. Marka
 Suchdol
 špýchar
 Vlčkovice
 Liderovice
 Pořešice
 Vrškámen
 Drahoušek
 Balkova Lhota
 Husův sbor
 Petrovice
 Chotoviny
 synagoga
 Příčovy
 Osečany
 Třebnice
 Příčovy
 Kňovice
 Jankov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Radíč
 Nalžovice
 kostel sv. Jiljí
 Jenišovice
 nová synagoga
 stará synagoga
 Nalžovické Podhájí
 stará fara
 radnice
 Křepenice
 koncentrační tábor
Základní informace místa
ID místa: 9296
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama