Původně renesanční zámek, který vznikl přestavbou tvrze za Adama Voračického. Rytíř Jan Vít Malovec z Malovic jej nechal v l. 1740–50 barokně přestavět. V 19. století byl několikrát klasicistně upraven. R. 1924 jej kupuje J. Hásek, kterému byl po válce znárodněn. Dnes v držení potomků ing. Háska.
Hlavní obrázek místa
zámek Prčice
© Pavel P., 10/2009
První panské sídlo na území Prčice byla tvrz, doložená již roku 1179. Patřila Vítkovi I. z Prčice, zakladateli rodu Vítkovců, tedy rodů pánů z Hradce, Krumlova, Landštejna, Rožmberka a Stráže. Druhé panské sídlo z poloviny 16. století – opět tvrz – stálo na místě hospodářských budov dnešního zámku. Ten stojí v místě třetí tvrze, která se dochovala ve zdivu jižního traktu budovy. Tvrz nechal přestavět na renesanční zámek Adam Voračický. Po jeho smrti jej získává Anna ze Sulevic a ta jej kolem roku 1605 prodává Humprechtu Černínovi z Chudenic. Hrabě Černín z Chudenic jej brzo prodává Janu z Talmberka a jeho manželce Kunce z Říčan. Po Bílé Hoře hrozí Janu z Talmberka konfiskace majetku, nicméně Prčice i další majetek mu nakonec zůstanou. Po jeho smrti zámek mění několikrát majitele a roku 1725 jej získává rytíř Jan Vít Malovec z Malovic na Vojkově a Prosečnici. Ten dal renesanční zámek mezi lety 1740–1750 přestavět. V 19. století jej dal klasicistně upravit pražský měšťan Karel Burka, manžel dědičky majetku Malovců Johany rozené Olivové. Jeden z dalších majitelů – advokát Václav Ignác rytíř Eisner z Eisensteina zde zřizuje rodinné sídlo a provádí zde další klasicistní úpravy. Roku 1924 zámek kupuje poslední soukromý majitel Ing. Jaroslav Hásek, který o něj přišel v roce 1948 při znárodnění. Dnes je v držení potomků pana Háska.
© Milan Caha (zdoj: Úlovec J. a kol.:Encyklopedie českých tvrzí II, Argo, Praha 2000 ), 4.2. 2013
historie

PRČICE TVRZ.

Městečko Prčice, zejména jeho kostel, stojí na návrší, tak že kostel se svou ohradou za starodávna sám byl pevností. Dvůr stojí něco níže. Při vchodu jeho v levo stojí zámek asi l. 1591 založený. Přední jeho část jest přistavěna k prvotnímu stavení asi z počátku 18. věku a má vzchod až do druhé poschodí, který pochází od Jana Víta Malovce. Ze 16. století jest zadní část; v přízemí jsou pevné klenby, také kamenná obruba dveří stará a podobná takovým, jako tesali v 15. století. V zámku bývala také kaple l. 1656 založená, ale ta r. 1785 zrušena. Kromě toho bylo při dvoře staré stavení tvrze, podlouhý, přímoúhelný čtverec. Zbyla z něho malá část, přízemí křídla západního, v němž jsou vysoké klenuté místnosti, v nichž se líh skládá. Pod tím jsou sklepy, ale vchod k nim jest zasypán. Nad přízemím pod krovem jest senník. Jest to praobyčejné stavení dvorské. Souběžné s tímto býval pivovar, již v 18. stol. zrušený. Prčice…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 15, 19.11. 2020

Půdorys místa

půdorys přízemí podle zaměření SÚRPMO
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Sedlec-Prčice

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 Nové Mitrovice
 židovský hřbitov
 Měšetice
 Staré Mitrovice
 Lidkovice
 Jetřichovice
 Vrchotice
 Bolechovice
 Zvěřinec
 Chlístovské menhiry
 Obětní kámen
 Dobrohošť
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Smilkov
 Martinice
 Nedrahovice
 kaple Panny Marie
 Kouty
 Vojkov
 židovský hřbitov
 Beztahov
 Miličín
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Kosova Hora
 synagoga
 Buchov
 Boží hrob
 Votice
 kostel sv. Prokopa
 Jistebnice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Jistebnice
 Vrchotovy Janovice
 židovský hřbitov
 Křešice
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 Jistebnice
 Červený Hrádek
 Borotín
 dvůr Borotín
 Doubravice
 kaple Panny Marie
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 Ústupenice
 nová radnice
 židovský hřbitov
 Obděnice
 Neustupov
 Husova kazatelna
 Vlksice
 Olbramovice
 Poušť sv. Marka
 kostel Všech svatých
 Nemyšl
 Suchdol
 Pořešice
 špýchar
 Vrškámen
 Liderovice
 Vlčkovice
 Drahoušek
 Petrovice
 Balkova Lhota
 synagoga
 Husův sbor
 Příčovy
 Chotoviny
 Třebnice
 Osečany
 Příčovy
 Kňovice
 boží muka
 Jankov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Radíč
 Nalžovice
 kostel sv. Jiljí
 Jenišovice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 Křepenice
 koncentrační tábor
Základní informace místa
ID místa: 9293
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama