Zámek vystavěn r. 1635, rozšířený koncem 18. st. a znovu pak koncem 19. st. Při nešetrné přestavbě v padesátých letech 20. st. zcela zlikvidován zámecký ráz budovy.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek ve Veselíčku u Milevska
© Pavel Vítek 03/2008
Veselíčko je malá ves ležící v malebné, mírně zvlněné jihočeské krajině 7 km jižně od Milevska při silnici II/105 Milevsko – Bernartice – Týn nad Vltavou. Bývalý zámek leží nedaleko středu obce nad zámeckým rybníkem. Veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 11.3. 2008
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1306. Ale až do 17. století zde žádné panské sídlo nestálo. Teprve roku 1635 zde nechal Alexandr Günterthal vystavět zámek, tehdy jednokřídlý. Koncem 18. století byl zámek rozšířen a přistavěna kaple sv. Anny. Další přestavbou prošel zámek koncem 19. století. I když zámek ve Veselíčku nikdy nepatřil k významným stavbám, největší ránu obdržel v padesátých letech dvacátého století. Tehdy byl zcela necitlivě přestavěn na školu, bylo přistavěno druhé patro a objekt pozbyl své původní zámecké podoby a téměř již zámek nepřipomíná. V současnosti je v bývalém zámku i v nové budově vystavěné v bývalém zámeckém parku umístěna Integrovaní střední škola a Odborné učiliště.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (T-Ž), Academia Praha 1980, 11.3. 2008

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Veselíčko

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Bernartice
 Zběšičky
 Borovany
 stará fara
 radnice
 Podolsko
 nová synagoga
 stará synagoga
 Srlín
 návesní kaple
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Skalice
 Rataje
 Chřešťovice
 Radětice u Bechyně
 Dražíč
 Opařany
 Červený Újezdec
 Jenišovice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Stádlec
 kostel sv. Linharta
 Obrovy hroby
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 řetězový most
 Dobronice
 Vlksice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Oltyně
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 Šternberská vodárna
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 Velký Mehelník
 kaple Panny Marie
 kaplička
 Příběničky
 Jarník
 Kotýřina
 Příběnice
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Skalní brána
 Nadějkov
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 špitál
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 zemský hřebčinec
 katovna u Nymburských
 synagoga
 radnice
 Žďákovský most
 boží muka
 Černice
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 boží muka
 Březnice
 Orlík nad Vltavou
Základní informace místa
ID místa: 6070
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama