Románský kostel z přel. 12/13. stol. cca 1340 goticky přestavěn (závěr s transeptem, malby). V pramenech poprvé 1341. Úpravy v pozdní gotice, renesanci (věž 1616, zvony 1597, 1612), baroku (1635 kaple, 1696 nová okna, 1693 hlavní oltář, 1762 věže a sakristie). 1770 poškozen bleskem, vzápětí opraven.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Kostelci nad Vltavou
© Pavel Vítek 06/2014
Kostelec nad Vltavou leží 13 km severozápadně od Milevska a 29 km severovýchodně od Písku. Nedaleko západním směrem se nachází Orlická přehrada. Přes obec nevede železniční trať ani žádná hlavní silnice. Severně okolo Kostelce vede silnice číslo 19 vedoucí z Plzně přes Milevsko do Tábora. Kostel Narození Panny Marie stojí na nejvyšším místě obce a je nepřehlédnutelnou dominantou obce.
Pavdl Vítek, 5.7. 2014
popis

Kostel Narození Panny Marie v Kostelci nad Vltavou je přibližně orientována stavba. Vystavěn je z lomového kamene (s výjimkou románských kvádříků v jižní zdi lodi) v podobě poněkud nepravidelného latinského kříže. Stylem se jeví jako přechodný ze slohu románského do gotického. Renesanční věž v západním průčelí je tvořena mohutným hranolem, který zaujímá celou šíři budovy. Vrchní patra věže byla přistavena roku 1763. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony. Chrámová loď je podélného tvaru s plochým stropem. Po obou stranách lodě přistavěny patrové oratoře. Délka lodi činí 9,9 m, šířka 6 m a výška 7 m. Na transept s obdélným křížením a přibližně čtvercovými rameny navazuje polygonálně zakončený presbytář. Transept i presbytář jsou zaklenuty křížovými poli žebrových kleneb s šestipaprsčitým závěrem. Za oltářem se dochovaly dvě gotické fresky z doby před rokem 1350. Za presbytářem osově navazuje přízemní přibližně čtvercová sakristie.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.kostelecnadvltavou.cz/obec/historie-obce/, 5.7. 2014

historie

Kostel byl založen pravděpodobně mnichy břevnovského benediktinského kláštera. Stavbu zděného románského kostela lze předpokládat již koncem 12. či v první třetině 13. století snad v souvislosti se stavbami v nedalekém Milevsku. Nelze také vyloučit existenci staršího předchůdce kostela. Ke gotické přestavbě došlo podle starší literatury (V. Mencl) v letech 1270–1280, J. Kuthan posunul dataci na přelom 13. a 14. století. Podle tvarosloví architektonických prvků (zejména klenebních žeber, konzol a svorníků) a nástěnných maleb J. Varhaník a J. Adámek datují tuto gotickou přestavbu do druhé čtvrtiny 14. století, D. Líbal zpřesňuje dataci na dobu kolem r. 1340. O rok později je také kostel jako farní poprvé zachycen písemnými prameny. Další úpravy probíhaly i během pozdní gotiky, jejich stopy však setřely mladší zásahy, takže do tohoto období můžeme zařadit pouze krov kostela dendrochronologicky datovaný do let 1447/8 a dva bohatě…  číst dále

Zany, převážně podle J. Varhaník, J. Adámek: Kostel Narození P. Marie v Kostelci nad Vltavou, Průzkumy památek II/2000, NPÚ ÚOP středních Čech v Praze, Praha 2000, 8.10. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela v úrovni 1. patra věže, černě románské zdivo, křížkovaně šikmo vůči zdi gotické zdivo, křížkovaně kolmo na zeď renesanční, šrafovaně barokní
© J. Varhaník, J. Adámek: Kostel Narození P. Marie v Kostelci nad Vltavou, Průzkumy památek II/2000, NPÚ ÚOP středních Čech v Praze, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kostelec nad Vltavou

Místa v okolí

 špitál
 kaplička
 Žďákovský most
 Kotýřina
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Orlík nad Vltavou
 Skalní brána
 Voltýřov
 Voltýřov
 Kovářov
 židovský hřbitov
 fara
 Obrovy hroby
 Lašovice
 Zvíkov
 Onen Svět
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Zahrádka
 návesní kaple
 Varvažov
 Jenišovice
 kaple sv. Anny
 Lety
 rozhledna Kuníček
 empírový most
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Zalužany
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 Dolní Nerestce
 kostel sv. Linharta
 Petrovice
 Vrškámen
 Čimelice
 boží muka
 Čimelice
 Bukovany
 výklenková kaple
 Rakovice
 Horosedly
 radnice
 Karlov
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 synagoga
 Vintíř
 kostel sv. Jiljí
 Mirovice
 Obděnice
 kostel sv. Klimenta
 Chraštice
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Červený Újezdec
 Zbenice
 Boudy u Čimelic
 Myslín
 Cerhonice
 Smolotely
 židovský hřbitov
 Vráž
 Kosatínský viklan
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Plešiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Veselíčko
 Pořešice
 kostel sv. Anny
 Hrochův Hrádek
 Rtišovice
 Strážovice
 Kupa u Jestřebic
 Vysoký Chlumec
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Ústupenice
 Kožlí
 Doubravice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kostelec nad Vltavou
U Bažantnice 556
399 01 Milevsko
http://www.farnost2k.cz
731 621 269
Základní informace místa
ID místa: 11790
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.7.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama