Na místě zámečku stály od poč. 17. století dvě selské události. V r. 1725 vystavěn zámek sloužící k odpočinku milevských a strahovských premonstrátů. Dvůr se zámkem je ukázkou venkovského barokního statku. Po roce 1948 v majetku JZD, po r. 1990 v restituci navrácen původním majitelům a opravuje se.
Hlavní obrázek místa
Zámek Jenišovice u Milevska
© Pavel Vítek 06/2014
Dvůr Jenišovice se zámkem je součástí obce Přeborov. Nachází se 5 km severozápadně od Milevska. Od své mateřské obce je vzdálen 2 km západním směrem. Z Přeborova sem vede cesta špatně sjízdná i pro silniční kola.
Pavel Vítek, 4.6. 2014
popis

Výstavba Jenišovického dvora se zámkem byla dokončena r. 1728 a do dnešní doby se jeho podoba téměř nezměnila. Je ukázkou venkovského barokního statku. Dvorem prochází cesta, která vede do obce Přeborov. Dvůr tvoří tři budovy postavené okolo čtvercového nádvoří. Hlavní je obdélná patrová budova zámku. Je krytá sedlovou střechou s volutově vykrojenými štíty a osmibokou věžičkou. Dvoupodlažní obytná část je vyzdobená křížovými klenbami s lunetami v přízemí a štukovými zrcadly v patře. V přízemí se nalézaly místnosti pro služebnictvo a personál dvora. Mohutné sklepení bylo užíváno jako hlavní sklad vína pro celé milevské panství.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.zemeraj.cz/prakticke-info/zajimavosti-v-okoli, 4.6. 2014

historie

Na místě nynějšího zámku stály asi od počátku 17. století dvě selské události. Později v roce 1718 byly obě hospodářství zrušeny a místo nich tehdejší majitelé, milevští premonstráti, založili statek. V roce 1724 pak byla zahájena přestavba statku a vybudován nový dvůr. O rok později pak byl vystavěn i zámek. Byly přistavěny i další hospodářské budovy a celá areál dokončen roku 1728. Zámek původně sloužil k odpočinku nejvýznamnějších příslušníků premonstrátského řádu jak z Milevska, tak ze Strahova. V 18. století ho dostali Schwarzenberkové. Při pozemkové reformě v roce 1924 a po její revizi roku 1947 došlo k rozparcelování a přidělení pozemků občanům z okolních vsí. Dvůr i se zámkem získal jeho poslední nájemce Josef Fiala, který byl v 50. letech vězněný komunistickým režimem. Poté tu hospodařilo JZD. Po roce 1989 byl jenišovický dvůr se zámkem v restituci navrácen rodině Fialů a je…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.zemeraj.cz/prakticke-info/zajimavosti-v-okoli, 4.6. 2014

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Přeborov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 stará synagoga
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 fara
 Kovářov
 Skalní brána
 Kotýřina
 židovský hřbitov
 Obrovy hroby
 kaple Panny Marie
 Vlksice
 kaplička
 Vrškámen
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Petrovice
 Obděnice
 Zahrádka
 špitál
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Veselíčko
 židovský hřbitov
 Skalice
 kostel sv. Anny
 Husova kazatelna
 Kupa u Jestřebic
 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 Lašovice
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 kostel sv. Václava
 Žďákovský most
 Zběšičky
 Onen Svět
 kostel sv. Mikuláše
 Voltýřov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Bernartice
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Orlík nad Vltavou
 Voltýřov
 Obětní kámen
 Chlístovské menhiry
 Podolsko
 Červený Újezdec
 Opařany
 Jistebnice
 Srlín
 Jistebnice
 Jistebnice
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Bernartice
 Bernartice
 Pořešice
 Oltyně
 Plešiště
 Zvěřinec
 Varvažov
 Borovany
 synagoga
 Stádlec
 Rataje
 Jetřichovice
 židovský hřbitov
 Uhřice
 Nedrahovice
 Lidkovice
 Měšetice
 řetězový most
 kostel sv. Jeronýma
 Prčice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Vráž
 radnice
 Bolechovice
Základní informace místa
ID místa: 11758
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama