Na místě zámečku stály od poč. 17. století dvě selské události. V r. 1725 vystavěn zámek sloužící k odpočinku milevských a strahovských premonstrátů. Dvůr se zámkem je ukázkou venkovského barokního statku. Po roce 1948 v majetku JZD, po r. 1990 v restituci navrácen původním majitelům a opravuje se.
Hlavní obrázek místa
Zámek Jenišovice u Milevska
© Pavel Vítek 06/2014
Dvůr Jenišovice se zámkem je součástí obce Přeborov. Nachází se 5 km severozápadně od Milevska. Od své mateřské obce je vzdálen 2 km západním směrem. Z Přeborova sem vede cesta špatně sjízdná i pro silniční kola.
Pavel Vítek, 4.6. 2014
popis

Výstavba Jenišovického dvora se zámkem byla dokončena r. 1728 a do dnešní doby se jeho podoba téměř nezměnila. Je ukázkou venkovského barokního statku. Dvorem prochází cesta, která vede do obce Přeborov. Dvůr tvoří tři budovy postavené okolo čtvercového nádvoří. Hlavní je obdélná patrová budova zámku. Je krytá sedlovou střechou s volutově vykrojenými štíty a osmibokou věžičkou. Dvoupodlažní obytná část je vyzdobená křížovými klenbami s lunetami v přízemí a štukovými zrcadly v patře. V přízemí se nalézaly místnosti pro služebnictvo a personál dvora. Mohutné sklepení bylo užíváno jako hlavní sklad vína pro celé milevské panství.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.zemeraj.cz/prakticke-info/zajimavosti-v-okoli, 4.6. 2014

historie

Na místě nynějšího zámku stály asi od počátku 17. století dvě selské události. Později v roce 1718 byly obě hospodářství zrušeny a místo nich tehdejší majitelé, milevští premonstráti, založili statek. V roce 1724 pak byla zahájena přestavba statku a vybudován nový dvůr. O rok později pak byl vystavěn i zámek. Byly přistavěny i další hospodářské budovy a celá areál dokončen roku 1728. Zámek původně sloužil k odpočinku nejvýznamnějších příslušníků premonstrátského řádu jak z Milevska, tak ze Strahova. V 18. století ho dostali Schwarzenberkové. Při pozemkové reformě v roce 1924 a po její revizi roku 1947 došlo k rozparcelování a přidělení pozemků občanům z okolních vsí. Dvůr i se zámkem získal jeho poslední nájemce Josef Fiala, který byl v 50. letech vězněný komunistickým režimem. Poté tu hospodařilo JZD. Po roce 1989 byl jenišovický dvůr se zámkem v restituci navrácen rodině Fialů a je…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.zemeraj.cz/prakticke-info/zajimavosti-v-okoli, 4.6. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Přeborov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 stará synagoga
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 fara
 Kovářov
 Skalní brána
 Kotýřina
 židovský hřbitov
 Obrovy hroby
 kaple Panny Marie
 Vlksice
 kaplička
 Vrškámen
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Petrovice
 Obděnice
 Zahrádka
 špitál
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Veselíčko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Skalice
 Husova kazatelna
 Kupa u Jestřebic
 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 Lašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Zvíkov
 Žďákovský most
 Zběšičky
 Onen Svět
 kostel sv. Mikuláše
 Voltýřov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Bernartice
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Orlík nad Vltavou
 Voltýřov
 Obětní kámen
 Chlístovské menhiry
 Červený Újezdec
 Opařany
 Podolsko
 Jistebnice
 Srlín
 Jistebnice
 Jistebnice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Bernartice
 Bernartice
 Pořešice
 Oltyně
 Plešiště
 Zvěřinec
 Varvažov
 Borovany
 synagoga
 Stádlec
 Rataje
 Jetřichovice
 židovský hřbitov
 Lidkovice
 Nedrahovice
 Měšetice
 kostel sv. Jeronýma
 řetězový most
 Prčice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Vráž
 radnice
 Bolechovice
Základní informace místa
ID místa: 11758
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama