Hřbitov v lese na samé hranici katastru Velkého Pěčína sloužil nejméně od poloviny 17. století židovským obcím v širokém okolí (do roku 1879 i Židům z Telče). Po roce 1938 zpustl, po roce 1990 pietně obnoven.
Hlavní obrázek místa
Hřbitov od přístupové cesty
© Stanislav Šůna 12/2009
Do blízkosti hřbitova lze autem dojet po silnici III. třídy Myslůvka (odbočka z II/406) - Kostelní Vydří. Kostel leží na samé hranici katastru Velkého Pěčína a tím i Jihočeského kraje (při jízdě od Myslůvky minete hraniční tabule krajů Vysočina a Jihočeského). Ze silnice po žluté značce, v lese je umístěna směrovka. Zmíněná žlutá turistická značka vychází od železniční zastávky Velký Pěčín na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice (asi 2 km, nejprve po silnici II/406 k severu, pak mezi rybníky a lesem k severozápadu), dále pokračuje na Kostelní Myslovou.
Ivan Grisa, 9.1. 2010
historie

Židovský hřbitov u Velkého Pěčína

V lese mezi Velkým Pěčínem, Černíčí a Zadním Vydřím zvaném dodnes Židovec, existuje nejméně od poloviny 17. století židovský hřbitov. Sloužil několika náboženským obcím v okolí včetně Telče, která je vzdálena 11 km (až do roku 1879, kdy vznikl tamní židovský hřbitov). Po roce 1939 všechny zanikly, hřbitov zůstal vzhledem k odlehlé poloze ušetřen významnějších devastací, celkově ale zpustl a zarostl náletovou vegetací. Po roce 1990 navrácen Židovské náboženské obci v Praze, která ho pietně obnovila.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 7. díl, Libri 2008, 9.1. 2010

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Velký Pěčín

Místa v okolí

 Myslůvka
 Černíč
 kostel sv. Václava
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Radkov
 Řečice
 parní mlýn
 Dačice
 Dačice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Bílkov
 špitál
 boží muka
 Lannerův dům
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 městské opevnění
 Oslednice
 Borek
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Dyjice
 Telč
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Lamberta
 Krumvald, Grünwald
 Červený Hrádek
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Šiškův mlýn
 Budíškovice
 Štamberk
 Český Rudolec
 boží muka
 Horní Slatina
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 kaple sv. Magdaleny
 Cizkrajov
 Čížov
 kaple
 Míchova skála
 Budeč
 Budeč
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 Vimperk
 rozhledna U Jakuba
 kostel Všech svatých
 Knínice
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Mutišov
 Staré Hobzí
 Olšany
 Krasonice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Zdeňkov
 Roštejn
 Hradiště
 Janovské Údolí
 kaple
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Sedlatice
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 boží muka
 Maškův mlýn
 mlýn Zahrádky
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 kostel sv. Stanislava
 Jemnická brána
 boží muka
 Pfaffenschlag
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kříže
 Jemnice
 Kapistránská lípa
 Žižkův kámen
 kostel sv. Václava
 Offermannův zámek
 židovský hřbitov
 Landštejn
 kaple Panny Marie
 Pomezí
 kaple sv. Markéty
 Dobrohoř
 boží muka
 stará radnice
 nová radnice
 kostel Božího těla
 boží muka
 Aleje
Základní informace místa
ID místa: 4352
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama