Kostel sv. Vavřince je prvně zmiňován jako farní r. 1384, důkladně upraven r. 1854, dnes v podobě z 19. stol. Jednolodní stavba s trojboce uzavřeným presbytářem, vnitřní vybavení vesměs z 18. a 19. stol. Hlavní oltář pochází z let 1720-1730, oltářní obraz z r. 1848 maloval F. H. Riegel.
Hlavní obrázek místa
Pátek kostel
© Jiří Špaček, 06/2016
Obec Pátek se nachází v Polabské nížině 3 km severovýchodně od lázeňského města Poděbrady. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1345. Zdejší kostel sv. Vavřince byl založen po roce 1350. Mezi další pamětihodnosti vesnice patří kaplička z r. 1868. K napájení místních rybníků byl koncem 15. století zřízen Lánský kanál, nyní zvaný Sánská strouha, se čtyřmi mlýny, z nichž dva stojí na území Pátku. Dále je zde ještě Záchranná stanice pro ohrožené a handicapované živočichy. Obcí Pátek, která má dnes přes 500 obyvatel, prochází pouze silnice III. třídy spojující Poděbrady a Úmyslovice. Nejbližší nádraží v Poděbradech na trati 231 z Prahy do Velkého Oseka, kde zastavují i rychlíky, je vzdáleno asi 2,5 km. Kostel sv. Vavřince stojí o samotě na hřbitově severovýchodně od zástavby při vedlejší silnici do obce Kouty.
29.6. 2016
historie

Do historie Pátek vstupuje až v polovině 14. stol., avšak z archeologických nálezů je známo, že osada tu stávala již v mladší době libické, tedy v 10. a 11. století. Původní stará osada se však nekryje s místem obce nynější. Nálezy se stopami prvotního osídlení dokazují, že původní osada vznikla a rozkládala se tam, kde je také postaven kostel sv. Vavřince a teprve později byla přemístěna na místo nynější. Podle některých badatelů byla osada Pátek dvouřadou vesnicí a stála kolmo na osu vesnice dnešní. Za hlavní důvod vedoucí k přemístění osady je považována skutečnost, že z jezera Blato vystupovala voda, která podmáčela domy i přilehlá hospodářská stavení. Pro svou bezprostřední blízkost k Poděbradům Pátek od pradávna příslušel k poděbradskému panství. Z r. 1345 o něm pochází první zmínka, když král Karel IV. postupoval panství Poděbrady Hynkovi z Lichtenburka a Pátek je jmenován mezi vesnicemi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Pátek a farnosti Poděbrady), 29.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Pátek

Místa v okolí

 Žižkův pramen
 pramen Trnka
 vodárenská věž
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 vila Kouřimka
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 Svatojánský pramen
 kamenná kašna
 stará radnice
 mariánský sloup
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Bülowův pramen
 Poděbrady
 zdymadlo Poděbrady
 gloriet
 inundanční most
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Krňovice
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 Mastnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 zdymadlo Nymburk
 Bolice
 městské opevnění
 Oldříš
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 Předhradí
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 vodárenská věž
 radnice
 mariánský sloup
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Dymokury
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Stará Báň
 Nový Ronov
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 U tří mostů
 dub červený
 Zdonín
 zvonička
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Romanka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Křinec
 Kuncberk
 rozhledna Pod Strání
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Cerhenice
 evangelický kostel
 Cerhenice
 vyhlídkové věže
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 venkovská usedlost
 Velké Chvalovice
 městská zvonice
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Korce
 panský dvůr
 Býchory
 Býchory
 Zlaté Slunce
 kamenný most
 boží muka
 Radim
 Radim
 Mcely
 synagoga
 Břežany I
 Plaňany
 Loučeň
 Šance
 socha sv. Prokopa
 Konárovice
 kamenný most
 pomník Helma
 lom Velká Stráž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vrbčany
 mohyla sv. Prokopa
 Vlkava
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Týnec nad Labem
 Bratronice
 Smilovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-proboštství Poděbrady
Palackého 72/III
290 01 Poděbrady
Tel: 325 612 227
http://www.fapody.sweb.cz
fapody@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12918
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama