Reliéfní zbytky hradu na ostrožně nad soutokem Želetavky a Budíškovického potoka, jehož historie je spjata se vsí Louka. Prvním doloženým majitelem byl v polovině 14. století Filip z Menhartic. Již v roce 1406 se ale hovoří o hradu jako o pustém.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vnějšího valu přes příkop na hradní jádro
© Dušan Dohňanský 10/2021
Sídlo je sice spjato se vsí Loukou, ale v pramenech se nazývá Hradištěm, a to podle zaniklé stejnojmenné podhradní vsi, která byla v polovině 14. století v rukou Filipa z Menhartic. Od roku 1355 její držení scelil Filip z Police. V roce 1360 kupují zboží Hradiště Hynek Tluksa a Ješek z Batelova a Pacova. Ten na hradě seděl ještě v roce 1387, přičemž se v roce 1398 začal po něm psát. Další zmínka o Hradišti je z roku 1406, kdy Hynek z Pacova pohání Martina z Radotic, že protiprávně drží tehdy již pustou tvrz Hradisko. Tento stav potvrzuje i zápis z roku 1447, kdy Jan z Heršic prodává Václavu Divůčkovi z Počepic už jen tvrziště. K zániku hrádku tedy došlo již za markraběcích válek. Ovšem jeho obnovu nelze vyloučit. Sesbíranou keramiku lze zařadit do 14. a počátku 15. století.
Dušan Dohňanský - podle zdroje: M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 20.11. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Louka

Místa v okolí

 kaple
 městské opevnění
 Kapistránská lípa
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Jemnice
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 kaple
 Budíškovice
 Budeč
 Budeč
 Horní Slatina
 Krumvald, Grünwald
 Oponešice
 Knínice
 Vimperk
 Budkov
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Radotice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Kyprův mlýn
 boží muka
 Maškův mlýn
 Bačkovice
 Bílkov
 Panenská
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Borek
 Červený Hrádek
 Chvalkovice
 Staré Hobzí
 kaple sv. Magdaleny
 Police
 Hornice
 špitál
 Janovské Údolí
 Dačice
 radnice
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 Nové Hobzí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Zdeňkov
 kaple sv. Kříže
 Písečné
 Šášovice
 židovský hřbitov
 Černíč
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Želetava
 Cizkrajov
 Čížov
 Želetava
 Radkov
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Slavětín
 Mutišov
 Myslůvka
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Štítky
 Litohoř
 Bítov
 kostel Všech svatých
 Jakubov
 Uherčice
 kostel sv. Linharta
 Uherčice
 Nové Syrovice
 Rumburak
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Dyjice
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 kostel sv. Václava
 Oslednice
 Dašovice
 Oslnovice
 Mařenka
 Dašovský mlýn
 Řečice
 Čáslavice
 Holý mlýn
 kostel sv. Jáchyma
Základní informace místa
ID místa: 16072
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama