Sloupová zděná boží muka snad z 30.-40. let 19. století. První doklad o drobné sakrální stavbě na tomto místě je v II. vojenském mapování - Františkově z let 1838-1839.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
V jihozápadní části Moravy leží malebná obec Krasonice. K nejvýznamnějším dominantám a kulturním památkám obce patří zdejší zámek, kostel sv. Vavřince a kaple Narození Panny Marie. Další památky zastupuje například myslivna Majdalena, sloup se sochou Panny Marie, dvoje kamenná Boží muka a další. Téměř zapomenutá a pro tuto oblast netypická Boží muka stojí u polní cesty mezi obcemi Krasonice a Meziříčko, poblíž Maškova mlýna. Kolem Božích muk prochází zelená turistická značka.
Luděk Vláčil, 15.7. 2021
historie

Doba vzniku božích muk u cesty z Krasonic k Maškovu mlýnu není známa. První doklad o drobné sakrální stavbě na tomto místě je v II. vojenském mapování - Františkově z let 1838-1839, zatímco na I. vojenském mapování ani Císařském povinném otisku map stabilního katastru z roku 1824 doložena není. Vzhledem k tomu se lze domnívat, že stavba mohla vzniknout přibližně mezi lety 1824-1838.

Luděk Vláčil - zdroj: http://oldmaps.geolab.cz/map_root.pl?lan a další, 15.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Krasonice

Místa v okolí

 Kyprův mlýn
 Maškův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 rotunda sv. Václava
 Knínice
 Štěpkov
 Budeč
 Budeč
 Šášovice
 Zdeňkov
 kaple sv. Magdaleny
 Horní Slatina
 kaple
 Želetava
 Želetava
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Štítky
 Červený Hrádek
 Oponešice
 Čížov
 kaple sv. Kříže
 Budíškovice
 Hradiště
 kaple
 Dašovice
 Krumvald, Grünwald
 Lesonice
 Mařenka
 Sedlatice
 Jakubov
 Kapistránská lípa
 Dašovský mlýn
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Litohoř
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Štěměchy
 Bílkov
 Čáslavice
 Holý mlýn
 kaple sv. Víta
 Hornice
 Radkov
 Borek
 Dyjice
 Černíč
 Nové Syrovice
 Sádek
 kaple sv. Anny
 fara
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Radotice
 Vimperk
 Krnčice
 špitál
 Dačice
 Dačice
 Myslůvka
 radnice
 parní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Oslednice
 mariánský sloup
 Dačice
 kostel sv. Václava
 Bačkovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Heraltice
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Telč
 Čechočovice
 Panenská
 kostel sv. Barbory
 Staré Hobzí
 Vesce
 Chvalkovice
 Janovské Údolí
 Krahulov
 Nové Hobzí
 kostel sv. Oldřicha
Základní informace místa
ID místa: 15790
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama