Dodnes patrné tvrziště v jihovýchodní části obce Sobíňov, kdysi Přechod. První zmínka o vsi r. 1242. V letech 1356-1364 se po ní píše Jan Kokot z Přechodu, majitel nedalekých Běstvin. V r. 1371 dědí Janův syn Ondřej a po něm syn Jan. R.1384 získává Přechod Stašek z Dolan a uvádí se zde pouze dvůr.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 09/2020
Obec Sobíňov (dříve zvaná Přechod) má nyní přes 700 obyvatel a prochází jí silnice II/345 v úseku Chotěboř-Ždírec nad Doubravou. Obec má též železniční zastávku na trati 238 z Pardubic do Havlíčkova Brodu. Na tvrziště v jihovýchodní části obce vede trasa místní naučné stezky Sobíňov.
10.8. 2021
popis

Tvrziště tvoří oválná a mírně svažitá plošina, jejíž plocha byla v 19. století zarovnána pro zemědělské účely. Zčásti byly zavezeny i příkopy. Plošina o průměru 27-30 metrů je obklopena příkopem, na severovýchodní straně oddělujícím okolní terén až dva metry hlubokým. Od jihovýchodu chránil tvrz již zaniklý rybník, jehož hráz je dodnes v terénu patrná.

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., kol. autorů, Argo 2000, 29.10. 2020

historie

Vesnice byla pojmenována podle brodu (přechodu) přes řeku Doubravu. Ves Přechod je poprvé zmíněna v roce 1242, kdy král Václav I. potvrdil dar pozemků řádu německých rytířů od Jana z Polné. Místo bylo strategické jak jako brod, tak jako významné rozcestí Liběcké (Libické) stezky. To byl důvod vzniku tvrze, i když o její existenci není žádná písemná zmínka. V letech 1356–1364 se majitel běstvinské tvrze píše jako Jan Kokot z Přechodu. V roce 1371 dědí Přechod a část běstvinského statku Janův syn Ondřej Kokot, který jej dál postoupil svému synovi Janovi. Po Janově smrti před rokem 1384 získává Přechod spolu s nedalekou vsí Sobíňov Stašek z Dolan, za něj se už v roce 1384 ve vsi uvádí pouze dvůr. Jako majitel je naposledy uváděn v roce 1405. Koncem 19. století byl pahorek tvrze zarovnán a příkopy částečné zasypány a vzniklo zde malé políčko. Na výročí 50 let Československa v roce 1968 byla na tvrzišti vysazena…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., kol. autorů, Argo 2000, https://www.turistickypruvodce.cz/podrobne_info.php?iid=281, 29.10. 2020

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Sobíňov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15222
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama