Tvrz ze 14. století, poprvé zmiňována roku 1356 jako majetek Nedvěda a jeho syna Drslava. V 15. století majetek Švamberků. Později byla přestavěna na hospodu.
Hlavní obrázek místa
tvrz od východu
© Milan Caha 04/2008
Chraštice leží na silnici první třídy I/4 Praha – Strakonice. Obec je dostupná autobusem, mimo jiné z Příbrami, Písku, Budějovic. Nejbližší železniční stanice jsou v Mirovicích (8 km), v Milíně (8 km) a v Dobré Vodě (6 km). Obcí prochází modře značená turistická cesta z Milína do Bukovan (značka je umístěna přímo na nároží tvrze).
10.12. 2008
historie

Tvrz uváděná ve 14. století, roku 1356 je zmiňována v souvislosti se jménem majitele. Tehdy na ní seděl vladyka Nedvěd a jeho syn Drslav. V 15. století tvrz spolu s obcí získali Švamberkové. Později byla budova přestavěna na hostinec, hmota tvrze se však uchovala ve sklepeních a ve zdech přízemí. Soupis památek z počátku 20. století uvádí, že se v budově uchovala černá kuchyně a zajímavé klenby. Dnes je tato jednoduchá obdélná stavba v soukromých rukou.

Milan Caha (zdroj: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém od pravěku do počátku XIX. století. díl XXXIII - politický okres písecký , Praha 1910), 10.12. 2008

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Chraštice

Místa v okolí

 Zbenice
 boží muka
 Bukovany
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Rtišovice
 Starosedlský Hrádek
 Hrochův Hrádek
 Myslín
 Tochovice
 židovský hřbitov
 Lety
 Smolotely
 Mirovice
 výklenková kaple
 Horosedly
 kostel sv. Klimenta
 pivovar Herold
 Dolní Nerestce
 Březnice
 silniční most
 empírový most
 židovské ghetto
 synagoga
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Památník Vojna
 Voltýřov
 Orlík nad Vltavou
 Drahenice
 Draheničky
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kříž sv. Ivana
 Žďákovský most
 Vysoká u Příbramě
 synagoga
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Zduchovice
 Onen Svět
 Lašovice
 dub sv. Václava
 Vintíř
 Uzeničky
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 špitál
 Boudy u Čimelic
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Hostišovice
 Zhoř
 Hůrka u Vranovic
 Kosatínský viklan
 kaplička
 Křikava
 Kotýřina
 Skalní brána
 vyhlídka nad Kamýkem
 Varvažov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 socha sv. Barbory
 radnice
 Ženatý dub
 Obrovy hroby
 Hříměždice
Základní informace místa
ID místa: 3706
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama