Barokní zámeček, vybudovaný jako letní sídlo březnických jezuitů z tvrze, připomínané roku 1376. Poté až do roku 1948 majetek Schwarzenberků, pak škola a garáže JZD. Dnes opět v soukromých rukou, slouží jako luxusní wellnes centrum.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2008
Obcí neprochází žádná značená turistická cesta, nejbližší je modrá značka z Březnice do Tochovic. Zámek není z venčí příliš vidět, je obklopen zdí a zelení. Dobře prohlédnout si leze hospodářský barokní trakt, jižní křídlo ozdobené renesančními sgrafity a zdobnými štíty lze zahlédnout pouze z dálky, například přes přilehlý rybník. V areálu se údajně nachází i barokní kaple.
16.5. 2009
popis

Zámek se tyčí na svahu předcházejícím ve výraznou skalní vyvýšeninu nad rybníkem. Je to patrová dvojkřídlá budova nepravidelného půdorysu, který prozrazuje její nejednotný původ. Průčelí jsou pokryta sgrafity, zčásti dochovanými z období renesance, zčásti však doplněnými při novodobých opravách na wellnes centrum. Nejstarší částí zámku je jižní křídlo, které bylo původně samostatným palácem obdélného půdorysu. Původní dispozice se dochovala v přízemí, rozděleném na střední síň s valenou klenbou a dvě velké místnosti po jejích stranách, do nichž vedly ze síně sedlové portály. V ose severní stěny se ke staršímu jádru připojuje dodatečný přístavek s cihelnou valenou klenbou. Západní čelo gotického paláce vrcholí výrazným renesančním štítem. V období renesance byla původní tvrz rozšířena o dlouhé severní křídlo, přistavěné ke zvýšené starší obvodové zdi. Jižně od gotického jižního křídla stojí zámecká kaple Nejsv. Trojice (podle kleneb…  číst dále

Encyklopedie českých tvrzí, 3.díl S-Ž,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,2005, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy,kolekt.aut.,nakl.Svoboda, 1986, Jaroslav Špiroch, 17.6. 2014

historie

Ves Staré Sedlo (od 16. století zvaná Starosedlecký Hrádek) je poprvé zmiňována roku 1376 v predikátu Petra, řečeného Lid ze Starého Sedla. V 15. století zde sídlil Jan Štěpánovec z Vrtby, za nějž tvrz dobyl jeho rival, Jan Zmrzlík z Orlíku. Vnučka Jana Štěpánovce se provdala za Jaroslava Libštejnského z Kolovrat a od jeho vnuka získali Hrádek jezuité. Ti zde hospodařili do roku 1773 a zasloužili se o přestavbu tvrze na barokní zámek, který využívali jako své letní sídlo. Po nich zámek získali Schwarzenberkové, kteří jej vlastnili do roku 1948. Poté zde byla škola a garáže JZD. Dnes je zámeček v soukromých rukou, je nepřístupný a slouží jako luxusní hotel a relaxační centrum.

Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1980), 16.5. 2009

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Tochovice
 Hrochův Hrádek
 pivovar Herold
 Březnice
 židovský hřbitov
 silniční most
 židovské ghetto
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 Chraštice
 Myslín
 Zbenice
 Rtišovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka
 Zalužany
 Bukovany
 Drahenice
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 Památník Vojna
 Horosedly
 výklenková kaple
 Vysoká u Příbramě
 Draheničky
 Lety
 Dolní Nerestce
 Hůrka u Vranovic
 empírový most
 Uzeničky
 Smolotely
 Hostišovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 kříž sv. Ivana
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Křikava
 radnice
 Rakovice
 socha sv. Barbory
 Čimelice
 Čimelice
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Boudy u Čimelic
 Vintíř
 Voltýřov
 Orlík nad Vltavou
 Kosatínský viklan
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Voltýřov
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Ženatý dub
 Žďákovský most
 Hvožďany
 špitál
Základní informace místa
ID místa: 3704
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama