Těžký pěchotní srub MO-S 21 zvaný U Jaroše byl vystavěn v l. 1936–38 firmou. V. Nekvasil z Prahy jako součást obranné linie Hlučín. Zchátralý objekt se nachází severně od Darkoviček a je pomalu opravován několika nadšenci.
Hlavní obrázek místa
pohled na MO-S 21 od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 01/2009
Těžký pěchotní srub MO-S 21 zvaný lidově U Jaroše byl vystavěn stejně jako sousední sruby Orel (MO-S 2O východním směrem) a František (MO-S 22 západním směrem při silnici z Darkoviček do Vřesiny) v rámci obranné linie Hlučín. Srub U Jaroše se nachází severně od Darkoviček na Hlučínsku, při stezce, která vede od srubu Orel a spojuje jej s Františkem. Přístupný je pouze pěšky či na kole. Kolem všech tří objektů vede modrá turistická značka. V poslední době je bývalý chátrající a nepřístupný pěchotní srub partou nadšenců spravován a pomalu obnovován.
Jan P. Štěpánek, 4.9. 2009
historie

Oboustranný těžký pěchotní srub MO-S 21 zvaný U Jaroše byl vystavěn ve III. třídě odolnosti na levém křídle nikdy nevybudované, leč vyprojektované tvrze Orel, mezi těžkými pěchotními sruby Orel a František (viz. samostatná hesla). Stejně jako sousední objekty, byl srub vystavěn pražskou firmou Václav Nekvasil a.s. v letech 1936–38. Počítalo se z obsazení 36 muži. Za války a hlavně po ní objekt utrpěl velké škody. Zvony, kopule a střílny byly vytrženy a odvezeny do sběru. Zához byl odstraněn a příkop z části zasypán. V současné době probíhá jeho postupná rekonstrukce několika vojenskými nadšenci, kterým je třeba jen držet palce.

Jan P. Štěpánek, 4.9. 2009

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Darkovičky

Místa v okolí

 poutní kříž
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Hlučín
 dvůr se stodolou
 Závada
 Závada
 kostel sv. Mikuláše
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 Manor house
 Annin dvůr
 Bělá
 Dobroslavice
 Dolní Benešov
 jáma Josef
 kaple sv. Barbory
 dvůr Paseky
 štola Štolní
 kaple sv. Kříže
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Vilemína
 Landek
 strážní věž
 kostel sv. Jakuba
 štola Hubert
 Chałupki
 Bohumín
 hrobka Lichnovských
 Hošťálkovice
 Ostrá hůrka
 Chuchelná
 větrný důl Vrbice
 Bolatice
 Smolkov
 Třebovice
 Smolkov
 Důl Heřmanice
 Milotička
 Albertovec
 Důl Jindřich
 Polský dům
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 vila dr. Julia Eisnera
 Městská jatka
 důl Josef
 vodárna na Hladnově
 vodárenská věž
 socha sv. Floriána
 kaple na Zámostí
 důl Šalamoun
 Palác Elektra
 Dům umění
 Sýkorův most
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Hrabyně
 Poruba
 hotel Imperial
 Německý dům
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 městské hradby
 Rovninské balvany
 ZOO Ostrava
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 kostel Krista Krále
 Areál MINIUNI
 halda Ema
 důl Trojice
 Svinov
 Rychvald
 důl Neumann
 kostel sv. Jiří
 Slezskoostravský hrad
 Stříbrná věž
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 důl Michálka
 radnice
 Vítkovice
 kostel sv. Pavla
 Zábřeh
 Husův sbor
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Kunčičky
 Štítina
 důl Alexandr
 Kravaře
 Radvanický pivovar
 Jubilejní kolonie
 Přerovec
 Radvanice
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Pustá Polom
 Bítov
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 7312
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama