Bývalý zámeček - sídlo správy dvora - na západním okraji Závady. Vystavěn patrně po r. 1530 spolu s dvorem. Nejpozději za rodu Marků ze Zuann využíván i pro pobyty majitelů. Za Rotschildů v 60. letech 19. století poskytnut pro školní účely, čemuž slouží dodnes. Vzhled poznamenán moderními úpravami.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Moderně upravený a účelově přestavěný bývalý zámeček na západním okraji obce Závada se nachází 8 km severně od města Hlučína. Vznikl jako sídlo správy dvora a pro občasné pobyty svých majitelů snad již spolu s dvorem někdy před polovinou 16. století. Od 60. let 19. století objekt slouží školním potřebám. Pro tyto účely byl několikrát nevhodně a účelově upravován. Dnes zde sídlí mateřská škola.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2016
popis

Bývalý zámek tvoří nevýrazná patrová budova na západním konci pomyslné "návsi" (hlavní silnice východozápadního směru, kolem které se soustředí zástavba obce), na terénní hraně svahu k bezejmennému potoku. Současné druhé podstřešní patro je mladšího data vzniku. Půdorys blokové dispozice je poměrně složitý, zvýrazněný dnes navíc odlišnými barevnými plochami omítky. Celek kryje valbová střecha. V současné době nic, kromě vlastní hmoty budovy neupomíná na zámecký původ stavby.

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 19.9. 2016

historie

První neověřená zmínka o Závadě pochází z roku 1349, ale až k roku 1377 víme, že jí vlastnil spolu s nedalekým Dolním Benešovem Bohuš z Drahotuš. V pozdější době se zde majitelé poměrně rychle střídali, až po roce 1530 se ves ocitla pod správou Dolního Benešova v držení rodu z Drahotuš. Patrně tehdy byl na západním okraji návsi zřízen větší dvůr. Po roce 1588 byly statky prodány rodu Mošovských z Moravičína a v roce 1655 přešly dědictvím na rody Orlíků, Jakveků a Lichnovských z Voštic. Při tomto právním úkonu je poprvé zmiňován výslovně i dvůr s pivovarem. V roce 1710 se tři samostatné díly Závady opět spojily v jeden celek, který po roce 1722 získal Jan Babtista Marek ze Zuanne. Popis dvora pořízený v roce 1723 již popisuje i správní patrovou budovu dvora, která byla uzpůsobena k občasným pobytům majitele na panství - zámeček. V roce 1742 byla Závada politicky a správně připojena…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 19.9. 2016

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Závada

Místa v okolí

 Závada
 Bělá
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Dolní Benešov
 Bolatice
 městské hradby
 Hlučín
 židovský hřbitov
 Albertovec
 Dobroslavice
 Smolkov
 Šilheřovice
 Smolkov
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Manor house
 kostel sv. Jakuba
 Annin dvůr
 Hrabyně
 Milotička
 kaple sv. Kříže
 jáma Josef
 Štítina
 dvůr Paseky
 kaple sv. Barbory
 strážní věž
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Chałupki
 Kravaře
 Hošťálkovice
 Landek
 štola Hubert
 Bohumín
 Třebovice
 větrní důl Vrbice
 Přerovec
 Suché Lazce
 Velké Hoštice
 obecní kaple
 Poruba
 Důl Heřmanice
 Důl Jindřich
 Oldřišov
 nová radnice
 vodárenská věž
 vila dr. Julia Eisnera
 Městská jatka
 vila Felixe Neumanna
 Kyjovice
 vodárna na Hladnově
 důl Šalamoun
 Dům umění
 důl Josef
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Německý dům
 Sýkorův most
 kaple sv. Víta
 socha sv. Floriána
 kaple na Zámostí
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské hradby
 Pustá Polom
 Rovninské balvany
 Areál MINIUNI
 důl Prokop
 ZOO Ostrava
 důl Trojice
 důl Ema a Lucie
 halda Ema
 Rychvald
 Slezskoostravský hrad
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 kostel sv. Jiří
 Vítkovice
 důl Michálka
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Radvanický pivovar
Základní informace místa
ID místa: 13024
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama