Bývalý zámeček - sídlo správy dvora - na západním okraji Závady. Vystavěn patrně po r. 1530 spolu s dvorem. Nejpozději za rodu Marků ze Zuann využíván i pro pobyty majitelů. Za Rotschildů v 60. letech 19. století poskytnut pro školní účely, čemuž slouží dodnes. Vzhled poznamenán moderními úpravami.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Moderně upravený a účelově přestavěný bývalý zámeček na západním okraji obce Závada se nachází 8 km severně od města Hlučína. Vznikl jako sídlo správy dvora a pro občasné pobyty svých majitelů snad již spolu s dvorem někdy před polovinou 16. století. Od 60. let 19. století objekt slouží školním potřebám. Pro tyto účely byl několikrát nevhodně a účelově upravován. Dnes zde sídlí mateřská škola.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2016
popis

Bývalý zámek tvoří nevýrazná patrová budova na západním konci pomyslné "návsi" (hlavní silnice východozápadního směru, kolem které se soustředí zástavba obce), na terénní hraně svahu k bezejmennému potoku. Současné druhé podstřešní patro je mladšího data vzniku. Půdorys blokové dispozice je poměrně složitý, zvýrazněný dnes navíc odlišnými barevnými plochami omítky. Celek kryje valbová střecha. V současné době nic, kromě vlastní hmoty budovy neupomíná na zámecký původ stavby.

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 19.9. 2016

historie

První neověřená zmínka o Závadě pochází z roku 1349, ale až k roku 1377 víme, že jí vlastnil spolu s nedalekým Dolním Benešovem Bohuš z Drahotuš. V pozdější době se zde majitelé poměrně rychle střídali, až po roce 1530 se ves ocitla pod správou Dolního Benešova v držení rodu z Drahotuš. Patrně tehdy byl na západním okraji návsi zřízen větší dvůr. Po roce 1588 byly statky prodány rodu Mošovských z Moravičína a v roce 1655 přešly dědictvím na rody Orlíků, Jakveků a Lichnovských z Voštic. Při tomto právním úkonu je poprvé zmiňován výslovně i dvůr s pivovarem. V roce 1710 se tři samostatné díly Závady opět spojily v jeden celek, který po roce 1722 získal Jan Babtista Marek ze Zuanne. Popis dvora pořízený v roce 1723 již popisuje i správní patrovou budovu dvora, která byla uzpůsobena k občasným pobytům majitele na panství - zámeček. V roce 1742 byla Závada politicky a správně připojena…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 19.9. 2016

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Závada

Místa v okolí

 Závada
 Bělá
 poutní kříž
 dvůr se stodolou
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Dolní Benešov
 Bolatice
 městské hradby
 Hlučín
 židovský hřbitov
 Albertovec
 Dobroslavice
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Šilheřovice
 Smolkov
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Manor house
 kostel sv. Jakuba
 Annin dvůr
 Hrabyně
 kostel sv. Václava
 Milotička
 kaple sv. Kříže
 jáma Josef
 dvůr Paseky
 Štítina
 kaple sv. Barbory
 strážní věž
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 štola Nový
 Chałupki
 Kravaře
 Hošťálkovice
 Landek
 štola Hubert
 Bohumín
 Třebovice
 větrný důl Vrbice
 Přerovec
 Suché Lazce
 Velké Hoštice
 obecní kaple
 kostel sv. Jiří
 Poruba
 Stříbrná věž
 Důl Heřmanice
 Důl Jindřich
 Oldřišov
 Polský dům
 nová radnice
 vodárenská věž
 vila dr. Julia Eisnera
 vila Felixe Neumanna
 Městská jatka
 Kyjovice
 důl Josef
 vodárna na Hladnově
 důl Šalamoun
 Dům umění
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Německý dům
 Sýkorův most
 kaple sv. Víta
 kaple na Zámostí
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské hradby
 Pustá Polom
 Rovninské balvany
 důl Prokop
 Areál MINIUNI
 ZOO Ostrava
 důl Ema a Lucie
 důl Trojice
 halda Ema
 Rychvald
 Slezskoostravský hrad
 důl Neumann
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Vítkovice
 důl Michálka
 důl Michal
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Radvanický pivovar
Základní informace místa
ID místa: 13024
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama