Sousoší z r. 1967 od ak. sochařky J. Lukešové a ak. sochaře V. Kýna, věnované opavskému rodákovi, básníku Petru Bezručovi ke stému výročí narození.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Ve Dvořákových sadech v Opavě najdeme bronzovou sochu sedícího básníka Petra Bezruče, vlastním jménem Vladimír Vašek (1867-1958), který je autorem buřičského díla - Slezských písní. Socha je dílem ak. sochařky Jaroslavy Lukešové, která je doplněna sedmi žulovými hranoly, které zase vytvořil ak. sochař Vladimír Kýn. Tyto hranoly nesou texty a symboly Bezručových básní - Maryčka Magdonová se symbolem srdce, Ostrava se symbolem ruky s kladivem, Labutinka, Opava s motivem městského znaku, Jen jedenkrát + květ, Já s rukou sevřenou v pěst, 70 000 + znak města Těšína. Architektem celého sousoší byl Jan Benetka. Dílo bylo slavnostně odhaleno u příležitosti výročí narození básníka Petra Bezruče 16. 9. 1967. Nachází se v městské památkové zóně a je od r. 1992 státem chráněno.
Rozehnal Ivo - zdroj: web pamatkovykatalog.cz/socha-petra-bezruce, 20.6. 2021
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15751
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama