Sousoší z r. 1967 od ak. sochařky J. Lukešové a ak. sochaře V. Kýna, věnované opavskému rodákovi, básníku Petru Bezručovi ke stému výročí narození.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Ve Dvořákových sadech v Opavě najdeme bronzovou sochu sedícího básníka Petra Bezruče, vlastním jménem Vladimír Vašek (1867-1958), který je autorem buřičského díla - Slezských písní. Socha je dílem ak. sochařky Jaroslavy Lukešové, která je doplněna sedmi žulovými hranoly, které zase vytvořil ak. sochař Vladimír Kýn. Tyto hranoly nesou texty a symboly Bezručových básní - Maryčka Magdonová se symbolem srdce, Ostrava se symbolem ruky s kladivem, Labutinka, Opava s motivem městského znaku, Jen jedenkrát + květ, Já s rukou sevřenou v pěst, 70 000 + znak města Těšína. Architektem celého sousoší byl Jan Benetka. Dílo bylo slavnostně odhaleno u příležitosti výročí narození básníka Petra Bezruče 16. 9. 1967. Nachází se v městské památkové zóně a je od r. 1992 státem chráněno.
Rozehnal Ivo - zdroj: web pamatkovykatalog.cz/socha-petra-bezruce, 20.6. 2021
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 nová radnice
 Justiční palác
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 městské hradby
 kostel sv. Hedviky
 Opava
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Velké Hoštice
 Raduň
 Držkovice
 Stěbořice
 Držkovice
 Suché Lazce
 Kravaře
 Oldřišov
 Hanuše
 obecní kaple
 Štítina
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Nový Dvůr
 Šibenice
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Štemplovec
 Holasovice
 Neplachovice
 Dolní Životice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Přerovec
 Dolní Životice
 kostel sv. Kateřiny
 Loděnice
 Weisshuhnův kanál
 Choltice
 Litultovice
 Pustá Polom
 Albertovec
 Hlavnice
 Velké Heraltice
 Hrabyně
 hrobka rodu Bellegarde
 Smolkov
 Bolatice
 Melč
 větrný mlýn
 Mladecko
 kostel sv. Tekly
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Dolní Benešov
 kostel sv. Jiří
 Výškovice
 Branice
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Slatina
 Dubová
 Milotička
 Roderichova kaple
 Vartnov
 Vikštejn
 zvonice
 Jánské Koupele
 Bítov
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Zbyslavice
Základní informace místa
ID místa: 15751
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama