Orientovaný kostel sv. Anny pozdně gotického původu z poloviny 15. stol. přestavěn barokně r. 1732, upravován v 19. stol. a generálně opraven v letech 2001-2004. Nyní filiální kostel ve farnosti Prachatice bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Kostel svaté Anny
© Petr Šisler, 07/2014
Horská osada Libínské Sedlo byla do r. 1950 zvána Fefry, což byla počeštěná forma německého názvu Pfefferschlag. Písemně je sice doložena od r. 1351, ale vznikla daleko dříve jako soumarská osada na Zlaté stezce patrně na přelomu 11. a 12. století. Nyní má asi stovku obyvatel a je místní částí města Prachatice. Prochází jí silnice II/141 z Prachatic do Volar, kterou tu křižuje modrá turistická značka vedoucí od zříceniny hradu Hus na vrchol Libína (1093 m n. m.) s rozhlednou. Osada je menším rekreačním střediskem s lyžařskými terény. Stojí tu starobylý kostelík sv. Anny gotického původu.
12.6. 2019
popis

Kostel sv. Anny je přibližně orientovaná jednolodní stavba s trojbokým presbytářem a neodstupněnými opěrnými pilíři, na severní straně presbytáře je přistavěna sakristie a na jižní straně lodi mohutná hranolová věž. Je zastřešen sedlovou střechou krytou šindelem, střecha nad presbytářem je od lodi oddělena přesahující štítovou zdí, je užší a nad závěrem je ukončena trojbokou valbou. K věži přiléhá přístavek vnitřního schodiště s pultovou střechou krytou plechem. Fasády kostela jsou hladké, členěné otvory oken a malovanými prvky jako jsou nárožní bosáže, vodorovné pásy pod střechou a šikmé rámování štítů. Okna jsou vyšší, obdélná a některá jsou iluzivně namalována na fasádu. Západní průčelí je hladké, patrové, završené trojúhelným štítem. V přízemí je v ose půlkruhově zakončený vstup, po stranách obdélná okna. V patře jsou další dvě menší okna vedoucí na kůr, osy oken v přízemí a v patře si neodpovídají. Na jižní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.6. 2019

historie

Kostel sv. Anny bývá obvykle datován do 14. století, podle stavebněhistorického průzkumu J. Sommera a M. Holé je však až pozdně gotického původu z poloviny 15. století, kdy byla postavena loď s presbyteriem a předsíní. Nejstarším dokladem existence kostela je krov lodi, dendrochronologická analýza prokázala, že obsahuje trámy z kmenů poražených kolem r. 1458. Začátkem 16. století byla v místě předsíně ke kostelu přistavěna hranolová věž, zřejmě se tak stalo krátce před rokem 1525, kdy byl pro kostel mistrem Bartolomějem ulit zvon. Několik let poté byl nad presbyteriem vztyčen současný krov (dendro datum 1532). V průběhu doby byl kostel, jak dokládají písemné prameny, mnohokrát upravován. Po bouři v r. 1732, která kostel silně poškodila, prošel výraznou barokní přestavbou, v r. 1864 byl přestavěn kůr a r. 1899 opraven strop. Generální obnovou prošel kostel v letech 2001–2004. V interiéru se nacházejí zrestaurované gotické…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 38 Politický okres Prachatický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Libínské Sedlo

Místa v okolí

 Libín
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Hus
 kaple
 Drslavice
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 Vitějovice
 kostel sv. Kateřiny
 Budkov
 domy alpského typu
 Chocholatá Lhota
 Vlachovo Březí
 panský dům
 kaple sv. Ducha
 Boubínský prales
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 Boubín
 Lipovice
 Dub
 kostel sv. Anny
 rechle
 Knížecí stolec
 Volarské šance
 kostel sv. Jiljí
 Kuglvajt
 chlebová pec
 Královácký kámen
 Lenora
 Zálezly
 Kratochvíle
 Stožecká kaple
 Kudrnův dům
 Smrčná
 Netolice – MPZ
 kašna
 Skalice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lomec
 Libějovice
 Libějovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Prachatice
Děkanská 31, 383 01 Prachatice
Tel: +420 388 312 158
http://www.farnostprachatice.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=83
P. Dominik Ettler: dominik.ettler@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11867
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama