Orientovaný kostel sv. Anny pozdně gotického původu z poloviny 15. stol. přestavěn barokně r. 1732, upravován v 19. stol. a generálně opraven v letech 2001-2004. Nyní filiální kostel ve farnosti Prachatice bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
kostel od východu
© Pavel Zany Komárek 11. 9. 2016
Horská osada Libínské Sedlo byla do r. 1950 zvána Fefry, což byla počeštěná forma německého názvu Pfefferschlag. Písemně je sice doložena od r. 1351, ale vznikla daleko dříve jako soumarská osada na Zlaté stezce patrně na přelomu 11. a 12. století. Nyní má asi stovku obyvatel a je místní částí města Prachatice. Prochází jí silnice II/141 z Prachatic do Volar, kterou tu křižuje modrá turistická značka vedoucí od zříceniny hradu Hus na vrchol Libína (1093 m n. m.) s rozhlednou. Osada je menším rekreačním střediskem s lyžařskými terény. Stojí tu starobylý kostelík sv. Anny gotického původu.
12.6. 2019

  historie

  Kostel sv. Anny bývá obvykle datován do 14. století, podle stavebněhistorického průzkumu J. Sommera a M. Holé je však až pozdně gotického původu z poloviny 15. století, kdy byla postavena loď s presbyteriem a předsíní. Nejstarším dokladem existence kostela je krov lodi, dendrochronologická analýza prokázala, že obsahuje trámy z kmenů poražených kolem r. 1458. Začátkem 16. století byla v místě předsíně ke

  Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.6. 2019

  popis

  Kostel sv. Anny je přibližně orientovaná jednolodní stavba s trojbokým presbytářem a neodstupněnými opěrnými pilíři, na severní straně presbytáře je přistavěna sakristie a na jižní straně lodi mohutná hranolová věž. Je zastřešen sedlovou střechou krytou šindelem, střecha nad presbytářem je od lodi oddělena přesahující štítovou zdí, je užší a nad závěrem je ukončena trojbokou valbou. K věži

  Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.6. 2019

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 38 Politický okres Prachatický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Libínské Sedlo

  Místa v okolí

   Libín
   stará radnice
   městské opevnění
   Prachatice – MPR
   Hus
   kaple
   Drslavice
   Hrádek u Husince
   dům č. p. 42
   Vitějovice
   kostel sv. Kateřiny
   Budkov
   domy alpského typu
   Chocholatá Lhota
   Vlachovo Březí
   panský dům
   kaple sv. Ducha
   Boubínský prales
   Schmiedův pivovar
   židovský hřbitov
   kostel sv. Dominika
   Boubín
   Lipovice
   Dub
   kostel sv. Anny
   rechle
   Knížecí stolec
   Volarské šance
   kostel sv. Jiljí
   Kuglvajt
   chlebová pec
   Královácký kámen
   Lenora
   Zálezly
   Kratochvíle
   Stožecká kaple
   Kudrnův dům
   Smrčná
   Netolice – MPZ
   kašna
   Skalice
   židovský hřbitov
   synagoga
   Lomec
   Libějovice
   Libějovice
  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost Prachatice
  Děkanská 31, 383 01 Prachatice
  Tel: +420 388 312 158
  http://www.farnostprachatice.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=83
  P. Dominik Ettler: dominik.ettler@centrum.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 11867
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 13.6.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama