Pomník Jana Sladkého-Koziny stojí na vrcholu Hrádek u Domažlic. Je vysoký 3,2 m. Navržen sochařem F. Hoškem a vytesán z hořického pískovce Č. Vosmíkem. Postaven r.1895.
Hlavní obrázek místa
Pomník Jana Sladkého-Koziny na Hrádku
© Dita Kacerovská 08/2006
Nad obcí Újezd, 5 km západně od Domažlic, se vypíná vrch Hrádek (585 m n. m.). Na vrcholu se nachází pomník Jana Sladkého-Koziny postavený jako výraz obdivu chodského lidu k jednomu z vůdců rebelů z r. 1693. Byl navržen sochařem F. Hoškem a vytesán z hořického pískovce Č. Vosmíkem a postaven r. 1895, 10 let po prvním knižním vydání Psohlavců. Alois Jirásek, který se osobně účastnil jeho odhalení, tu převzal čestné občanství chodské vsi Újezd. Socha je vysoká 3,2 m, pes se stal symbolem Pohraniční stráže, navazující na strážní tradici Chodů. Z vrchu se naskýtá pohled na Šumavu, Domažlicko a Český les.
http://www.klenci.cz/, 27.8. 2006
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Újezd

Místa v okolí

 Trhanov
 Ždánov
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Čerchov
 Lomeček
 kostel sv. Mikuláše
 Poběžovice
 gloriet Klobouk
 Nahošice
 Starý Herštejn
 kostel sv. Apolináře
 Annaburg
 Blížejov
 Šibeniční vrch
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel Všech svatých
 Rýzmberk
 Přívozec
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Příkopy
 Chotiměř
 židovský hřbitov
 Lštění
 Nový Herštejn
 Tasnovice
 Mutěnín
 Hostouň
 Osvračín
 Osvračín
 Puclice
Základní informace místa
ID místa: 4558
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama