Kostel sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem je barokní stavba z let 1737-1745 na místě starší, pozdně gotické stavby. Novou stavbu inicioval hrabě Filip Stadion. Přenesena do ní i tzv. Lomikarova hrobka z r. 1696. Farní kostel s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Klenčí-kostel
© Pavel Bartoš 08/2016
Městys Klenčí pod Čerchovem (do roku 1946 Kleneč pod Čerchovem, německy Klentsch) se nachází západně od Domažlic. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1325, kdy je uvedena v listině krále Jana Lucemburského jako jedna z privilegovaných chodských vsí, jejichž obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně hranic a k bezpečnosti obchodních stezek vedoucích do města Domažlice na jedné straně a bavorského městečka Furth im Wald na straně druhé. V 2. polovině 17. století se z chodské vsi stalo trhové městečko. V r. 2006 byl proto obci vrácen status městyse. Klenčím prochází silnice II/189 z Draženova k hraničnímu přechodu se SRN Lísková/Waldmünchen. Při severním okraji městyse leží nádraží na železniční trati Domažlice-Poběžovice-Bor u Tachova. Z centra Klenčí vede zelená turistická značka na Výhledy s Baarovým pomníkem, modrá pak jedním směrem na hřeben Haltravy a opačným k poutnímu místu Dobrá Voda u Draženova (viz samostatná hesla). Kostel sv. Martina stojí v horní části náměstí.
Jiří Špaček, 7.8. 2022
popis

Kostel sv. Martina je jednolodní obdélná stavba s obdélným, trojboce ukončeným presbytářem a obdélnou sakristií po jeho severní straně. Západní fasáda se středním rizalitem vrcholí hranolovou věží. Presbytář je sklenut valeně s lunetami, zatímco loď je kryta zrcadlovou klenbou. Zvlněná kruchta je podklenuta valeně. Zařízení tvoří především sloupový hlavní oltář z 2. čtvrtiny 18. stol. s obrazem sv. Martina od Ferdinanda Velce (1864-1920) z r. 1893 a sochami sv. Václava, Vojtěcha, Prokopa a Víta. Dva protějškové oltáře jsou rokokové z r. 1777 s obrazy sv. Dominika a Antonína Paduánského a se sochami sv. Petra a Pavla, sv. Jana Křtitele a Jana evangelisty. Kazatelna z poloviny 18. stol. nese na stříšce postavu Krista-Dobrého pastýře. Varhany pro kostel postavil r. 1758 varhanář Anton Johann Gartner (1707-1771) z Tachova. V presbytáři se nachází znakový náhrobník Wolfganga Maxmiliána z Lammingenu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.8. 2022

historie

Barokní kostel sv. Martina je nepřehlédnutelnou dominantou městyse Klenčí. Byl vybudován na místě původního dřevěného zchátralého kostelíka, který nechal Filip Stadion v r. 1737 strhnout (některé prameny uvádějí rok 1734). Byly zpracovány plány na kostel nový a větší. Ten byl vysvěcen v r. 1746. Opravován byl r. 1857. Kostel v Klenčí pod Čerchovem je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Stavba je od r. 1958 zapsána do seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Klenčí pod Čerchovem

Místa v okolí

 Stará pošta
 Výhledy
 Trhanov
 Ždánov
 akvadukt u Hadrovce
 Kurzova věž
 Čerchovské hvozdy
 kostel sv. Mikuláše
 Chodský hrad
 Starý Herštejn
 Domažlická věž
 Poběžovice
 Kubíčkova skála
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Tuhošť
 židovský hřbitov
 Annaburg
 Mutěnín
 gloriet Klobouk
 Dianin Dvůr
 kostel sv. Apolináře
 kostel Všech svatých
 Nahošice
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 Šibeniční vrch
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Tasnovice
 Blížejov
 Přívozec
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Chotiměř
 Puclice
 Walddorf
Základní informace místa
ID místa: 16576
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama