Kostel sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem je barokní stavba z let 1737-1745 na místě starší, pozdně gotické stavby. Novou stavbu inicioval hrabě Filip Stadion. Přenesena do ní i tzv. Lomikarova hrobka z r. 1696. Farní kostel s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Klenčí-kostel
© Pavel Bartoš 08/2016
Městys Klenčí pod Čerchovem (do roku 1946 Kleneč pod Čerchovem, německy Klentsch) se nachází západně od Domažlic. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1325, kdy je uvedena v listině krále Jana Lucemburského jako jedna z privilegovaných chodských vsí, jejichž obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně hranic a k bezpečnosti obchodních stezek vedoucích do města Domažlice na jedné straně a bavorského městečka Furth im Wald na straně druhé. V 2. polovině 17. století se z chodské vsi stalo trhové městečko. V r. 2006 byl proto obci vrácen status městyse. Klenčím prochází silnice II/189 z Draženova k hraničnímu přechodu se SRN Lísková/Waldmünchen. Při severním okraji městyse leží nádraží na železniční trati Domažlice-Poběžovice-Bor u Tachova. Z centra Klenčí vede zelená turistická značka na Výhledy s Baarovým pomníkem, modrá pak jedním směrem na hřeben Haltravy a opačným k poutnímu místu Dobrá Voda u Draženova (viz samostatná hesla). Kostel sv. Martina stojí v horní části náměstí.
Jiří Špaček, 7.8. 2022
popis

Kostel sv. Martina je jednolodní obdélná stavba s obdélným, trojboce ukončeným presbytářem a obdélnou sakristií po jeho severní straně. Západní fasáda se středním rizalitem vrcholí hranolovou věží. Presbytář je sklenut valeně s lunetami, zatímco loď je kryta zrcadlovou klenbou. Zvlněná kruchta je podklenuta valeně. Zařízení tvoří především sloupový hlavní oltář z 2. čtvrtiny 18. stol. s obrazem sv. Martina od Ferdinanda Velce (1864-1920) z r. 1893 a sochami sv. Václava, Vojtěcha, Prokopa a Víta. Dva protějškové oltáře jsou rokokové z r. 1777 s obrazy sv. Dominika a Antonína Paduánského a se sochami sv. Petra a Pavla, sv. Jana Křtitele a Jana evangelisty. Kazatelna z poloviny 18. stol. nese na stříšce postavu Krista-Dobrého pastýře. Varhany pro kostel postavil r. 1758 varhanář Anton Johann Gartner (1707-1771) z Tachova. V presbytáři se nachází znakový náhrobník Wolfganga Maxmiliána z Lammingenu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.8. 2022

historie

Barokní kostel sv. Martina je nepřehlédnutelnou dominantou městyse Klenčí. Byl vybudován na místě původního dřevěného zchátralého kostelíka, který nechal Filip Stadion v r. 1737 strhnout (některé prameny uvádějí rok 1734). Byly zpracovány plány na kostel nový a větší. Ten byl vysvěcen v r. 1746. Opravován byl r. 1857. Kostel v Klenčí pod Čerchovem je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Stavba je od r. 1958 zapsána do seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Klenčí pod Čerchovem

Místa v okolí

 Stará pošta
 Výhledy
 Trhanov
 Ždánov
 akvadukt u Hadrovce
 Kurzova věž
 Čerchovské hvozdy
 kostel sv. Mikuláše
 Chodský hrad
 Starý Herštejn
 Domažlická věž
 Poběžovice
 Kubíčkova skála
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Tuhošť
 židovský hřbitov
 Annaburg
 Mutěnín
 gloriet Klobouk
 Dianin Dvůr
 kostel sv. Apolináře
 kostel Všech svatých
 Nahošice
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 Šibeniční vrch
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Tasnovice
 Blížejov
 Přívozec
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Chotiměř
 Puclice
 Walddorf
Základní informace místa
ID místa: 16576
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama