Dobrá Voda u Draženova

poutní kaple P. Marie Pomocnice křesťanů s pramenem
Poutní místo Dobrá Voda u Draženova je známo od přelomu 18. a 19. stol., kdy tu došlo k prvnímu zázračnému uzdravení. Nyní tu stojí mohutná kaple P. Marie Pomocné z let 1896-1900 s obrazem Špillarovy Chodské Madony, Studniční kaple nad pramenem a 14 zastavení křížové cesty s obrázky na plechu.
Hlavní obrázek místa
Dobrá Voda-kaple P. Marie
© Petr Duffek 08/2021
Poutní místo Dobrá Voda leží jihozápadně od obce Draženov, u níž se kříží silnice I/22 a I/26. Z Draženova k němu vede žlutá značka s příjezdovou komunikací (1,5 km). Stejná značka z opačného směru sem vede od Kozinova pomníku na Hrádku (2,5 km). Z náměstí v Klenčí pod Čerchovem je to po modré značce 3,5 km. Na místě se nachází velká kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů, Studniční kaple nad pramenem a křížová cesta. Pouť se na tomto místě koná poslední neděli v květnu.
Jiří Špaček, 11.8. 2022
historie

Poutní místo Dobrá Voda zaujímá v historii obce Draženov významné postavení. První zpráva o zázračném vyléčení pochází z přelomu 18. a 19. století, kdy se uzdravil Johann Ottilinger, cestář ze Ždánova, poté, co si omyl svoji poraněnou a stále se nehojící nohu ve zdejším prameni. Z vděčnosti nechal u studánky postavit dřevěný kříž. Po rozšíření zprávy o zázračném uzdravení přicházeli k léčivému prameni četní poutníci. U studánky pak byla kolem r. 1800 postavena dřevěná kaplička zasvěcená Panně Marii Pomocné. Tu ale zničil požár od svíčky. V letech 1880-1881 byla na stejném místě podle návrhu p. Topinky postavena nová zděná kaple a v září 1881 ji vysvětil klenečský farář P. Josef Vondruška. Vlhké a bahnité místo však bylo nevhodně zvoleno, takže už po několika letech začala kaple vlhnout, ve zdech a na stropě se tvořily trhliny a navíc přestávala svojí velikostí vyhovovat stále většímu počtu poutníků, kteří sem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Draženov

Místa v okolí

 Ždánov
 Trhanov
 Stará pošta
 akvadukt u Hadrovce
 kostel sv. Martina
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Výhledy
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Mikuláše
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Poběžovice
 Čerchovské hvozdy
 Kurzova věž
 židovský hřbitov
 Nahošice
 Annaburg
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Apolináře
 Horšovský Týn
 kostel Všech svatých
 Šibeniční vrch
 Vdovský dům
 Blížejov
 Starý Herštejn
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Přívozec
 židovský hřbitov
 Rýzmberk
 Tasnovice
 Chotiměř
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Mutěnín
 kaple sv. Václava
 Lštění
 Hostouň
 synagoga
 Příkopy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Osvračín
 Nový Herštejn
 Osvračín
 Puclice
Základní informace místa
ID místa: 16586
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama