Výhledy

pomník Jindřichu Šimonu Baarovi
Pomník vlasteneckého kněze a oblíbeného spisovatele Jindřicha Šimona Baara byl na jeho oblíbeném místě vybudován r. 1933 a po 2. světové válce obnoven r. 1947. Jeho bronzová socha je dílem Ladislava Šalouna. Z místa je daleký rozhled na celé Chodsko a pásmo Šumavy.
Hlavní obrázek místa
Výhledy-Baarův pomník
© Supík 67 07/2012
Výhledy, oblíbené místo Jindřicha Šimona Baara nad Klenčím, jsou pro motoristy snadno přístupné, protože leží přímo u silnice II/189 vedoucí z Klenčí pod Čerchovem přes místní část Capartice k hraničnímu přechodu se SRN Lísková/Waldmünchen. Pro pěší sem vede červená značka z nádraží Trhanov (3 km) a z nádraží Klenčí pod Čerchovem zelená (4 km po tzv. Baarově cestě). Obě nádraží leží na železniční trati z Domažlic do Poběžovic. Z místa, kde od r. 1933 stojí Baarův pomník, se otevírá daleký rozhled na celé Chodsko: vrch Hrádek s Kozinovým pomníkem nad Újezdem, Domažlice, Trhanov, Chodov a Pec pod Čerchovem, dále nad Kdyní vrchy Netřeb, Koráb a Rýzmberk nebo šumavské vrcholy s Jezvincem, Ostrým a Velkým Javorem (Grosser Arber). Výhled je znázorněn i na informační tabuli.
Jiří Špaček, 1.8. 2022
popis

Místo, kterému se velmi případně říká Výhledy, miloval Jindřich Šimon Baar (1869-1925) celý život. Tento pokrokový vlastenecký kněz a celým národem oblíbený spisovatel prožil na Chodsku mládí i závěr svého nedlouhého života. Narodil se v Klenčí a v pouhých 56 letech ho uložili na místní hřbitov Na soutkách podobně jako další slavné spolurodáky. V r. 1933 mu na jeho milovaném místě postavili 12 metrů vysoký pomník s bronzovou sochou od Ladislava Šalouna (1870-1946), autora pověstného Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí. Slavnostnímu odhalení přihlíželo 37 000 diváků. Brzy však přišla zlá doba a ani Baar nebyl ušetřen nenávisti. Sochu naštěstí stačili Češi bezpečně ukrýt na nádvoří domažlického muzea v Chodském hradu, podstavec však byl německými nacisty rozbit 8. září 1940 a kameny byly použity na stavbu mlékárny ve Waldmünchenu. Po válce byl pomník obnoven. Druhé odhalení pomníku se konalo 5. července 1947 za přítomnosti…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Půvabné vyhlídky na Čechy, SW Travel 2006 a různé webové stránky), 1.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Capartice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Stará pošta
 Trhanov
 Kurzova věž
 Čerchovské hvozdy
 akvadukt u Hadrovce
 Ždánov
 Kubíčkova skála
 Starý Herštejn
 Chodský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Domažlická věž
 kostel sv. Vavřince
 Poběžovice
 židovský hřbitov
 Tuhošť
 gloriet Klobouk
 Dianin Dvůr
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 kaple sv. Václava
 Annaburg
 Nahošice
 kostel sv. Apolináře
 kostel Všech svatých
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Anny
 Šibeniční vrch
 Blížejov
 Přívozec
Základní informace místa
ID místa: 16570
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama