Výhledy

pomník Jindřichu Šimonu Baarovi
Pomník vlasteneckého kněze a oblíbeného spisovatele Jindřicha Šimona Baara byl na jeho oblíbeném místě vybudován r. 1933 a po 2. světové válce obnoven r. 1947. Jeho bronzová socha je dílem Ladislava Šalouna. Z místa je daleký rozhled na celé Chodsko a pásmo Šumavy.
Hlavní obrázek místa
Výhledy-Baarův pomník
© Supík 67 07/2012
Výhledy, oblíbené místo Jindřicha Šimona Baara nad Klenčím, jsou pro motoristy snadno přístupné, protože leží přímo u silnice II/189 vedoucí z Klenčí pod Čerchovem přes místní část Capartice k hraničnímu přechodu se SRN Lísková/Waldmünchen. Pro pěší sem vede červená značka z nádraží Trhanov (3 km) a z nádraží Klenčí pod Čerchovem zelená (4 km po tzv. Baarově cestě). Obě nádraží leží na železniční trati z Domažlic do Poběžovic. Z místa, kde od r. 1933 stojí Baarův pomník, se otevírá daleký rozhled na celé Chodsko: vrch Hrádek s Kozinovým pomníkem nad Újezdem, Domažlice, Trhanov, Chodov a Pec pod Čerchovem, dále nad Kdyní vrchy Netřeb, Koráb a Rýzmberk nebo šumavské vrcholy s Jezvincem, Ostrým a Velkým Javorem (Grosser Arber). Výhled je znázorněn i na informační tabuli.
Jiří Špaček, 1.8. 2022
popis

Místo, kterému se velmi případně říká Výhledy, miloval Jindřich Šimon Baar (1869-1925) celý život. Tento pokrokový vlastenecký kněz a celým národem oblíbený spisovatel prožil na Chodsku mládí i závěr svého nedlouhého života. Narodil se v Klenčí a v pouhých 56 letech ho uložili na místní hřbitov Na soutkách podobně jako další slavné spolurodáky. V r. 1933 mu na jeho milovaném místě postavili 12 metrů vysoký pomník s bronzovou sochou od Ladislava Šalouna (1870-1946), autora pověstného Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí. Slavnostnímu odhalení přihlíželo 37 000 diváků. Brzy však přišla zlá doba a ani Baar nebyl ušetřen nenávisti. Sochu naštěstí stačili Češi bezpečně ukrýt na nádvoří domažlického muzea v Chodském hradu, podstavec však byl německými nacisty rozbit 8. září 1940 a kameny byly použity na stavbu mlékárny ve Waldmünchenu. Po válce byl pomník obnoven. Druhé odhalení pomníku se konalo 5. července 1947 za přítomnosti…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Půvabné vyhlídky na Čechy, SW Travel 2006 a různé webové stránky), 1.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Capartice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Stará pošta
 Trhanov
 Kurzova věž
 Čerchovské hvozdy
 akvadukt u Hadrovce
 Ždánov
 Kubíčkova skála
 Starý Herštejn
 Chodský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Domažlická věž
 kostel sv. Vavřince
 Poběžovice
 židovský hřbitov
 Tuhošť
 gloriet Klobouk
 Dianin Dvůr
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 kaple sv. Václava
 Annaburg
 Nahošice
 kostel sv. Apolináře
 kostel Všech svatých
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Anny
 Šibeniční vrch
 Blížejov
 Přívozec
Základní informace místa
ID místa: 16570
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama