V letech 1682 až 1695 Matyáš Bohumír z Venušvic hrad přestavěl na barokní zámek. K dalším stavebním úpravám došlo v 18. stol. Později byla postavena pseudorenesanční brána propojující zámek s předhradím a byla zvýšena zámecká věž.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Téměř ve středu obce Poběžovice, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Zámek prošel celým vývojem od tvrze z počátku 15. stol. přes vodní hrad ve druhé polovině 15. stol. až k přestavbě na zámek v druhé polovině 17. století. Jen jako zajímavost je možno připomenout, že na zámku působil dvacetiletý Bedřich Smetana jako učitel hudby. Jádro zámku tvoří dvoupatrové budovy seskupené kolem malého čtvercového nádvoří. Jedná se převážně o zdivo bývalého gotického hradu. Spojovací brána mezi zámkem a předhradím byla vystavena až v roce 1923. Zámek postupem času zchátral a byl dokonce určen k demolici, ale naštěstí k ní nedošlo a od roku 1989 se začalo s rekonstrukcí památky.
L.P., 15.7. 2005
turistické

Mitsuko na Horšovském Týně

Nedaleký zámek Horšovský Týn převzal sbírku "Mitsuko" a je zde k vidění jako stálá expozice, sestavená z pozůstalosti hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

E.H. podle http://www.horsovsky-tyn.cz, 8.7. 2013

historie

Tvrz v Poběžovicích je poprvé připomínána v 1. polovině 15. stol., ale je pravděpodobné, že zde stála již dříve. Podle některých autorů tvrz stála v místě dnešní fary, podle jiných autorů tvrz přestavěl na hrad Dobrohost z Ronšperka, který se stal majitelem panství roku 1459 a vlastnil je až do své smrti roku 1506. Dobrohost nechal vybudovat okolo městečka hradby a okolo hradu vybudoval příkop. Za Petra ze Švamberka roku 1620, ještě před bělohorskou bitvou zaútočilo na hrad a město císařské vojsko a zpustošilo je. V roce 1862 hrad vyženil hejtman Plzeňského kraje Matyáš Bohumír z Venušvic, který hrad v letech 1682 až 1695 přestavěl na barokní zámek. Objekt byl celkově sjednocen a bylo vybudováno nádvoří s arkádami a pavlačemi. K dalším stavebním úpravám došlo v 18. stol. Za první slezské války sloužil zámek jako lazaret. Posledními držiteli zámku byli Coudenhoveové, kterým zámek patřil až do roku 1945. Za…  číst dále

L.P. (doplněno redakcí podle http://www.zamekpobezovice.cz/; http://www.nase-rodina.cz; http://cs.wikipedia.org), 17.7. 2005

pověsti

Podle pověsti zde rytíř Čejka zakopal poklad.

22.10. 2003

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Na půdorysu nejsou vyznačeny budovy předhradí
Vlček P., Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 414
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Poběžovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 Ždánov
 Starý Herštejn
 Stará pošta
 Annaburg
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Trhanov
 kamenný most
 Výhledy
 Bělá nad Radbuzou
 Dianin Dvůr
 Šibeniční vrch
 akvadukt u Hadrovce
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Březinka
 Bernartice
 Blížejov
 Nahošice
 Kurzova věž
 Kubíčkova skála
 Walddorf
 Přívozec
 Čerchovské hvozdy
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Bukovec
 kostel sv. Apoleny
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 Diana
Kontaktní informace
Městské kulturní a informační středisko Poběžovice (MKIS Poběžovice)
nám. Míru 210
345 22 Poběžovice
Tel: + 420 379 497 889
http://www.pobezovice.cz/infocentrum/hrad-a-zamek-pobezovice/
info@pobezovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1731
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama