V letech 1682 až 1695 Matyáš Bohumír z Venušvic hrad přestavěl na barokní zámek. K dalším stavebním úpravám došlo v 18. stol. Později byla postavena pseudorenesanční brána propojující zámek s předhradím a byla zvýšena zámecká věž.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Téměř ve středu obce Poběžovice, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Zámek prošel celým vývojem od tvrze z počátku 15. stol. přes vodní hrad ve druhé polovině 15. stol. až k přestavbě na zámek v druhé polovině 17. století. Jen jako zajímavost je možno připomenout, že na zámku působil dvacetiletý Bedřich Smetana jako učitel hudby. Jádro zámku tvoří dvoupatrové budovy seskupené kolem malého čtvercového nádvoří. Jedná se převážně o zdivo bývalého gotického hradu. Spojovací brána mezi zámkem a předhradím byla vystavena až v roce 1923. Zámek postupem času zchátral a byl dokonce určen k demolici, ale naštěstí k ní nedošlo a od roku 1989 se začalo s rekonstrukcí památky.
L.P., 15.7. 2005
turistické

Mitsuko na Horšovském Týně

Nedaleký zámek Horšovský Týn převzal sbírku "Mitsuko" a je zde k vidění jako stálá expozice, sestavená z pozůstalosti hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

E.H. podle http://www.horsovsky-tyn.cz, 8.7. 2013

historie

Tvrz v Poběžovicích je poprvé připomínána v 1. polovině 15. stol., ale je pravděpodobné, že zde stála již dříve. Podle některých autorů tvrz stála v místě dnešní fary, podle jiných autorů tvrz přestavěl na hrad Dobrohost z Ronšperka, který se stal majitelem panství roku 1459 a vlastnil je až do své smrti roku 1506. Dobrohost nechal vybudovat okolo městečka hradby a okolo hradu vybudoval příkop. Za Petra ze Švamberka roku 1620, ještě před bělohorskou bitvou zaútočilo na hrad a město císařské vojsko a zpustošilo je. V roce 1862 hrad vyženil hejtman Plzeňského kraje Matyáš Bohumír z Venušvic, který hrad v letech 1682 až 1695 přestavěl na barokní zámek. Objekt byl celkově sjednocen a bylo vybudováno nádvoří s arkádami a pavlačemi. K dalším stavebním úpravám došlo v 18. stol. Za první slezské války sloužil zámek jako lazaret. Posledními držiteli zámku byli Coudenhoveové, kterým zámek patřil až do roku 1945. Za…  číst dále

L.P. (doplněno redakcí podle http://www.zamekpobezovice.cz/; http://www.nase-rodina.cz; http://cs.wikipedia.org), 17.7. 2005

pověsti

Podle pověsti zde rytíř Čejka zakopal poklad.

22.10. 2003

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Na půdorysu nejsou vyznačeny budovy předhradí
Vlček P., Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 414
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Poběžovice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Hostouň
 Tasnovice
 Ždánov
 Starý Herštejn
 Annaburg
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Trhanov
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Dianin Dvůr
 Šibeniční vrch
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Březinka
 Bernartice
 Blížejov
 Nahošice
 Čerchov
 Walddorf
 Přívozec
 Bukovec
 kostel sv. Apoleny
 Lomeček
 gloriet Klobouk
 Diana
Kontaktní informace
Městské kulturní a informační středisko Poběžovice (MKIS Poběžovice)
nám. Míru 210
345 22 Poběžovice
Tel: + 420 379 497 889
http://www.pobezovice.cz/infocentrum/hrad-a-zamek-pobezovice/
info@pobezovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1731
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama