První zprávy o tvrzi jsou z roku 1462, kdy byla královskými a chebskými vojsky dobyta a vypálena. Stávala na stráni nad Ohří, dnes zatopené přehradním jezerem Skalkou.
Hlavní obrázek místa
Letecký pohled na místo
© Google
Ves Cetnov se poprvé připomíná v r. 1224 jako majetek zemanů z Cetnova, kteří byli pravděpodobně zakladateli zdejší tvrze. Podruhé se o nich mluví v seznamu chebských lén bratří Paulsdorferů asi z r. 1299. V době poděbradské stáli lenní držitelé tvrze proti králi Jiřímu, podporovanému městem Chebem. Ve válce pak byla cetnovská tvrz r. 1462 královskými a chebskými vojsky dobyta a vypálena. To je první zpráva o ní. Brzy byla však Chebskými obnovena; z té doby pochází asi věž, zachovaná až do r. 1892. Tehdy patřila tvrz Ondřeji Schneiderovi z Cetnova, pocházejícímu z chebské patricijské rodiny. Buď on, či některý z jeho potomků, prodal tvrz Pavlu Otovi z Cetnova, který ji zase v r. 1584 postoupil městu Chebu. Brzy potom ale došlo k rozdělení statku. Jednu jeho část drželi chebští Pachelbelové, z nichž Voršila (rozená Junckerová) ji v r. 1642 prodala Kryštofu Peckhovi. K Cetnovu připadla také kolem r. 1800 část majetku libštejnských Cedviců. Tvrz stával na stráni nad Ohří, dnes zatopené přehradním jezerem Skalkou. Až do požáru r. 1892 se z ní zachovala pouze věž a část sousední budovy. Čtverhranná věž o rozměrech 8 x 8 m sloužila jako hospodářská budova usedlosti čp. 10 a měla tři poschodí se střílnami, z nichž dvě dolejší byla zděná a třetí tvořil dřevěný srub s vysokou valbovou střechou s prejzovou krytinou. Zbytek tvořila později hospodářská budova čp. 8. Po požáru zbyla z celé tvze pouze stará studna s žulovou jímkou a letopočtem 1510.
Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, 22.1. 2003
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Bříza
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Pomezná
 Václavský hrad
 Cheb
 metorologický sloup
 Salingburg
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Špalíček
 fara
 Císařské lázně
 Chlumeček
 Dudácká kašna
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 Poustka
 Hohenberg
 Libá (Liebenstein)
 Hazlov
 kostel sv. Vavřince
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Starý Hrozňatov
 Skalná
 Skalná
 Kapellenberg
 Goethovy skalky
 Neuhaus
 Doubrava
 Okrouhlá
 Mostov
 Thierstein
 kostel sv. Anny
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 
 Dyleň
Základní informace místa
ID místa: 449
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama